petek, 15. november 2024 leto 29 / št. 320
Svobodna cenzura protivojnih stališč: Mirovniki in Miha Kordiš v slovenskem parlamentu sploh ne pridejo do mikrofonov!
V slovenskem parlamentu bi po v oktobru vloženem predlogu o koncu slovenske podpore vojskovanju v Ukrajini, ki ga je skupaj z mirovnimi aktivisti vložil poslanec Miha Kordiš po vseh uveljavljenih pravilih morali razpravljati in glasovati, a so to razpravo preprosto – črtali z dnevnega reda.
Vsi,ki so od začetka pozivali k miru so bili ožigosani kot rusofili. Danes,ko Ukr izgublja vojno,so mirovniki spet krivi ker niso bili rusofobi & vojni hujskači,bili so v napoto narativu politikov. Pri tej sliki imajo novinarji & mediji glavno vlogo,kot pri vseh vojnah.
— Otmar Kovač (@OtmarK) October 31, 2024
»Svoboda cenzurira protivojna stališča: z mirovniki sem vložili sklepe proti vojskovanju Slovenije v Ukrajini, a po novem parlament o aktu sploh ne bi razpravljal in glasoval. To je protizakonito, protiustavno in protidemokratično ravnanje, kot ga nismo videli niti pod Janšo. V praksi ukinjajo funkcijo poslanca, ki po njihovo sploh ne more predlagati zakonov in aktov, če koalicija tega ne blagovoli.
Upam, da bodo strankarski kolegi iz poslanske skupine Levice ukrepali, pisal sem jim že. To je priložnost, da stališča za mir iz papirja pretopijo v dejanja, verjamem, da jih tudi bodo.
Nazadnje se je nekaj sličnega (a formalno manj spornega) dogajalo s priznanjem Palestine v mandatu 2014 - 2018, ko so stranke večkrat umaknile sklepe za priznanje Palestine. Predlagali smo jih v takratni Združeni levici in z vsemi štirimi borili zoper svinjarije (tedanje) koalicije, ki o priznanju ni želela niti govoriti.
Podobno ne vidim, zakaj bi danes prenašali hujši janšizem, kot smo ga ravno preživeli. 'Poslanci imamo samo besedo,' smo protestirali, ko so nam ugašali mikrofone. Sedaj v svobodi do mikrofonov in glasovalnih tipk niti ne pridemo, če se na oblasti s tem ne strinjajo. Za to smo se borili?« se sprašuje »samostojni« poslanec Levice Miha Kordiš.
Poslanec Levice Miha Kordiš je oktobra v Državnem zboru vložil predlog priporočil vladi premierja Roberta Goloba za prekinitev sodelovanja Slovenije v vojni v Ukrajini.
Vladi priporoča, naj tako od Kijeva kot Moskve zahteva takojšnjo prekinitev ognja in začetek mirovnih pogajanj.
V celoti smo ga objavili tudi v Insajderju, tukaj.
Sram jih je lahko. To pomeni, da so praktično vsi zagovorniki vojnih jastrebov. Pa tako polna usta imajo besed miru.
— marjan (@tekmar01) November 15, 2024
Službe Državnega zbora so priporočilo uvrstile v terminski program dela DZ za december.
Na začetku novembra je nato poslanska skupina Gibanja Svoboda predsednici DZ Urški Klakočar Zupančič poslala dopis, v katerem »predlaga, da se navedeni predlog iz terminskega programa dela Državnega zbora umakne in da se do nadaljnjega vanj ne uvršča«.
Dva dni zatem so predstavniki poslanskih skupin na seji kolegija predsednice DZ novo različico terminskega programa za december sprejeli soglasno, brez Kordiševega priporočila.
Zdi se, da denacifikacija je bila zgolj predstava za javnost...
— MatejK (@MatejK46) November 15, 2024
Ideologija po živi naprej.
Klakočar Zupančičeva jih je opozorila, da v novi različici ni več priporočila, vendar o tem ni nihče razpravljal, niti ni bil proti.
»Gre za samostojno pobudo Mihe Kordiša, zato se vanjo ne vpletamo. Opominjamo pa, da smo o isti temi že nekaj tednov prej sprožili poslansko pobudo, in pričakujemo odgovor vlade,« so sporočili iz poslanske skupine Levice.
Med vodstvom stranke Levica in Miho Kordišem so odnosi sicer napeti, saj je Kordiš kot vodja Levega krila stranke vodstvo stranke pod taktirko Aste Vrečko obtožil, da se preveč pomika proti sredini političnega prostora in zaradi kompromisarstva pozablja na svoja programska načela, stranka pa ga je nato izključila iz vseh delovnih teles.
Zanimivo je to, da pred izvolitvijo Trumpa nihče niti slucajno ni razmišljal o pogovoru s Putinom, zdaj pa je naenkrat postalo aktualno. EU politiki so se usrali v gate.
— Stanislav Račel (@ra19803) November 9, 2024
Predsednica DZ se je ob tem sklicevala na poslovnik oziroma določilo, da se zadeve uvrščajo v obravnavo na podlagi predlogov poslanskih skupin.
A to bi pomenilo, da poslanci sploh ne morejo delovati samostojno.
»Da akta ne spustijo v obravnavo brez resnega argumenta oziroma se sklicujejo na koalicijsko dobro voljo, je popolnoma noro. To pomeni, da en poslanec ne more opravljati svoje temeljne funkcije, ki je ravno sodelovanje v zakonodajnem postopku in možnost predlaganja aktov,« ocenjuje Miha Kordiš, poslanec Levice.
Kordiš ob tem izpostavlja, da je skupaj z nepovezano poslanko Mojco Šetinc Pašek v Državni zbor še septembra vložil novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki so jo pripravili v iniciativi Glas ljudstva.
»Postavlja se vsebinsko vprašanje, zakaj so se ravno pri tem aktu glede vojne v Ukrajini odločili za tako grob poseg v poslanske pravice,« opozarja Kordiš.
Oj, koristni idioti, se spomnite, ko smo vam rekli, da je vojna v Ukrajini vojna med dvema imperializmoma na hrbtih Ukrajincev in ste nas zmerjal s putinisti? No, zdaj si bosta imperialni sili razdelili Ukrajino. How does it feel to be stupid?https://t.co/W5DxLDVGzV
— Gangstarbeiter (@gastarbeitr) November 10, 2024
Ko gre za služenje interesom zavezništva oziroma gospodarjem v Washingtonu je očitno dovoljeno vse, tudi teptanje demokratične razprave v slovenskem parlamentu.
Prav to je eden od razlogov, zaradi katerih se v Moskvi, ko gre za vprašanja vojne in miru ne pogovarjajo s posameznimi neseuverenimi prestolnicami evropskih držav, pač pa so, pa še to le pogojno, pripravljeni le na dialog z resničnim upravnikom in vladarjem vojne v Ukrajini.
Z Washingtonom.