petek, 08. november 2024 leto 29 / št. 313
Sporazum s Fidesom po oceni SD parcialno rešuje zgolj zdravstveno elito
V SD so trdno zavezani, da bodo krepili javno zdravstvo, zato jasno zagovarjajo zdravstveno reformo. Nasprotujejo pa podpisu sporazuma vlade z zdravniškim sindikatom Fides, saj po njihovi oceni ne rešuje težav slovenskega zdravstva, temveč "parcialno rešuje zgolj slovensko zdravstveno elito", so danes sporočili iz stranke.
V SD so opozorili, da vpleteni pozabljajo na ostale sindikate, ki zastopajo dobrobit medicinskih sester, vojakov, vzgojiteljev in drugih socialno ogroženih skupin v Sloveniji.
Sporazum s Fidesom po oceni SD ne rešuje nekaterih ključnih problemov slovenskega zdravstvenega sistema, kot so predolge čakalne vrste, izkoriščanje mladih zdravnikov, problematika koncesionarjev in zdravnikov, ki poleg dela v javnem zdravstvu opravljajo še delo za zasebne ponudnike.
Slovenija ne potrebuje elitističnega sporazuma, temveč celovito zdravstveno reformo, v kateri bomo postavili temelje za celovito urejeno, dostopno in kakovostno javno zdravstvo, ki bo na voljo vsem, ne glede na socialni status ali katerekoli druge osebne okoliščine, so prepričani v SD.
Čeprav s predlogom SMC, da bi 2. januar ponovno postal dela prost dan, v SD nimajo težav, pa ob tem ne morejo mimo vprašanja, zakaj ta stranka ne predlaga tudi sprostitve plačnih omejitev za celotni javni sektor. Menijo namreč, da se privilegira zgolj cehovskega predstavnika sindikata Fides, zapostavlja pa se skupine, kot so medicinske sestre, vojaki, vzgojiteljice in zaposleni iz plačne skupine J.
Zato v SD predlagajo krepitev socialnih transferjev za vse socialno ogrožene in na robu preživetja. "Če je v državni blagajni 53 milijonov evrov na leto za zdravstveno elito in za "populistično" ukinjanje 2. januarja kot delovnega dne, moramo najti sredstva tudi za spopadanje z revščino," so še poudarili.
V SD so, kot so še zatrdili, trdno zavezani, da bodo v Sloveniji krepili javno zdravstvo. Takoj bodo podprli ukrepe, ki bi centralizirali nabavo materiala in pripomočkov. Storili bodo vse, kar je v njihovi moči, da bi se bistveno zmanjšale čakalne vrste v zdravstvu. Plačne anomalije želijo odpravljati enotno povsod tam, kjer so prisotne. Prav tako v SD podpirajo predloge, ki bi izboljšali upravljanje javnih zavodov in ukrepe proti korupciji v zdravstvu.
"Podprli bomo takšne normative in standarde, kot veljajo v najboljših zdravstvenih zavodih v Sloveniji in so primerljivi najboljšim praksam v tujini," so zagotovili v stranki. Sami sicer predlagajo, da se v Sloveniji takoj zaposli čim več mladih zdravnikov.