nedelja, 22. december 2024 leto 29 / št. 357
Stranka Združena levica razpada!
Po napovedi združitve dveh koalicijskih strank ZL, IDS in TRS, v eno stranko, so v ZL-DSD in četrti skupini ZL danes na novinarski konferenci povedali, da ostajajo v koaliciji, v ZL-DSD pa se svojemu imenu ne bodo odpovedali. Ravnanje omenjenih strank označujejo za nedemokratično, pripravljeni pa so na dogovor o nadaljnjem sodelovanju.
Koalicijo Združena levica poleg Iniciative za demokratični socializem (IDS) in Stranke za ekosocializem in trajnostni razvoj Slovenije (TRS) sestavljajo še četrta skupina (civilnodružbena gibanja in posamezniki) in Demokratična stranka dela (DSD), ki je svojemu imenu dodala tudi ZL (ZL-DSD).
"Presenečeni smo bili, da smo za združevanje IDS in TRS izvedeli iz medijev, nas pa o tem ni obvestil nihče," je izpostavil predsednik ZL-DSD Franc Žnidaršič. S partnerjema so se o nesoglasjih želeli pogovoriti prejšnjo sredo, 1. februarja, ko so sklicali sestanek, a se ga predstavniki teh dveh partnerskih strank niso udeležili.
V Demokratični stranki dela (ZL-DSD) bi bili pripravljeni podpreti združevanje vseh strank in gibanj v enotno stranko, a za takšen dogovor niso nikoli imeli priložnosti.
Zdaj pa sta stranki, ki sta se želeli "združiti potiho", kot je dejal Žnidaršič, naleteli na težavo z imenom. Ker je ime ZL-DSD registrirano v seznamu strank, se IDS in TRS ne moreta združiti pod imenom ZL, če se v ZL-DSD registriranemu imenu ne odpovedo. Tega v ZL-DSD ne nameravajo storiti, je napovedal Žnidaršič, saj so ga zaščitili prav zato, da si ga ne bi prilastil kdo drug. Sicer pa je vprašanje imena po njegovem mnenju le izgovor IDS, da zakrije težave v lastni stranki. Ravno te so po Žnidaršičevem mnenju vzrok, da koalicija ne deluje.
Žnidaršič vztraja, da so v DSD še vedno v koaliciji ZL, "če pa kdo odhaja, je to njegov problem, ne naš", je poudaril. Sami pa bodo "branili program koalicije ZL", pri čemer so odprti za sodelovanje.
Tako so še vedno pripravljeni sodelovati tudi z obstoječimi partnerji, čeprav je to po Žnidaršičevem mnenju malo verjetno. "Če bi se z nami kdo pogovarjal, bi se lahko kaj dogovorili," je izpostavil Žnidaršič in dodal, da v zadnjih desetih mesecih lanskega leta ni bilo nobenega sestanka. S tem se je hkrati odzval na očitke vodje poslanske skupine ZL Luke Mesca o tem, da DSD in četrta skupina zadnji dve leti pri projektih ZL nista sodelovali.
Vizija četrte skupine ZL je bila, da bi tudi civilna družba dobila formalno vlogo, a so v IDS takoj po volitvah razglasili, da zunaj parlamenta koalicija ZL ne obstaja, je povedal predstavnik četrte skupine Simon Brežan. Zato se jim zdijo očitki o nesodelovanju absurdni. Brežan je izpostavil, da so v vrhu IDS in TRS privatizirali skupne rezultate celotne koalicije, kar govori o neenakopravnosti članic koalicije.
"Ko smo se temu uprli, smo naleteli na poskuse podrejanja četrte skupine in DSD, ki je edina podpirala avtonomno vlogo četrte skupine," je povedal Brežan in dodal: "Ne moremo biti socialistična koalicija, ki ne upošteva notranje demokracije."
Mesec očitke o nedemokratičnosti v ZL zavrača kot poskus izsiljevanja
Vodja poslanske skupine ZL Luka Mesec je zavrnil očitke o nedemokratičnosti, ki sta jih na poslansko skupino ter stranki IDS in TRS naslovili drugi dve članici koalicije ZL, ZL-DSD in četrta skupina ZL. Kot je dejal, gre za "zadnji poskus izsiljevanja tistih, ki že dve leti ne počnejo drugega kot vnašajo spore in razdore na levici".
"Tisti, ki smo v treh letih obstoja pokazali, da smo zmožni skupnega in tvornega sodelovanja, se zdaj združujemo v skupno stranko," je v izjavi novinarjem v DZ zatrdil Mesec in dodal, da je njihov cilj poenotenje levice.
Težava, ki jo imajo s stranko ZL-DSD oziroma njenim predsednikom Francem Žnidaršičem, pa je po njegovih besedah v tem, "da že dve leti ni praktično ničesar doprinesel, da nam je v kritičnih trenutkih odrekel podporo in da je preimenoval svojo stranko, ne da bi se drugi dve s tem strinjali". Zaradi njegovega destruktivnega delovanja ga v pogovore o enotni stranki niso vključili, je dodal. Žnidaršič se po njegovih besedah namreč ni bil nikoli pripravljen podrediti konstruktivnemu dialogu, ampak je nastopal z ultimati in izsiljevanjem.
Po njegovih besedah gre za "zadnji poskus izsiljevanja tistih, ki že dve leti ne počnejo drugega kot vnašajo spore in razdore na levico". S takšnimi pa v skupni stranki ni mogoče sodelovati, je dodal.
Kar se tiče imena Združena levica, pa Mesec pravi, da je to le tehnična razprava. "ZL ni ime, ampak je predvsem vsebina," je poudaril.
Koalicija ZL je po njegovih besedah v koalicijski sporazum zapisala, da deluje kot koalicija do vstopa v parlament, po volitvah pa njeno delo v prvi vrsto nadaljuje poslanska skupina. Četrta skupina pa nikoli ni imela statusa četrte stranke, temveč kot četrta skupina obstaja le, če jo podpirajo vse tri stranke, je še poudaril Mesec.
Po napovedi združitve dveh koalicijskih strank ZL, IDS in TRS, v eno stranko, so v ZL-DSD in četrti skupini ZL danes na novinarski konferenci povedali, da ostajajo v koaliciji, v ZL-DSD pa se svojemu imenu ne bodo odpovedali. Ravnanje omenjenih strank označujejo za nedemokratično, pripravljeni pa so na dogovor o nadaljnjem sodelovanju.