REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Primer Forbes: Tako o ruskem »zapiranju plinske pipe do EU« olepšujejo, zavajajo in lažejo osrednji mediji na Slovenskem

Primer Forbes: Tako o ruskem »zapiranju plinske pipe do EU« olepšujejo, zavajajo in lažejo osrednji mediji na SlovenskemSankcije vodijo do - recesije... Ampak EU nadaljuje po isti poti! Vir: Posnetek zaslona, X

Novinarji v »osrednjih« medijih zelo radi poudarjajo »kredibinost« svojih medijev, ki naj bi bili branik neodvisnega novinarstva in dobre obveščenosti prebivalcev.

Vse to pa v nasprotju z družbenimi mediji, predvsem pa osovraženim objavam na Muskovem omrežju X, ki menda pogosto širijo »dezinformacije«.

A kako je s tem v resnici?

Poglejmo samo en primer, članek z naslovoм »Ali Slovenijo in Evropo res zajema nov val deindustrializacije?«, ki se ukvarja s povsod prisotno temo, glede katere res ne bi pričakovali kaj prelomnega.

Zaradi takšnih laži in zavajanj se Muskov X upravičeno hvali, da je postal prvi vir informiranja in s tem prehitel tudi t. i. »legacy« medije, ki so očitno padli na zgodovinskem izpitu.

»Ugasnjene peči za proizvodnjo aluminija v kidričevskem Talumu, odpuščanja in selitev proizvodnje v tujino pri šempetrskem Mahleju in tudi drugih podjetjih, predvsem iz avtoindustrije, likvidnostne težave Slovenske industrije jekla (Sij): so to slovenski znanilci novega vala deindustrializacije, ki po mnenju nekaterih zajema Evropo, ali le primeri prestrukturiranja evropske industrije k sektorjem višje dodane vrednosti oziroma težave, ki kličejo k temu?« navaja temeljno idejo avtor.

In nato poda svoj odgovor: »Po deindustrializaciji v 90. letih, ki jo je zaznamovala predvsem selitev dela proizvodnje v cenejšo Azijo, so se nove apokaliptične napovedi zvrstile ob nastopu energetske krize leta 2022, po ruskem napadu na Ukrajino in dramatičnem skoku cen elektrike in zemeljskega plina, ko je Rusija v odgovor na zahodne sankcije 'zaprla pipo' na plinovodih, ki se stekajo v Evropo.«

Pustimo po strani sporno oceno, ali je Rusija res »napadla« Ukrajino ali ne (čeprav je veliko argumentov tudi za to, da je šlo za samoobrambno potezo Rusije v obliki »preventivnega« napada na vse bolj sovražno sosedo) in se vprašajmo samo, ali drugi del stavka res drži?

Je Rusija res »zaprla pipo« na »plinovodih, ki se stekajo v Evropo«?

Odgovor na to je seveda jasen. Rusija NIKOLI ni prekinila dobav plina Evropi!

Seymour Hersh je razkril še eno medijsko bombo - dobesedno...
Veteran ameriškega raziskovalnega novinarstva in Pulitzerjev nagrajenec Seymour Hersh je razkril še eno medijsko bombo - dobesedno... Vir: Posnetek zaslona, X

Plinovode Severni tok so kot je opisal Seymour Hersh, razstrelili ameriški specialci s pomočjo drugih držav zveze NATO, del plinovodov pa je zaprla Ukrajina.

Ena cev plinovoda Severni tok 2 je ob tem celo še vedno nedotaknjena, dovolj je samo pritisniti na gumb in plin bi stekel iz Rusije v Nemčijo, kot je že večkrat opozoril ruski predsednik Vladimir Putin.

Ob tem Kijev ne želi niti obnoviti pogodb o dobavi plina z Gazpromom, članice EU pa so uvedle »cenovno kapico« in druge omejitve tudi pri ruskem utekočinjenem plinu, kar je seveda zelo vplivalo na dvig cen plina in elektrike v Evropi.

Skratka, pri splošno znanem in lahko dokazljivem dejstvu Forbes laže.

Vprašajmo se: če je tako pri splošno znanih zadevah, kako je z resnico v teh medijih šele tam, kjer so dejstva težje razvidna in dokazljiva?

To je seveda le ena od cvetk v članku.

Avtor prispevka v slovenski različici revije »Forbes« na primer prizna, da cene energije v Evropi ostajajo razmeroma visoke, višje kot v ZDA in na Kitajskem, mimogrede ošvrkne »državno podprto kitajsko industrijo« (pozabi pa, da enako podpirajo svoje industrije tudi v ZDA in Evropski uniji) in razglasi, da je nemška energetska transformacija (Energiewende), ki jo je zaznamovalo opuščanje premoga in jedrske energije, »po začetku vojne v Ukrajini trčila ob novo geopolitično realnost multipolarnega svetovnega reda in državo ujela nepripravljeno.«

Vir: Posnetek zaslona

Ta nova geopolitična stvarnost multipolarnega reda je tukaj že, kot ugotavlja ameriški politolog John Mearsheimer, najmanj od leta 2017, predvsem pa se geopolitika nikoli ni spremenila.

Le v Evropi so se politiki delali, da ne obstaja.

Avtorju tudi vztrajno padanje deleža industrijske proizvodnje v Nemčiji in Sloveniji ne vzbuja sumov, da gre za resen, strukturen problem. Navaja mnenja, ki ta trend »pripisujejo bolj hitri rasti proizvodnje na Kitajskem in drugod v Aziji, ne toliko nekonkurenčnosti evropske industrije.«

Pri tem, da se Nemčija »ne deindustrializira«, navaja podatek, da »padec industrijske proizvodnje ni tako izrazit kot v 90. letih, ko se je njen delež v BDP v dveh letih znižal za skoraj tri odstotne točke (s 24,8 leta 1991 na 21,9 leta 1993).«

Zanimiva logika.

Padanje industrijske proizvodnje torej ni pravo padanje, če ni »izrazito.« Skratka, če neizrazito padete s previsa imate po oceni avtorja dobro možnost, da padec preživite.

In hkrati ta trend sploh ni trend, ker je rezultat »hitre rasti proizvodnje na Kitajskem in drugod v Aziji, ne toliko nekonkurenčnosti evropske industrije.«

Toda - s čem pa je ta »azijska rast« povezana, če ne – z večjo konkurenčnostjo azijske industrije, še posebej kitajske in posledično nekonkurenčnostjo evropske, kar je že splošno znano dejstvo?

To je nekako tako, kot bi rekli »ne, sploh nismo slabi, le drugi so veliko boljši in prodajo več.«

Takšne izgovore seveda poznamo. Spomnimo se jih še iz nekih drugih časov.

Ne, Trabant in Yugo nista bila slaba, le Mercedesi in BMW-ji so bili boljši, so nas v preteklosti prepričevali nekateri.

To je ta, ista logika, ki smo se ji nekoč smejali, danes pa zaradi čudnega spleta okoliščin velja za - utemeljeno in uradno resnico.

S tem se lahko tolažiš, a v tržnem gospodarstvu gre v resnici za zavajanje, kajti če so na trgu drugi veliko boljši, potem si ti slab in nekonkurenčen in izgubljaš tržni delež.

In vsekakor nisi »dober« ali ne slab, kot stvarnost olepšuje »Forbes«.

Cene plina
Cene plina v EU. Vir: Posnetek zaslona, X

Za posladek na koncu pa avtor celotno sliko evropskega gospodarstva ogrne še z baldahinom nekritičnega optimizma: »Pri inštitutu Oxford Economics kljub temu ne verjamejo, da trenutne težave evropske industrije pomenijo deindustrializacijo v smislu množičnih odpuščanj in večji izgubi proizvodnih zmogljivosti na stari celini.

Avgusta so v raziskavi zapisali, da v Evropi in predvsem Nemčiji poteka kvečjemu ciklična industrijska recesija, ki se kaže v padcu proizvodnje.

Okrevanje pričakujejo do sredine prihodnjega leta.«

Ciklična kriza je torej, če verjamete reviji »Forbes« - in ne lastni pameti in podatkom.

Kaj se res dogaja, veliko bolje analizira na primer Jože P. Damijan na svojem blogu.

Kaj se res dogaja, veliko bolje analizira na primer Jože P. Damijan na svojem blogu.

Tu lahko preberete, na primer, podatke o najbolj depresivni sliki Slovenije, ki podajajo precej drugačno stanje gospodarstva.

In mnoge druge…

Tudi o najbolj depresivni sliki Evrope.

Tu je brez leporečenja, okolišenja, olepševanja ali celo odkritega zavajanja, kot v »prestižnem 'Forbsu'« opisano to, kar nam »osrednji  mediji« prikrivajo.

Podatke, ki kažejo pravo sliko naše stvarnosti pa objavljajo tudi drugi, dobro informirani profesorji in viri na omrežju X in drugje...

In prav zato, zaradi takšnih laži in zavajanj v raznih prestižnih in povsod prisotnih osrednjih medijih, se Muskov X upravičeno hvali, da je za večino javnosti postal prvi vir informiranja in s tem prehitel tudi t. i. »legacy« medije, ki so očitno padli na zgodovinskem izpitu.

Če ne verjamete, se kar sami, z viri, ki so (še?) prosto dostopni na spletu, lotite raziskovanja teme, ob kateri je avtorju tega ekonomskega skropucala v »Forbsu« tako veličastno spodrsnilo – ali je Rusija res zaprla »plinsko pipo« Evropi, ali pa si je to v resnici - pod taktirko Ursule von der Leyen naredila EU sama?

Brez poštenega in odkritega poznavanja temeljnih dejstev pa se tudi iz težav, ki smo si jih v Evropi sami zakuhali, ne bomo rešili.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek