REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Slovenija proti renacionalizaciji skupne kmetijske politike

Slovenija proti renacionalizaciji skupne kmetijske politike

Prihodnja skupna kmetijska politika ne sme iti v smer renacionalizacije, je danes v Bruslju poudaril kmetijski minister Dejan Židan. Minister je kritičen do Evropske komisije, da prelaga zahtevne odločitve na naslednji mandat, ter ocenjuje, da en odstotek BDP EU za evropski proračun v prihodnje verjetno ne bo dovolj.

Prihodnost prehrane in kmetijstva je bila osrednja tema današnjega zasedanja kmetijskih ministrov EU, pri čemer je Židan izpostavil nasprotovanje Slovenije morebitni renacionalizaciji kmetijske politike pri neposrednih plačilih.

"Ideja, da naj bi del izvajanja kmetijske in prehranske politike prevzele članice s svojim proračunom, ni sprejemljiva, saj to vodi v rahljanje EU, namesto v čvrsto skupnost," je poudaril minister.

Članice imajo namreč po Židanovih besedah različne možnosti sofinanciranja kmetijske politike, ker pa imamo skupno kmetijsko politiko, morata biti tako načrtovanje kot finančni okvir enotna.

Minister je pri tem opozoril na problem, da niso jasni niti približni finančni okviri, kar otežuje načrtovanje ukrepov in programov, ter postavil pod vprašaj primernost veljavnega sistema, po katerem znaša evropski proračun približno odstotek BDP EU.

Židan je tudi kritičen, ker dokumenti komisije niso dovolj podrobni. Prvi razlog za to je po njegovih besedah nepoznavanje finančnega okvira.

Drugi razlog pa je po njegovem občutku, za katerega upa, da ni pravilen, to, da začenja komisija pod vodstvom Jean-Clauda Junckerja težke teme odmikati v naročje naslednje ekipe, ki bo prišla čez dobro leto in pol.

Zdi se, da se želi ta komisija ukvarjati z bolj všečnimi temami in posredovati sporočila, ki jih državljani radi slišijo, a operativci za izvajanje potrebujejo dejstva, ki pa jih je zelo malo, je kritičen Židan.

Kmetijski ministri so danes obravnavali tudi poročilo slovaške delegacije o odpravi nepoštenih trgovinskih praks za bolj uravnoteženo verigo preskrbe s hrano in boljši položaj kmetov.

Slovaška je pripravila skupni dokument držav enajstih držav članic, med katerimi je tudi Slovenija, ki se zavzemajo za čimprejšnji zakonodajni predlog Evropske komisije glede odpravljanja nepoštenih praks.

Za Slovenijo je sprejem ustreznih ukrepov na ravni EU, ki bi izboljšali pogajalski položaj kmetov in preprečeval nepoštene trgovinske prakse v prehranski verigi oziroma vzpostavil enake konkurenčne pogoje za vse akterje v verigi preskrbe s hrano, pomembna prioriteta.

Čeprav Slovenija prav v tem času dopolnjuje svojo nacionalno zakonodajo na tem področju, meni, da je za dosego tega cilja treba sprejeti tudi skupni zakonodajni okvir EU, še zlasti za zagotovitev delovanja skupnega trga, enotnih načel in pristopov.

Ob robu zasedanja se je Židan sestal tudi s francoskim kolegom Stephanom Travertom. Izpostavila sta francosko pobudo o prihodnji usmeritvi v kmetijstvu brez glifosata in z manj kemije.

"Francoska pobuda je podobna naši usmeritvi v kmetijstvu, zato sta se Slovenija in Francija dogovorili, da bo Slovenija sopodpisnica pobude in da bosta državi sodelovali pri prenosu izkušenj in dognanj pri spodbujanju kmetijske proizvodnje z manj kemije," je povedal Židan.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek