REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Slovenski politiki strahopetno molčijo, članica NATO pa bi rada Rusiji z blokado Baltskega morja napovedala vojno!

Slovenski politiki strahopetno molčijo, članica NATO pa bi rada Rusiji z blokado Baltskega morja napovedala vojno!Ruske ladje v Baltskem morju. Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Predsednik Latvije predlaga blokado kot odgovor na uhajanje plinovoda Balticonnector.

Če je za poškodbo finsko-estonskega plinovoda stala Moskva, bi moral NATO resno razmisliti o zaprtju Baltskega morja za ruski ladijski promet, je dejal latvijski predsednik Edgars Rinkēvičs.

»Rekel bi, da bi moral NATO, če vidimo takšne incidente, po mojem mnenju preprosto zapreti Baltsko morje za ladijski promet. To je mogoče storiti,« je dejal Edgars Rinkēvičs v intervjuju za latvijski kanal TV3 v četrtek zvečer.

Če je za poškodbo finsko-estonskega plinovoda stala Moskva, bi moral NATO resno razmisliti o zaprtju Baltskega morja za ruski ladijski promet, je dejal latvijski predsednik Edgars Rinkēvičs.

Iz njegovega urada so pozneje pojasnili, da je imel v mislih predvsem ruske ladje, ne pa celotnega pomorskega prometa.

Rinkēvičs je opozoril, da o tem v Natu niso razpravljali, ker preiskava incidenta Balticonnectorja še poteka, a da je pomorska blokada ena od možnosti, ki je »na mizi.«

»Seveda gre pri tem tudi za celo vrsto mednarodnih morskih pravic,« je dodal.

Toda po mednarodnem pravu se pomorska blokada šteje za vojno dejanje, kar pomeni, da bi takšna poteza pomenila prvi korak v vojno zveze NATO z Rusijo.

Ker je tudi Slovenija članica zveze NATO, bi imel takšen korak seveda katastrofalne posledice tudi za Slovenijo.

Doslej še ni bilo slišati enega samega slovenskega politika, ki bi obsodil izjemno nevaren in nespameten predlog latvijskega predsednika.

Balticonnector, podmorski plinovod, ki povezuje terminal za uvoz utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) na Finskem z Estonijo, je bil 8. oktobra namreč zaprt zaradi nenadne izgube tlaka.

Finski predsednik Sauli Niinistö je obtožil »zunanjo stranko« vpletenosti v fizično poškodbo cevovoda in dveh bližnjih podatkovnih kablov.

Najnovejša različica obtožb Zahoda se zdaj glasi, da je plinovod domnevno poškodovala neka ladja s - Kitajske. Vendar Rusija opozarja, da se kitajska ladja nikjer med plovbo skozi Baltik ni ustavljala in je plula z enako hitrostjo.

NATO se je doslej odzval z napotitvijo minolovcev in patruljnih letal v Baltik, da bi »varoval podvodno infrastrukturo.«

V kolikor bi bila uvedena blokada ruskih ladij, Moskvi morda ne bi preostalo nič drugega, kot da se odzove z jedrskimi napadi na članice zveze NATO, ugotavljajo komentatorji.

Eksplozija ruskega Topola - Ljubljana
Kaj bi eksplozija ene same bojne glave 800 KT TNT (MIRV) ruskega Sarmata ali Topola v primeru vojne proti Rusiji nad Ljubljano pomenila za Slovenijo kaže zgornji izračun. Do oranžnega radijusa bi prizadeti utrpeli opekline tretje stopnje. A obstajajo še večji naboji. Ostale izračune si lahko ogledate na NUKEMAP. Vir: Posnetek zaslona

Zapiranje Baltskega morja za ruski ladijski promet bi v bistvu blokiralo drugo največje komercialno pristanišče v Rusiji, Sankt Peterburg. Prav tako bi blokada odrezala Kaliningrajsko regijo od ruske celine, saj je kopenski promet skozi Estonijo, Latvijo in Litvo že blokiran zaradi embarga Evropske unije, povezanega s konfliktom v Ukrajini.

Medtem preiskovalci iz Švedske, Danske in Nemčije še vedno nočejo razkriti, kdo je septembra 2022 razstrelil plinovode Severni tok (Nord Stream) v Baltskem morju.

Plinovod iz Rusije v Nemčijo je bil poškodovan v nizu podvodnih eksplozij, ki uradno ostajajo nerešene.

Vojna napoved - Kaliningrad
Litva je enkrat že prekršila sporazume z Rusijo, ki se nanašajo na esklavo Kaliningrad, kar je že sprožilo strahove o začetku tretje svetovne vojne... Vir: Posnetek zaslona, X

Februarja je veteran ameriškega preiskovalnega novinarstva Seymour Hersh objavil bombastičen članek, v katerem je ameriško vlado in Norveško na podlagi informacij iz zelo zaupnih in o zadevi dobro obveščenih virov obtožil, da sta razstrelili Severni tok.

Ameriška vlada je Hershove trditve uradno zanikala in njegovo poročilo označila za »lažno in popolno izmišljotino.«

Kmalu zatem so nekateri ameriški mediji namigovali, da je to morda storila skupina Ukrajincev. Hersh je nato na podlagi svojih virov sporočil, da gre za poskuse zavajanja v režiji ameriških in partnerskih tajnih služb.

Čakajoč na novi Pearl Harbour? Ker je tudi Slovenija članica zveze NATO, bi imel takšen korak zahodnega vojaškega pakta seveda katastrofalne posledice tudi za Slovenijo. Vir: Posnetek zaslona, Wikipedia

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je prav tako zanikal kakršno koli odgovornost Ukrajine za sabotažo Severnega toka.

Blokade in embargi so sicer pogosto uvodne poteze v vojnah.

Tipičen in najbolj znan primer pa je seveda ameriški naftni embargo proti Japonski, ki je leta 1941 privedel do japonskega napada na ameriško pristanišče Pearl Harbour – kar je tedanji ameriški predsednik pričakoval in na kar je računal…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek