REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Sramotno: Veselje Goloba ob snidenju z najbolj odgovornim za vojno v Ukrajini in genocid nad Palestinci!

Sramotno: Veselje Goloba ob snidenju z najbolj odgovornim za vojno v Ukrajini in genocid nad Palestinci!Golob ob srečanju z Bidnom in njegovo temačno dediščino... Vir: Posnetek zaslona, X

Slovenski predsednik vlade je te dni z velikim pompom in očitno zelo vesel obiskal ameriškega predsednika Joeja Bidna.

Spremljal ga je tudi njegov, enako navdušen zunanjepolitični svetovalec Vojko Volk.

Osrednji mediji so obisk ocenili kot pomemben, čeprav je šlo res le za vljudnostni obisk odhajajočega ameriškega predsednika, ki bo že čez teden dni pozabljen.

Spomnili pa se bomo, kaj vse ni naredil in česa vse je kriv.

Obstaja  pa več razlogov, zaradi katerih bi moralo biti načrtovalce tega obiska prej sram, kot pa da bi se z njim hvalili.

Sram bi jih moralo biti predvsem zato, ker so za isto mizo sedeli z Jakom Sulivanom, ameriškim svetovalcem za nacionalno varnost in arhitektom katastrofalne Bidnove zunanje politike in tropom podobnih svetovalcev.

Sram bi jih moralo biti predvsem zato, ker so za isto mizo sedeli z Jakom Sulivanom, ameriškim svetovalcem za nacionalno varnost in arhitektom katastrofalne Bidnove zunanje politike in tropom podobnih svetovalcev.

Sulivan je tisti, ki je dobesedno nekaj dni pred napadi 7. oktobra trdil (in o tem objavil strokoven članek), da je Bližnji vzhod miren, kot že dolgo ne, v Ukrajini pa je ves čas navijal za pritisk na Rusijo, ki se je na koncu končal s tragično vojno, ki je odnesla milijon življenj.

Isto velja tudi za Joeja Bidna, ki po ocenah mnogih velja za enega od najslabših politikov, predvsem ko gre za zunanjo politiko.

In kaj so se šli slovenski vladniki pogovarjati v ZDA – jasno, odšli so na pogovore glede zunanje politike!

Res so se obrnili na prave »strokovnjake«, ki v svetu širijo kaos in bedo.

Vojna v Ukrajini in genocid v Gazi – to bo ostalo nekaj, kar je neizbrisna dediščina Joeja Bidna.

Naslovni članek časnika Foreign Policy. Vir: Posnetek zaslona

To so ljudje, najbolj odgovorni za ta dva, prelomna trenutka v zgodovini ZDA, ki bosta označila dokončen padec Amerike s prestola unipolarne velesile.

Ameriški predsedniki so seveda pomembni, ker ne glede na vse to predstavljajo veliko državo.

Toda ali je predsednika, ki s takšno grozljivo dediščino odhaja iz Bele hiše na smetišče zgodovine - res smiselno obiskati?

Da se je slovenski predsednik vlade Robert Golob veselil, da se je po 18 letih, odkar se je zadnji slovenski predsednik vlade (Janez Janša) srečal s kakšnim ameriškim (Georgem Bushem mlajšim) je seveda tragikomično.

Kot tudi dejstvo, da sta tako Janez Janša kot Golob izbrala dva iz serije najslabših ameriških predsednikov v zgodovini ZDA.

Kar se tiče njihovega slabega dela obstajajo različne javnomnenjske raziskave, ki so razvrščale ameriške predsednike skozi čas, tako s strani javnosti kot znanstvenikov.

Kar zadeva »najslabše predsednike«, nedavne ankete na dno dosledno postavljajo osebnosti, kot so James Buchanan, Andrew Johnson, Warren Harding in Donald Trump.

Joe Biden pa ni pogosto uvrščen med najslabše predsednike, a le zato ker ga rešuje »domača« politika.

Po drugi strani Donald Trump kljub številnim svojim napakam ni začel nobene večje vojne.

Bidnova dediščina. Vir: Posnetek zaslona

Na akademskih lestvicah, kot je 2024 Presidential Greatness Project, je bil Biden uvrščen na 14. mesto, precej nad najnižjo stopnjo, predvsem zato, ker so znanstveniki cenili njegova prizadevanja za »ponovno vzpostavitev norm« po burni Trumpovi administraciji.

Anketa, ki je pred več kot pol leta vključevala 154 znanstvenikov, je Trumpa, 45. predsednika ZDA uvrstila med najslabše predsednike, Joe Biden pa je končal na 14. mestu.

Nile Gardiner, Heritage Foundation: »Joe Biden je najslabši ameriški predsednik sodobnega časa.« Vir: Posnetek zaslona

Toda več uglednih analitikov je ostro kritiziralo zunanjo politiko predsednika ZDA Bidna, zlasti glede Bližnjega vzhoda in vojne v Ukrajini.

Te kritike pogosto poudarjajo zaznane napake v diplomaciji, odločanju in dolgoročni strategiji.

John Mearsheimer, ključna oseba v realistični teoriji mednarodnih odnosov, je med najglasnejšimi kritiki Bidnove zunanje politike.

Newsweek: »Joe Biden je eden 'najslabših' ameriških predsednikov v zgodovini.« Vir: Posnetek zaslona

Mearsheimer trdi, da so ZDA pod Bidnom igrale pomembno vlogo pri izzivanju ukrajinske vojne s širitvijo Nata in podpiranjem povezovanja Ukrajine z Zahodom. Mearsheimer opozarja, da ta politika ni upoštevala varnostnih skrbi Rusije, kar je vodilo v nevaren konflikt, ki se mu je bilo mogoče izogniti.

Če ameriški predsedniki 18 let niso imeli časa za nobenega slovenskega predsednika vlade, bi tudi slovenska vlada lahko počakala še nekaj let. Ne pa da le 10 dni pred volitvami obišče predsednika, ki to že kmalu ne bo več. Kakšen smisel ima tak obisk?

Stephen Walt, soavtor vplivne knjige The Israel Lobby z Mearsheimerjem, prav tako kritizira ameriško zunanjo politiko, da je pod prevelikim vplivom domačih lobističnih skupin, zlasti v zvezi z Bližnjim vzhodom.

Trdi, da je podpora ZDA Izraelu, zlasti pod Bidnom, destabilizirala regijo in poslabšala razmere v Gazi in Libanonu, ker je dala prednost kratkoročnim političnim pridobitvam pred dolgoročno stabilnostjo.

Middle East Eye in drugi komentatorji so kritizirali Bidnovo ravnanje s trajajočim konfliktom v Gazi, pri čemer so poudarili, da administracija Bele hiše ni bistveno vplivala na izraelsko taktiko, kljub temu, da je javno pozivala k zaščiti civilistov.

Strokovnjaki to vidijo kot del širšega neuspeha ameriške diplomacije v regiji, ki je omogočila stopnjevanje vojne, v katero so vpleteni Izrael, Iran in Hezbolah.

K tem lahko dodamo še kritike Maxa Blumenthala, Trite Parsi, Aarona Davida Millerja, Richarda Falka, Andrewa Bacevicha, Nila Gardinerja in številne druge.

Bidnova dediščina za naslednja desetletja: Ukrajinska vojna. Vir: Posnetek zaslona, X

Celo Newsweek poroča, da je Biden eden od najslabših predsednikov.

Tako seveda mislijo ameriški republikanci, a tudi vsak peti demokrat.

Kramljati s temi ameriškimi jastrebi, ki imajo na vesti največjo vojno v Evropi po koncu druge svetovne vojne in genocid v Gazi preprosto ni higienično.

Če ameriški predsedniki 18 let niso imeli časa za nobenega slovenskega predsednika vlade, bi tudi slovenska vlada lahko počakala še nekaj let.

Slovenski politiki se očitno ne zavedajo, da ti ameriški politiki niso »del rešitve« pač pa »del problema« današnjega sveta, če spregovorimo v njihovi latovščini.

Ne pa da skorajda le še 10 dni pred volitvami obišče odhajajočega ameriškega predsednika, ki to že kmalu ne bo več.

Kakšen smisel ima tak obisk?

Kako bo Sloveniji pomagal?

Slovenski politiki se očitno ne zavedajo, da ti ameriški politiki niso »del rešitve« pač pa »del problema« današnjega sveta, če spregovorimo v njihovi latovščini.

In da se jim je bolje izogibati v velikem loku, če ne želiš, da se te oprime to, kar jih spremlja – pridih vojn in sladkobni vonj genocida, ki ga bodo večno nosili na svojih črnih dušah, če jih sploh imajo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek