REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Sramota in blamaža: Zadnji predvolilni »bonbonček« Janševe vlade starejšim povzročil le ponižanje in glavobole

Sramota in blamaža: Zadnji predvolilni »bonbonček« Janševe vlade starejšim povzročil le ponižanje in glavoboleNovi digitalni boni za starejše prinašajo le glavobole... Vir: Pexels

Delitev digitalnih bonov za starejše, zadnja polomija prejšnje, Janševe vlade se bliža neslavnemu razpletu.

Ukrep, ki ga je udejanil prejšnji minister Mark Andrijanič že od začetka spremljajo številni zapleti in slaba volja starejših, ki so očitno diskriminirani.

Diskriminacija, ki ločuje med mladimi in starejšimi, nato med samimi starejšimi ki so stari nad ali pod 55 let in na koncu še med tistimi, ki uspejo in tistimi, ki ne uspejo opraviti "izobraževanje" za bon - takšne so posledice ukrepa Janševe vlade.

Dolge vrste pred naslovi izvajalcev digitalnega opismenjevanja, brez česar ni mogoče dobiti bona v vrednosti 150 evrov so pokazali, da je zadnji predvolilni »bonbonček« Janševe vlade starejšim povzročil le ponižanje in glavobole.

O tem smo že večkrat pisali, sedaj pa se tem ocenam pridružujejo tudi organizacije upokojencev.

V Srebrni niti so opozorili, da so 150-evrski boni, ki jih bo prejelo le 5000 od dobrih 700.000 starejših od 55 let, šolski primer diskriminacije.

Diskriminacija, ki ločuje med mladimi in starejšimi, nato med samimi starejšimi ki so stari nad ali pod 55 let in na koncu še med tistimi, ki uspejo in tistimi, ki ne uspejo opraviti "izobraževanje" za bon - takšne so posledice ukrepa Janševe vlade.

V Zvezi društev upokojencev Slovenije poudarjajo, da so upokojenci razburjeni in da gre pri tem za veliko kršitev pravic starejših, ki so izkazali množičen interes za izobraževanje na področju digitalne pismenosti.

Kot je povedal Janez Sušnik, predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije, so predlogu, ki jim ga je predstavila prejšnja vlada, nasprotovali že od začetka, saj je 5000 mest za opismenjevanje starejših, ki bi za nagrado po opravljenem tečaju dobili še bon, občutno premalo.

Kot je dejal, je njihovih članov malo manj kot 200.000, od tega pa je tistih, ki znajo uporabljati računalnik in pametni telefon, le 15–20 odstotkov.

Starejših od 55 let pa je v Sloveniji več kot 700.000

Kot je pojasnil, nasprotujejo zakonu v celoti in želijo, da se ga obnovi in da znova v zakonsko proceduro, saj je takšen, kot je, nesprejemljiv. Doseči želijo, da starejši ne bi bili diskriminirani. »Vsakemu evru, ki se ga vloži v starejšo populacijo, rečemo hvala, a naj ta ne bo diskriminatoren,« je poudaril.

Robert Golob: Tega zakona nismo sprejemali mi, bil je sprejet v prejšnjem mandatu, vmes so bili, tudi v prejšnjem mandatu, najeti izvajalci, zdaj se izvaja in tukaj se dogaja navadna sramota.

Oglasil pa se je tudi predsednik vlade.

»Katastrofa, sramota, to je navadna blamaža.« S temi besedami je predsednik vlade Robert Golob komentiral dogajanje okoli digitalnih bonov za starejše v oddaji 24ur zvečer.

»Tega zakona nismo sprejemali mi, bil je sprejet v prejšnjem mandatu, vmes so bili, tudi v prejšnjem mandatu, najeti izvajalci, zdaj se izvaja in tukaj se dogaja navadna sramota. Danes sem že urgiral in jutri bo ministrstvo za digitalizacijo pozvalo vse izvajalce, da se zamrzne aktivnosti. To, da se diskriminira predvsem starejše ljudi, ki se drenjajo in kličejo, da bi prišli do tega, kar jim je bilo obljubljeno, je nedopustno. Bili smo tudi v stiku s predstavniki starejših (ZDUS), tudi oni menijo enako, naj ustavimo to blamažo. To, kar se dogaja, je popolnoma nesmiselno, je totalna blamaža,« je še povedal Golob.

Prejšnji minister se s tem ne strinja...

V Službi Vlade RS za digitalno preobrazbo so sicer že ugotovili, da v zvezi z izvajanjem pogodb, ki jih je Slovenski regionalno razvojni sklad sklenil z izbranimi izvajalci na podlagi javnega razpisa, prihaja do številnih nepravilnosti, na kar so sklad v zvezi z izvajalcem Smart Naris tudi že večkrat opozorili.

Od sklada so zahtevali takojšnjo začasno ustavitev vseh aktivnosti v zvezi z izvedbo izobraževanj.

Več starejših se je zaradi izobraževanj v zadnjem času obrnilo tudi na varuha človekovih pravic.

Po mnenju varuha bi pogoj moral temeljiti na oceni digitalnih kompetenc upravičencev ne glede na njihovo starost, saj le dejansko znanje lahko predstavlja objektivno merilo, je sporočil Peter Svetina.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek