petek, 06. december 2024 leto 29 / št. 341
Slovenija in Palestina: En korak naprej, dva nazaj
Slovenska diplomacija je v Varnostnem svetu OZN po štirih mesecih brezobzirnega bombardiranja Gaze vendarle naredila nekaj korakov v pravi smeri.
A istočasno po ukazu ZDA dva koraka tudi nazaj.
Ob tem, da je v Palestino poslala humanitarno pomoč je podprla tudi resolucijo VS OZN, ki prvič jasno zahteva premirje v Gazi, kar je po brezštevilnih uporabah veta ZDA ob prejšnjih poskusih tokrat končno vendarle omogočil vzdržani glas Združenih držav ob 14 glasovih vseh ostalih članic VS OZN »za.«
Izraelski državni vrh je označil pripravljenost Španije, Irske, Malte in Slovenije za priznanje Palestine kot "nagrado za terorizem".
— Levica (@strankalevica) March 25, 2024
Prav nasprotno, gre za enega od načinov, kako obvarovati prebivalstvo Palestine pred državnim terorizmom izraelske okupacije.
Predsednik vlade je ob tem priznal, da Slovenija skupaj z nekaj drugimi državami EU razmišlja o priznanju Palestine, toda šele, ko bodo za to izpolnjeni pravi pogoji.
K temu ga poziva celo lastna poslanska skupina Svobode – očitno ne brez vednosti samega šefa te stranke.
Premier Robert Golob je ob robu zasedanja voditeljev držav članic EU v Bruslju dejal, da je sam za priznanje Palestine.
Koalicijske stranke so pred volitvami obljubile priznanje Palestine in za to je folk volil.
— Marjetica (@MarjeticaM) March 21, 2024
Sam se Golob in Fajon v nasprotju z lastnimi obljubami tega nista upala naredit, ker so jima kje zunaj verjetno namignili, da bomo na zahodu kuj leteli na kake šitliste kokr že nismo tam. https://t.co/uGSWam5VlZ pic.twitter.com/1tEnkOdIWt
»Politična rešitev je lahko samo ena in to je rešitev dveh držav. To govorimo danes že vsi in to pomeni, da bomo ti dve državi priznali,« je poudaril Golob.
Po njegovih besedah je v pobudi poslanske skupine Svoboda jasno navedeno, da bo Slovenija priznanje izpeljala takrat, ko bo imelo to največji učinek na obe strani. »Mogoče bo to že v kratkem,« je dejal Golob. A dodal, da se o tem vprašanju naša država ne bo odločala »čisto sama«.
»Danes potekajo pogovori z vrsto prijateljskih enako mislečih držav znotraj EU. Ena od njih je Španija in mislim, da bomo šli skupaj v to priznanje. To bomo naredili tako, da bo mednarodni učinek čim večji,« je še dejal premier.
Istočasno pa je neznanka, zakaj Slovenija s tem priznanjem tako čaka, ko pa je brez težav priznala številne druge države, tudi take, katerih državnost je sporna ali dejansko protipravna, kot na primer državnost Kosova.
Slovenija tako še zmeraj ni sposobna narediti tega, kar je že takoj ob nastanku Palestine naredila Jugoslavija.
Golob torej ni sposoben izpeljati priznanje države (Palestine), ki je 29. maja leta 1992 priznala Slovenijo kot državo.
G. Janša vprašanje za vas? Ali ste vi politik, ki je plačan iz slovenskih javnih blagajn in zato morate delati za slovenske nacionalne interese, ali ste politikant, ki deluje za tuje globalne interese? Na domačem odru nastopate kot domoljub. Na tujih, pa kot unipolarni globalist.
— Branko Damjanovič (@BrankoDamjanov2) March 23, 2024
Opozicijska SDS celo grozi, da bo preklicala priznanje Palestine.
To ni dokaz moči, pač pa nemoči slovenske družbe in zunanje politike, ki je ujetnica odločitev Washingtona.
Palestino kot samostojno in neodvisno državo je sicer priznalo 139 držav sveta, med njimi devet držav EU: Švedska, Malta, Ciper, Češka, Slovaška, Madžarska, Romunija, Bolgarija in Poljska.
Tole je zrelo za ovadbo @vladaRS
— Adam Spinta (@AdamSpinta) March 23, 2024
Priznanje Palestine je zanj biti pro hamas? Torej so vsi Palestinci sedaj avtomatsko Hamas? Torej JJ jasno podpira vojno proti vsem Palestincem, kolektivno kaznovanje? Začnite pisati ovadbo in kar pospešite priznanje. pic.twitter.com/pWIwSd5l6i
Med največjimi državami na svetu neodvisnosti Palestine ne priznavajo ZDA, Združeno kraljestvo, Nemčija, Francija, Japonska, Avstralija, Italija, Mehika in Južna Koreja.
A istočasno ni mogoče pozabiti, da je Slovenija naredila tudi več korakov »nazaj«. Še pred podporo resoluciji, ki je zahtevala premirje je Golobova diplomacija podprla resolucijo, ki ni vsebovala takšne zahteve po takojšnjem premirju in sta jo zato blokirali Kitajska in Rusija.
To so zahodni mediji zamolčali, na to pa je opozoril ruski diplomat Dmitrij Poljanski.
Voting results on the American resolution on Gaza in the UN Security Council today:
— Dmitry Polyanskiy (@Dpol_un) March 22, 2024
11 "for". Three - Algeria on behalf of the Arab group, Russia, and China - against.
One - Guyana - abstained.
Accordingly, Russia and China vetoed, the entire Arab world also opposed the American… pic.twitter.com/B3fKanAS6y
Obenem je Slovenija že pred tem poslala tri vojake Slovenske vojske, da v evropski pomorski vojaški misiji branijo ameriške, britanske in izraelske ladje pred napadi Hutijev.
Pri čemer Hutiji napadajo te ladje le zato, ker Izrael izvaja genocid v Gazi, ZDA in Velika Britanija pa brez dovoljenja VS OZN bombardirata Jemen.
S tem se je Slovenija postavila na stran agresorjev in imperialistov.
Slovenija brani izraelski genocid s tremi vojaki Slovenske vojskehttps://t.co/cYiyufRIi7
— cebelica (@cebelica4) March 16, 2024
Še več, Robert Golob govori celo naših o prijateljih v Izraelu, ki jih je menda potrebno prepričati, da spremenijo politiko - v trenutku, ko je vlada Benjamina Netanjahuja v celoti ustavila humanitarno pomoč in začela z napadom na Rafo.
Slovenska zunanja politika je, kar se tiče Palestine, zato dobesedno - shizofrena.
In tudi na to so včeraj upravičeno opozarjali protestniki v Državnem zboru.