sreda, 15. januar 2025 leto 30 / št. 015
Protivojna razstava: Orožarji so zlo, NATO je vojna!
Vojne so postale nekaj tako vsakdanjega, da so se jih tudi številni državljani evropskih držav navadili tudi na tleh Evrope – in to kljub temu, da je bil stari kontinent glavno prizorišče kar dveh svetovnih vojn in brezštevilnih zaklinjanj, da se to ne sme več nikoli ponoviti.
Da vojne niso nekaj »normalnega« poskušata v Mariboru spomniti dva avtorja, ki v mariborski univerzitetni knjižnici skupaj razstavljata svoje aforizme in karikature.
Moto razstave je OROŽARJI SO ZLO, NATO JE VOJNA, temeljna nit razstave pa je nasprotovanje vojnam, orožju, orožarjem, vojnemu dobičkarstvu in smrti.
Razstavljalca sta karikaturist Mitja Valentan in aforist Gregor Preac.
Cilj razstave je vzpostaviti kritičen odnos obiskovalca do vojne, do miru, življenja, smrti in proti vojni ter za za mir.
Gre za povezovanje risbe in besedila, risarja in pisatelja, ter opazovalca in bralca. Karikature so občudovanje šale, humorja, ironije, sarkazma, abstrakcije, črnega humorja..., ter njihovo raziskovanje in razvijanje.
Našteti so po mnenju avtorjev razstave najboljše orodje (in orožje) za človeško kritičnost, razmišljanje, zavedanje smisla bivanja, obstoja.
Razstava je tudi priprava za izdajo protivojne knjige aforizmov s karikaturami.
Od leta 1998 imamo namreč okrog Evrope in v svetu številne proksi vojne: Afganistan, Irak, Sirija, Libija, Somalija, Jemen, Gruzija, Ukrajina, v katerih je Slovenija tako ali drugače udeležena, obremenjena, razdvojena, razgrajena: tudi vojaško, gospodarsko, ideološko, propagandno, torej (nes)miselno, kar razkraja tudi enotnost države, družbe, naroda, družine, posameznika, predvsem pa uničuje veselje, ustvarjalnost, višji smisel, smiselno prihodnost.
Vojna je nazadovanje. Vojna je zapiranje, ujetost, nesvoboda.
Posledice so migracije, begunstvo, droge, terorizem, trgovina z orožjem, postvojne travme, vojna psihoza, gospodarske anomalije, skratka uničevanje človeka in njegovega notranjega miru, upad demokracije, porast cenzure, propagande…
Vojna je okrog, vojna je tu, vojna je med nami, vojna je v nas, vojna je povsod. Potem je kaos: kaos je dobiček multinacionalk, orožarjev, farmacevtov...
Za ZDA je ustanavljanje in financiranje ekstremističnih terorističnih grupacij "precej dobra investicija".
— Prstan (@PrstanSi) December 4, 2024
Vedno bilo in vedno bo.
"Na pravilih utemeljen mednarodni red"
A ne @MGruden ? https://t.co/mHDV93tqNT
Razstava OROŽJE JE ZLO, NATO JE VOJNA je obsodba vsega tega, ne da bi se postavljala na strani.
Je preprosto obsodba vojne ter vseh in vsega, kar jo ustvarja, vzpodbuja, omogoča, vodi, širi, hrani…
It looks like NATO really wants to fight Russia directly.
— Victor vickop55 commentary (@vick55top) January 13, 2025
NATO is starting Steadfast Dart 2025 exercises again to urgently deploy forces on the eastern flank and fight Russia. They will take place near the borders of Ukraine and Russia in Romania, Bulgaria and Greece, where… pic.twitter.com/PtLKVORxvE
O avtorjih: Gregor Preac (1968) je popotnik, novinar, pisatelj, fotograf iz Maribora.
Pisal je za večino slovenskih časopisov, političnih revij ter otroških revij, pa tudi popotniške reportaže in pravljice za RTV SLO.
Je član DNS (Društvo novinarjev Slovenije) in IFJ (International Federation of Journalists).
Prepotoval je preko sto dežel.
Zadnja leta večino časa preživi v tujini, kjer se udejstvuje kot novinar, pisatelj in kot prostovoljec uči otroke iz revnih četrti.
Gregor Preac je avtor 8 samostojnih knjig: ugank, pesmi, misli, kratkih zgodb, tako za otroke kot za odrasle. Knjige izdaja od leta 2003 pri založbah Karantanija, Didakta, MKC: Vesoljne sanje, Žuganke, Poljub z noskom, Abeceda Živžav, Ra-ta-ta Ruanda, Buganda Nilski konj. Njegove pesmi so objavljene tudi v skupinskih knjigah, literarnih revijah doma in v tujini.
A ni to žalostno? Nihče ne protestira, niti ta slab medij ne razmišlja, kako se zapira EU v zid, zaveso, kako si uničuje gosp., kulturne, človeške stike z največjo državo sveta. Sledi Kitajska? Torej smrt EU? Tako je v dobi vojne, neuma, totalitarizma.https://t.co/08pHW1k22e
— gregor preac (@GPreac) January 15, 2025
Prevaja tudi nepalsko in drugo poezijo za literarne revije. Na izid čaka še nekaj pravljic-slikanic z originalnimi risbami iz Afrike, novinarsko in publicistično delo, radijske pravljice o Medvedku in prijateljih na RTV SLO.
Dol mi visijo grbi, zastave, prazniki, ruski, USA, SLO. A če bo EU res prepovedala ruski grb, si ga bom za nalašč prišil na oblačila in nosil. Tudi ameriškega niso prepovedali, pa so v Vietnamu pobili 4 milijone, od Libije do AFG pa 2 milijona civilistov. Fu_k off EU!
— gregor preac (@GPreac) January 15, 2025
[DELI]
Je avtor preko 15 fotografskih razstav, največ z obrazi otrok s svojih potovanj. Zadnja tri leta se posveča predvsem aforizmu, z vojno v Ukrajini pa predvsem aforizmu proti vojni. V pripravi je knjiga.
Mitja Valentan (1989) je multimedijski umetnik iz Maribora.
Študiral je interaktivno animacijo na SAE Institute (School of Audio Engineering) med leti 2014-2016. Interaktivna animacija je interdisciplinarni študij 3D okolja, risbe, 2D animacije in videoprodukcije. Računalniška animacija posnema resnično okolje, zato je bil pomemben del študija osvajanje opazovanja, ustvarjanje zgodbe, multimedijsko povezovanje, kreativno pisanje, risanje, animiranje.
Na začetku svoje umetniške poti je Mitja Valentan snemal in montiral predvsem predstavitvene videje, med drugim za Loterijo Slovenija, BMW, Coca-Cola Slovenija, Filozofsko fakulteto... Ustvarja tudi animirane filme, zadnji Modra žirafa, ter animacije ugank Gregorja Preaca iz trilogije za otroke Žuganke.
Zadnje čase se Mitja Valentan posveča tudi študiju in delu risanja ilustracij, stripov in karikatur.
Pred 16 leti naj bi bila EU ekonomija velika kot ameriška. Zdaj 50% manjša. Torej z EU krepko propadamo. Verjetno je procent rasti EU še veliko slabši v primerjavi s Kitajsko, Indijo... Centralizacija, zeleni prehod, proksi vojne je ta katastrofa EU. Zdaj še militarizacija. https://t.co/bg2dc98p0w
— gregor preac (@GPreac) January 15, 2025
Z Gregorjem Preacem načrtujeta tri skupne knjige protivojnih aforizmov s karikaturami. Decembra 2024 je izšla slikanica Oblak in veter (avtor Boris Strmšek) z Mitjinimi ilustracijami.
V načrtu je snemanje komičnih družbenokritičnih videjev za družbene platforme, ustvarjanje stripov, karikature za dnevni tisk in revije domačih in tujih medijev. Mitjo Valentana zanima še ulično gledališče, saj se je ob študiju ukvarjal tudi z žongliranjem in monociklizmom ter dramsko zgodbo.