REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

SD po usklajevanju novele o pacientovih pravicah kritična, dogovor pa glede stopenj nujnosti

SD po usklajevanju novele o pacientovih pravicah kritična, dogovor pa glede stopenj nujnostiZdravnik

Koalicija je z ministrico Milojko Kolar Celarc danes usklajevala novelo zakona o pacientovih pravicah oz. prečesala pripombe, ki sta jih posredovali DeSUS in SD. V SD so razočarani in ostajajo kritični. Po oceni ministrice pa so velik del pripomb uskladili, med drugim v predlog vračajo stopnjo nujnosti zelo hitro. Ponovno se bodo sestali v četrtek.

Ministrica za zdravje Kolar Celarčeva je optimistična, da bodo v koaliciji tudi ta zakon uskladili. Po njenem mnenju je novela zelo pomembna, predvsem v smislu večje preglednosti sestavljanja in upravljanja čakalnih seznamov, s tem pa izboljšanja dostopnosti do storitev.

V izjavi novinarjem po usklajevanju je izpostavila še prečiščevanje seznamov in spremljanje učinkov enkratnega dodatnega programa za skrajševanje čakalnih dob.

V DeSUS in SD imajo sicer veliko pripomb prav glede vnašanja podatkov v čakalne sezname, opozorili so na dodatno administracijo za zdravstvene delavce, ki pa po njihovem mnenju ne bo skrajšala čakalnih dob.

Ministrica priznava, da bo v začetku morda res nekaj več ročnega dela in vnosa, a poudarja, da se bo večina podatkov zbirala iz elektronske napotnice in elektronskega naročanja ter se bo zatem to samodejno vnašalo v čakalne sezname. Spomnila je, da bomo prvič imeli centralni čakalni seznam za vse vrste storitev in za vse izvajalce.

Kolar Celarčeva je sicer pojasnila, da na pripombe vedno gleda z vsebinskega vidika oz. moči argumentov. Tako so prisluhnili pripombam tudi glede stopenj nujnosti pri naročanju ter prešli na prvotni predlog, v katerem so predvideli uvedbo stopnje nujnosti zelo hitro, ki pomeni, da mora biti pacient obravnavan v roku 14 dni. Kot je pojasnila ministrica, le stopnja nujnosti "hitro" verjetno ne gre nasproti potrebam. "Zato smo stopili nazaj na naš prvi predlog," je povedala.

Druge stopnje nujnosti ostajajo, kot so bile predvidene v prvotnem predlogu, uveljavljene bodo takrat, ko bodo začele veljati vse določbe zakona in prehodno obdobje po besedah ministrice ne bo potrebno. Prav tako so prisluhnili pripombam ter predlog ne bo vključeval možnosti, da stopnja nujnosti pri naročanju ne bi bila navedena, je še pojasnila ministrica.

Poslanec DeSUS Tomaž Gantar je v izjavi po usklajevanju kot dobro ocenil, da se vsebinsko, strokovno in argumentirano pogovarjajo. Po njegovih besedah si prizadevajo, da ne bi povečevali administrativnih bremen za zdravstvene delavce. Prav tako je pozdravil dogovor glede stopenj nujnosti.

"Ključno je, da pridemo do rešitev, ki so sprejemljive, predvsem pa izvedljive," je dejal Gantar.

Do koncepta zakona pa ostajajo kritični v SD. Kot je za STA pojasnila poslanka Bojana Muršič, še vedno menijo, da organizacija dela zdravstvenih delavcev ne sodi v zakon. Zadeve, ki so bile doslej urejene v pravilniku, med drugim stopnje nujnosti, se po njenih besedah zdaj vnašajo v zakon in bodo nadalje podvržene parlamentarni ravni.

Se pa poslanka sprašuje, kaj bo nova stopnja nujnosti glede na čakalne dobe prinesla bolnikom. Za tiste, ki so sedaj pod stopnjo redno in hitro, se bo verjetno čakalna doba podaljšala, meni Muršičeva. Po njenih ocenah so na koalicijskem usklajevanju naredili zelo malo korakov naprej.

V nasprotju z dvomi v koaliciji je optimistična tudi glede priprave zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Sredi meseca bodo imeli oblikovan nov predlog zakona, s pripombami iz javne razprave, ki so sprejemljive. Zatem bodo rešitve predstavili koaliciji, je napovedala ministrica.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek