ponedeljek, 13. januar 2025 leto 30 / št. 013
Šleve apartheidne Slovenije: Koalicija klecnila pred šovinisti, pravice narodov SFRJ znova ritualno poteptane!
Zakon o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnostih narodov nekdanje SFRJ je v Sloveniji znova sprožil odziv slovenskih šovinistov vseh vrst in oblik.
Med prvimi so nekaj političnih točk na sovraštvu do ljudi drugih nacionalnosti, predvsem pa narodov nekdanje Jugoslavije poskušali najprej ugrabiti v običajnih osumljenkah, torej strankah SDS, NSi in Jelinčičevi SNS.
Toda povorki šovinističnih izjav, s katerim nasprotujejo zakonu, ki naj bi uredil zgolj nekatere in zelo skromno opredeljene pravice narodov nekdanje SFRJ v Sloveniji so se tokrat pridružili tudi mnogi »intelektualci« in celo Slovenska akademija znanosti in umetnosti.
Koalicijski predlog zakona po pojasnilu predlagatelja Mateja Tašnerja Vatovca (Levica) po novem formalizira dve stvari, ki sicer že obstajata, a želijo zakoličiti njun obstoj.
Kot je pojasnil, gre za prenos sredstev iz javnega sklada za kulturne dejavnosti, ki so že zdaj zagotovljena za dejavnosti pripadnikov teh narodov, na ministrstvo za kulturo.
Državni zbor danes razpravlja o kulturnih pravicah pripadnikov narodnosti bivše Jugoslavije.
— Levica (@strankalevica) March 6, 2024
Aleksander Reberšek razkriva dejanske barve NSi in cel dan vzklika, kako je tukaj Slovenija in kako je ogrožena slovenščina.
Takole mu je odgovoril @Matej_T_Vatovec
pic.twitter.com/QVBYamVVBd
Prav tako po predlogu Svet za vprašanja pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ postaja stalno posvetovalno telo vlade.
»Gre za majhen korak naprej, majhen simbolni korak k zavezam, ki jih je ta država z osamosvojitvijo z vsemi plebiscitarnimi dokumenti dala tudi kot obljubo vsem tistim, ki so takrat živeli na tem območju,« je pojasnil poslanec.
za vse komentatorje sekte sds in klero-pedofilske podpornike tu spodaj: ko je ZASEBNA RKC ŠOLA v zda prosila naš DAVKOPLAČEVALSKI denar za tamkajšnje slovenske ekonomske migrante, vas ni nič motilo?
— Elart9 (@Elart91) March 7, 2024
Toda istočasno je koalicija po celodnevni razpravi iz zakona vrgla člen, ki pripadnikom manjšin omogoča poučevanje njihovega jezika v slovenskih šolah.
S tem so zakon v resnici izvotlili ter ga spremenili v prazno lupino brez prave vsebine.
Okoli 11 odstotkov prebivalstva države, ki že tri desetletja čaka na uresničitev svojih pravic, je tako ponovno ostalo brez zaščite, ki bi vsaj spominjala na manjšinsko.
Nacionalizem in ksenofobija se napajata iz vira, ki se mu reče narcisizem majhnih razlik.
In slovenski Državni zbor je ob razpravi o uresničevanju skromnih manjšinskih pravic narodov nekdanje SFRJ znova potrdil, da zelo rad črpa prav iz tega vira.
Rasizem, hujskaštvo, stupidnost, podlost, zatucanost, vse to v zgolj nekaj stavkih. Drugim rečima: moralna i intelektualna margina društva. https://t.co/H03pyjbsWt
— Boris Vasev (@borisvasev) March 6, 2024
Slovenska identiteta po tem, kar smo lahko slišali v hramu demokracije, ni nekaj pozitivnega, pač pa se izgrajuje na teptanju, zaničevanju in omalovažovanju drugih narodov.
O teh pravicah se pogosto razpravlja, a ne zato, da bi se uresničile in okrepile, pač pa le zato, da bi se vedno znova rutualno in sladostrastno poteptale, da bi v tem procesu Slovenci, pripadniki večinskega naroda občutili radost zmagoslavja in lastne večvrednosti.
Slovenski šovinisti sprejemajo zgolj popolno asimilacijo, vsakršno drugačnost in zahteve po ohranjanju kulturne tradicije drugih narodov pa vidijo kot žalitev slovenskega naroda.
aleks je srbsko ime, je vsaj slovansko, kaj pa je alex, ve samo alex
— Asterix Bloodhound (@Asterix66690719) March 6, 2024
Gre za popolnoma preživete, primitivne in z mednarodnim pravom skregane poglede, ki pa imajo v državi Sloveniji globoke korenine že od nastanka te države.
Sprejem brezzobega zakona o pravicah narodov nekdanje SFRJ kaže, da ima Slovenija še vedno resen problem.
Glede na to, da država pozna popolnoma zastarelo, diskriminacijsko in dvostopenjsko ureditev položaja manjšin, ki so razdeljene na »večvredne« (»avtohtone«) in manjvredne (»nepriznane«) in je bila tudi v postopku »izbrisa« pripadnikov narodov nekdanje SFRJ izvedena enaka diskriminacija (brisali so samo »južnjake« ne pa tujce z »Zahoda«!) je seveda jasno, za kaj gre.
Gre za pojavno obliko slovenskega »naci biciklizma«, ali političnega pedalarja, kjer slovenski politiki sklanjajo glave pred močnejšimi sosedi na zahodu, severu in vzhodu in razmeroma dobro skrbijo za pravice njihovih manjšin v Sloveniji (Italijane, Staroavstrijce in Madžare), hkrati pa s pedali pritiskajo na tiste na jugu, s katerimi smo nekoč skupaj izgrajevali tako skupno državo Jugoslavijo kot samo Slovenijo.
nacionalizem je kolektivna paranoja, pravi Danilo Kiš.
— Slovenka (@Slovenka2be) March 5, 2024
ta paranoična retorika ogroženosti nabira poceni politične točke, to ve politik, neobremenjen z znanjem in dejstvi.
Omenjeni izraz je v slovenski politični prostor vnesel prvi predsednik vlade socialistične Slovenije - Boris Kidrič.
Boris Kidrič je nekoč zapisal, da so biciklisti sovražniki ljudstva, ker se navzgor klanjajo in navzdol pritiskajo.
Sinonimni slovar slovenskega jezika pozna tako biciklista kot pedalarja.
Takšni pa so očitno še vedno slovenski politični pedalarji danes.
Pritiskajo manjšine, ki se jim zdijo nenevarne, ne upajo pa se spraviti na manjšine močnejših narodov.
Zato je poleg Madžarov in Italijanov v Sloveniji večja kulturna zaščita zagotovljena tudi maloštevilnim Staroavstrijcem, nobene pa nimajo številni pripadniki narodov naslednic SFRJ.
edina kultura, ki jo premore NSi, je crevesna biota.
— Code5 (@Dr_Angela_March) March 5, 2024
ta se pa v glavnem sama znajde.
Ob tem seveda slovenski politični pedalarji in slovenski naci biciklisti popolnoma ignorirajo pravice tistih, ki svoje matične države nimajo in so prav tako diskriminirani – Rome.
To seveda jasno kaže, da so takšni slovenski politiki, vključno z Janšo, Toninom, Jelinčičem in ostalimi šovinisti - v resnici velike šleve.
Šleve, ki se upajo spravljati samo nad tiste brez močne zaščite tujih držav.
To je tista baža ljudi, ki jo srečamo tudi v vojnah.
Tam običajno maltretirajo civilno prebivalstvo.
V Sloveniji je očitno zelo globoko zakoreninjen tiste vrste nacionalizem in šovinizem, ki želi slovensko identiteto krepiti ne s kulturnimi in znanstveni dosežki pripadnikov slovenskega naroda, pač pa s kršitvijo pravic, teptanjem in omalovažovanjem manjšin in to še posebej »jugoslovanskih« manjšin.
Qui è l'Italia. Qui si parla italiano. To so mojemu dedu, ki je hodil v osnovno šolo v Postojni vsak dan, s pomočjo palice, vbijali v glavo učitelji. Nikoli ni pozabil in nikoli jim ni odpustil.
— BoyB (@Boy62B) March 4, 2024
Dejstvo, da je Slovenija nastala z enostransko odcepitvijo od skupne države, ki jo je zgradila z vsemi temi narodi, je očitna podlaga omenjenega zavržnega odnosa slovenske politike.
Svojo večvrednost pripadniki te politike dokazujejo tako, da omejujejo pravice zadevnih manjšin, ki živijo v Sloveniji.
Pri tem pozabljajo, da so bili Slovenci skupaj s temi narodi prav tako žrtve raznarodovalne politike s strani svojih večjih sosedov in da so se zoper to uspeli ubraniti prav skupaj, v skupnem boju z jugoslovanskimi narodi.
Sedaj pa pripadnikom nekdanjih jugoslovanskih narodov za to njihovo pomoč pri skupnem boju vračajo tako, da jih v Sloveniji diskriminirajo in asimilirajo.
To seveda ne pomeni, da se tujcem ali pripadnikom manjšin v Sloveniji ne bi bilo potrebno učiti slovenščine.
Tisti, ki se v DZ najbolj zavzemajo za slovenski jezik, treh stavkov ne povejo brez napak. Na X pa dokazujejo, da so tudi slabo pismeni. Vejice, pike, skloni in velike ter male začetnice so jim španska vas.
— Neva Železnik (@NEVAELEZNIK) March 6, 2024
A to ne pomeni, da Slovenija nima tudi dolžnosti v enaki meri poskrbeti za ohranjanje identitete teh manjšin.
Otroci pripadnikov manjšin bi imeli po prvotnem zakonu le možnost, da se ob slovenskem kot šolskem jeziku učijo tudi svojega nacionalnega jezika.
A v razpravah so slovenski desnosučni poslanci popopnoma zameglili to dejstvo in zavajali javnost.
In nato je to pravico tudi zdajšnja Golobova koalicija zaradi desnosučne grožnje z referendumom, pripadnikom narodov republik SFRJ - odvzela.
To je slabo za Slovenijo. Pripadniki manjšin, ki bi videli, da država skrbi tudi za njihove pravice, bi čutili še tesnejšo vez z državo. To je za državo lahko le pozitivno.
Spoštovani borci za jezik.
— David Mlinar (@mlinar_david) March 7, 2024
Povejte mi koliko slovenskih knjig preberete na leto?
Asimilacija pa ima popolnoma drugačne učinke.
Toda tudi komisija SAZU (spodaj) se tega očitno ne zaveda in stavi na asimilacijo in teptanje pravic nekaterih narodov.
Gre dejansko za komaj prikrito sovraštvo in postopke zatiranja pravic manjšin Albancev, Bošnjakov, Hrvatov, Makedoncev, Črnogorcev in Srbov.
V tem smislu je tudi Slovenija v resnici apartheidska država, zelo podobna genocidnemu Izraelu, v kateri živijo pripadniki manjšin prvega in drugega razreda.
Nekateri mislijo, da odrekanje poznavanja maternega jezika NeSLO v SLO prispevek h rabi slovenščine. Ni.
— Igor Pribac (@IgorPribac) March 6, 2024
Takemu početju pod fašizmom smo v šoli rekli raznarodovalna politika. https://t.co/LrWzbLfhd2
Pripadniki jugoslovanskih manjšin veljajo za najnižjo kasto slovenske družbe, Slovenci pa jih cenijo le, kadar na svojih plečih in z lastnimi napori tudi ime Slovenije ponesejo v svet, tako kot na primer Luka Dončić.
To se dogaja kljub temu, da so slovenski politiki ob plebiscitu tem istim manjšinam zagotavljali manjšinsko zaščito in sprejeli tudi Izjavo o dobrih namenih, ki pa je ostala neuresničena.
Manjšine je namreč mogoče zaščititi le tako, da imajo na določenih področjih več pravic kot večinsko prebivalstvo, to pa zagovornikom diskriminacije »južnjakov« v Sloveniji nikakor ne gre v račun.
A vam ni jasno, da je govora o SLO državljanih, ki so obiskovali SLO šole in SLo znajo. Velikokrat bolje kot mnogi SLO.
— Igor Pribac (@IgorPribac) March 7, 2024
Poznavanje več kot enega jezika, samo po sebi krepi poznavanje vseh jezikov, ki jih oseba zna.
Pripadnike manjšin slikajo kot sovražnike ljudstva.
In jo obvladajo veliko boljše kot kakšen farški domoljubec!
— Darko Vršič (Mastodon: @DarkoVr@mastodon.social) (@DarkoVrsic) March 5, 2024
A v resnici so pravi sovražniki ljudstva, ki v družbo vnašajo razdor in nestrpnost, državo pa na mednarodni ravni sramotijo - prav ti domnevno domoljubni politiki.
Debeli bodo nekoč shujšali,
— Igor Š. (@ISkrjanc68) March 7, 2024
reveži bodo nekoč zaslužili,
bolani bodo nekoč ozdraveli...
Samo gnoji bodo za vedno ostali gnoji in nikoli ne bodo postali ljudje...
Manjšinam ponujajo le uporabo njihovega jezika v domačem okolju in podobno, ne pa tudi zaščite in šolanja, ki bi na primer otrokom pripadnikom teh manjšin omogočila, da se v šolah učijo tudi svojega jezika in kulture.
Pri tem je v skladu z evropskimi predpisi –, če Slovenija na njih ne bi dala svoje »rezerve«, konkretno na okvirno evropsko Konvencijo o manšinskih pravicah - država tudi dolžna poskrbeti za takšno manjšinsko varstvo.
Vendar se Slovenija tej svoji dolžnosti izogiba.
Tudi jaz se sprašujem kdo je tu nor.Pri nas delajo in davke plačujejo albanski,srbski,bosanski delavci iń otroci teh delavcev se ne smejo učit svojega maternega jezika.Mi se pa učimo angleško,nemško ,francosko brez da bi te države pri nas plačevale davke.
— Tine41 (@Tine415) March 5, 2024
V tem neslavnem početju so tokrat bili še posebej dejavni poslanci NSi.
Sandi, udarna pest NSi.
— Igor Pribac (@IgorPribac) March 6, 2024
Potezo vlade, ki je v proceduro poslala nov zakon je zato mogoče zgolj pohvaliti kot pravi, čeprav še vedno ne v celoti zadovoljiv korak v pravo smer.
Toda slovenski šovinisti bodo seveda poskusili narediti vse za to, da bi obdržali sedanji sistem asimilacije in diskriminacije.
To kaže tudi zadnja izjava SAZU, da omenjeni zakon »ni v korist Sloveniji in njenim prebivalcem.«
Komisija za slovenski jezik v javnosti pri SAZU namreč meni, da uvajanje poučevanja maternih jezikov otrok priseljencev iz držav nekdanje SFRJ v slovenskih osnovnih in srednjih šolah, kot je predviden s predlaganim dopolnilom v drugi obravnavi zakona, ki ga te dni obravnava DZ, ne deluje v korist slovenske države in njenih prebivalcev.
Hočeš, nočeš veliko je naših sodržavljanov, ki niso slo porekla. In tudi njihovih potomcev. Zakaj tem državljanom (ne tujcem) odrekati njihove korenine? Saj si tudi za slo izseljence tega ne želimo. V čem je razlika?
— Monika (@Mokomo27) March 7, 2024
»Predlagana zakonska ureditev izobraževanja učencev in dijakov otrok priseljencev iz držav nekdanje SFRJ o njihovih jezikih in kulturah v slovenskih javnih šolah je s pravnega stališča vprašljiva, s praktičnega pa vsaj na nekaterih področjih neizvedljiva.
Za učence in dijake ne bi bilo dobro, da bi navidezno všečna rešitev tem istim učencem in dijakom oteževala usvajanje učne snovi, ki jo potrebujejo za pridobitev ustrezne izobrazbe in kakovostno vključevanje v slovensko družbo,« je v sporni izjavi zapisala predsednica komisije Andreja Žele.
Gre seveda za zavajanje in očiten primer diskriminacije ter šovinizma, ki domuje v najvišjem hramu slovenske znanosti in umetnosti ter za nadaljevanje politike izbrisa - z drugimi sredstvi.
Zadeva se bo seveda zaostrila, kajti medtem ko v koaliciji utemeljeno menijo, da njihov predlog krepi spoštovanje človekovih pravic in zagotavlja enakopravno integriranost novih manjšin v družbo, so v NSi vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma.
Odgovor Ustavnega sodišča na to bi moral biti samo eden –, da večina v državi nima prav nobene pravice odločati o pravicah manjšin.
NSi, SDS in ostale ksenofobne strtanke seveda upajo, da se bo večina v Sloveniji ponovno odzvala s tradicionalno nestrpnostjo.
Pri tem ne smemo pozabiti, da je ta ista večina že ob referendumu o zakonu o izbrisanih pokazala svoj grdi, šovinistični obraz.
Ta je nato s sodbo ESČP v primeru izbrisanih sloves Slovenije kot ksenofobne države, ki krši pravice manjšin ponesel po vsem svetu.
Takšne ponovitve tega debakla danes res ne potrebujemo.
Bojijo se migrantov potem pa na njih strelja domačin. https://t.co/6aa64KjDrp
— Blaž (@Blaz_88) March 7, 2024
Večina že tedaj, v primeru izbrisanih ne bi smela odločati o pravicah manjšine.
Videli bomo, ali bodo ustavni sodniki zbrali dovolj poguma za to, da to preprosto dejstvo tokrat vendarle sporočijo slovenskim ksenofobom in šovinistom tako, da bodo zavrnili razpis referenduma.
A to sedaj, ko se je koalicija sama ustrelila v koleno, klecnila pred verbalnimi napadi desničarjev in umaknila edini zares pomembni člen zakona - sploh ne bo več potrebno.
čisto možno je, da vam je srbski jezik problem, naj vam nekdo prevede.
— Slovenka (@Slovenka2be) March 5, 2024
namreč srbski dijaki v Sloveniji utrjujejo srbščine na stroške Srbije.
poyy https://t.co/dIoXNlgT5g pic.twitter.com/XZd8u1iQgi
Ker pa gre pri manjšinski zaščiti tudi za izvrševanje mednarodnih obveznosti, ki jih ima Slovenija kot podpisnica številnih mednarodnih pogodb, bi vladna koalicija sedaj morala ubrati drugo pot.
Iz mednarodnih pogodb, ki omejujejo manjšinsko zaščito, bi morala takoj umakniti rezerve Slovenije!
To bi onemogočilo tovrstne referendume in raven zaščite manjšin v Sloveniji res dvignilo na - evropsko raven.