REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Slovenski cepilni kastni sistem: Za izbrance Pfizer, za drugorazredne AstraZeneca, za najbolj pridne pa testi

Slovenski cepilni kastni sistem: Za izbrance Pfizer, za drugorazredne AstraZeneca, za najbolj pridne pa testiKdo bo prvi, kdo bo prvi? Nekdanji mariborski nadškof Franc Kramberger. Vir: Screenshot, Twitter

Slovenski cepilni kaos je res nekaj posebnega.

Tisti, ki so se najbolj držali navodil in pazili, da se ne okužijo, so sedaj soočeni s stroški ob potovanjih, saj potrebujejo drage PCR teste, Janševa vlada pa je medtem tako spreminjala vladno »strategijo cepljenja«, da je politike in diplomate prerinila ne samo naprej, pač pa je večini le-teh namenila tudi »boljše« in seveda dražje cepivo.

To ni ostalo neopaženo in ljudje zaradi tega zelo negodujejo.

Opazno je tudi, da so se v zelo majhnem številu ob pozivu na cepljenje z najcenejšim cepivom odzvali maturanti.

Le kako se ne bi – ves svet se otepa cepiva AstraZenece, še posebej pri mlajših, Slovenija pa ga prav tedaj, ko vse druge države v EU, ki ga še sploh uporabljajo, to cepivo večinoma namenijo le starejšim od 55 let – odredi za uporabo pri vseh, starejših od 18 let.

Pri tem pa je zdravstveni minister Janez Poklukar celo lagal, ko je trdil, da težav s krvnimi strdki s tem cepivom v Sloveniji ni bilo, o čemer smo že poročali.

PoklukarAstraZeneca
Poklukar in AstraZeneca. Vir: Twitter

Ob tem se je na Stalnem predstavništvu Slovenije v Bruslju začelo cepljenje približno 300 diplomatov, ostalih zaposlenih in njihovih družin.

Tisti, ki so se najbolj držali navodil in pazili, da se ne okužijo, so sedaj soočeni z stroški ob potovanjih, saj potrebujejo drage PCR teste. Izbrancem pa je vlada namenila boljša cepiva.

Organizira ga ministrstvo za zunanje zadeve, ki si je očitno uspelo izboriti tudi želeno vrsto cepiva.

Za razliko od zaposlenih v šolstvu in maturantov, ki jim je država namenila sporno cepivo AstraZeneca, bodo uslužbenci na Stalnem predstavništvu Slovenije v Bruslju in njihovi družinski člani prejeli odmerek cepiva proizvajalca BioNTech-Pfizer, ki velja za učinkovitejše.

Tega je do zdaj država v prvi in četrti strategiji cepljenja namenjala za cepljenje zgolj starejših in kroničnih bolnikov, v drugi, tretji in sedaj že peti različici taiste strategije pa je med skupine, ki jih epidemija covid-19 najbolj ogroža, uvrstila tudi diplomate na delu v tujini – ne glede na njihovo starost.

To je omogočila s spremembami pravil cepljenja, v katere je še pred tem vrinila politike in poslance.

To kaže, da v državi tudi pri cepljenju obstaja kastni sistem, v katerem so »prvorazredni« politiki in podporniki vlade, vsi ostali pa so »drugorazredni.«

Uvrstitev diplomatov med prednostne skupine je uredil Jelko Kacin, nacionalni koordinator za cepljenje in nekdanji slovenski veleposlanik pri zvezi NATO.

Nacionalna strategija cepljenja
Nacionalna strategija cepljenja. Vir: Twitter

Diplomate so zato uvrstili takoj za posebno ranljivimi kroničnimi bolniki in pred osebe, stare od 65 do 69 let.

To je Janševa vlada storila celo v nasprotju s priporočili stroke in njene posvetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), ki jo vodi Bojana Beović.

Nato je vlada diplomatom omogočila še boljše cepivo. Še do prejšnjega tedna je bilo zanje na voljo le cepivo proizvajalca AstraZeneca.

Cepivi BioNtech-Pfizer in Moderna so do tedaj prvenstveno uporabljali za cepljenje starejših od 75 let, oskrbovancev domov za starejše, zdravstvenih delavcev starih 65 let ali več in dijakov zdravstvenih šol od 16 do 18 let starosti.

Šele, ko bi cepili vse starejše od 75 let, ki se želijo cepiti, bi lahko Pfizer/BioNtech in Moderno uporabili za starejše od 65 let in posebej ranljive kronične bolnike.

V novih priporočilih za cepljenje, ki so jih objavili v petek, je NIJZ brez pojasnila črtal vse omejitve, ki so določale, komu je katero cepivo namenjeno. Tako so cepivo Pfizerja in Moderne dobili tudi diplomati – na račun starejših in ranljivih.

Za vse ostale v starosti od 18 do 64 let, torej tudi diplomate, pa je bilo na voljo izključno cepivo AstraZeneca.

Toda v novih priporočilih za cepljenje, ki so jih objavili v petek, je NIJZ brez pojasnila črtal vse omejitve, ki so določale, komu je katero cepivo namenjeno.

Tako so cepivo Pfizerja in Moderne dobili tudi diplomati – na račun starejših in ranljivih.

Tisti, ki se zaradi tega vrivanja ne morejo cepiti pa so obsojeni na drage, samoplačniške PCR teste, brez katerih iz države praktično ne morejo.

S tem se znova uvajajo diskriminatorni ukrepi tudi na slovenskih mejah.

Vlada je nekatere sicer odpravila - po novem lahko končno mejo prehajajo tudi ljudje cepljeni z vzhodnimi cepivi - hkrati pa je uvedla nove.

Izjem je več, vendar tudi te ne odpravljajo težav in ovir za tiste, ki niso doživeli slovenskega privilegija cepljenja.

In to celo v trenutku, ko na Hrvaškem sporočajo, da težav s cepivi več nimajo, v Srbiji pa se od srede začenja cepljenje vseh brez predhodnih prijav - s Pfizerjem!

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek