REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Šarec v pravo smer: več za teritorialno obrambo Slovenije, namesto oklepnikov pa droni in rakete

Šarec v pravo smer: več za teritorialno obrambo Slovenije, namesto oklepnikov pa droni in raketeŠarec bi zamenjal vrstni red nabav. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Pred odborom za obrambo kot kandidat za obrambnega ministra svoje načrte za resor pojasnjuje Marjan Šarec.

Slovensko vojsko želi opremiti s sistemi, ki so se pokazali kot uspešni v zadnjih, sodobnih vojnah.

Marjan Šarec opozarja, da je morda čas za vrnitev k temeljnim konceptom Teritorialne obrambe, Slovensko vojsko pa želi opremiti s sistemi, ki so se pokazali kot uspešni v zadnjih, sodobnih vojnah.

Njegov nastop je požel veliko zanimanja, saj je nastopil suvereno, hkrati pa precej drugače kot njegov sokrajan in predhodnik Matej Tonin, ki se je držal ustaljenih konceptov.

V nasprotju z njim se Šarec zavzema za vrnitev k temeljnim konceptom Teritorialne obrambe in revizijo načrtov vzpostavitve srednje bataljonske skupine.

Šarec bi se med prvimi nalogami na ministrstvu za obrambo lotil posodobitve koncepta obrambne politike.

Ameriški dron in raketa, prikaz izstrelitve  Vir: Atlantic
Ameriški dron in raketa, prikaz izstrelitve. Vir: Posnetek zaslona, Atlantic

Napovedal je tudi spreminjanje zakona o investicijah v Slovensko vojsko do leta 2026.

Dejal je, da bi bilo treba na podlagi dogajanja v svetu, še posebej ruskega napada na Ukrajino, koncept posodobiti, pri tem pa upoštevati tako spremenjeno varnostno okolje kot nove tehnologije, ne pa vztrajati pri oklepnikih, ki jih kupujemo že 15 let.

To je po njegovem kratkovidno.

Z zvezo NATO bomo morali odpreti razpravo, ali je koncept srednje bataljonske skupine ter izvidniškega bataljona, kar smo obljubili, korak v pravo smer.

Z zvezo NATO bomo morali odpreti razpravo, ali je koncept srednje bataljonske skupine ter izvidniškega bataljona, kar smo obljubili, korak v pravo smer.

Sprožiti bo treba strokovne pogovore in se nato odločiti, kako naprej.

Obenem se bo treba vprašati, kako bodo te zmogljivosti kompatibilne z evropskimi obrambnimi zmogljivostmi, je ocenil.

Turški Bayraktar
Turški Bayraktar. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Šarec je nakazal svoj pogled, ki je zelo blizu temu, kar je v preteklih letih »tvital« tudi Damir Črnčec.

V Ukrajini, Karabahu, Libiji vidimo tehnološko vojno z droni, pametni samovodenimi strelivi, taktičnimi raketnimi sistemi, opozarja Šarec.

V Sloveniji moramo zato preveriti, koliko denarja imamo, in koliko ga lahko namenimo za razvoj domačih visokotehnoloških kapacitet obrambne industrije.

Sredstva bi lahko namenili za razvoj brezpilotnih letalnikov, pa tudi lahkih protiletalskih in protioklepnih sistemov.

Pri tem bi morali graditi na tradiciji Teritorialne obrambne, se pravi na lahkih, mobilnih enotah in pokrivanju terena, je poudaril Šarec.

In zato to ni kompatibilno z nakupom težkih in dragih osemkolesnikov boxer.

Zato bo Šarec vztrajal na reviziji pogodbe, ki jo je ob izdihljajih Janševe valde in v nasprotju s pričakovanji novega slovenskega premierja dr. Roberta Goloba podpisal Matej Tonin, pa tudi vseh ostalih doslej sklenjenih pogodb za nakup vojaške opreme.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek