ponedeljek, 02. december 2024 leto 29 / št. 337
Prikrivanje dviga davkov: »Zakaj se reče davčna reforma, če gre vedno samo za dvig davkov?«
Ministrstvo za finance potrebuje več denarja, zato je znova potegnilo svojo čarobno paličico v obliki »predloga davčnih sprememb«. Spremembe se obetajo na področju obdavčitve sladkih pijač, najbolj kratko pa bodo - le kdo drug - znova potegnili normiranci.
Finančni minister se njihove obdavčitve v tej vladi loteva že drugič.
Od ministra, ki je »potopil« tri državna podjetja, ne da bi odgovarjal je bilo kaj podobnega seveda mogoče pričakovati...
Zanimivo pa je prikrivanje dejstva, da se davki dvigujejo. To je nepopularno, zato ministrstvo za finance dvig davkov skriva za drugačno besedno zvezo.
»Zakaj se reče davčna reforma, če gre vedno samo za dvig davkov?,« se upravičeno sprašuje eden od komentatorjev na X.
»Morda si zunanji opazovalec misli, da polno zaposleni normiranci plačujejo nizke davke. Že lani je ministrstvo za finance tistim, ki so dosegli več kot 50.000 evrov prihodkov iz svoje dejavnosti, povečalo obdavčitev dobička, tako da je nad to višino prihodkov za polovico znižalo upoštevane normirane stroške. Polno zaposlenim normirancem so se posledično letos precej zvišali tudi prispevki za socialno varnost, ki se izračunajo tako, da se dobiček in prispevki preteklega leta upoštevajo kot osnova za prispevke tekočega leta.
Morda si zunanji opazovalec mislil tudi, da je vzrok za aktualni predlog ministrstva za finance veliko subjektov, ki ustvarijo več kot 60.000 evrov letnih prihodkov iz svoje dejavnosti, obenem pa spadajo v kategorijo polno zaposlenih normirancev: tudi to ne bo pravi razlog, saj je bilo takšnih zavezancev lani 5461.
Namesto reforme bi se morala imenovati davčna revolucija. Pa kaj drugega pričakovat od d.ministra, ki je potopil 3 državne firme brez, da bi odgovarjal.
— Damjan Uratnik (@DUratnik) August 28, 2024
Ali je tri milijone evrov dodatnih letnih davčnih prilivov, kot znaša ocena ministrstva za finance za omenjeno skupino zavezancev, vredno stresa in stroškov vseh postopkov, ki so s tem povezani, tako za subjekte, ki jih sprememba zadeva, kot za Fursov informacijski sistem? Še huje je, da se z napovedanimi ukrepi ponovno zavira tudi podjetniški ekosistem, ampak to očitno ne šteje,« je nov vladni napad na normirane podjetnike komentiral v Delu mag. Žiga Zorko.
To je seveda res, kajti če so poplave državi lani odnesle deset milijard evrov, potem je tudi vojna v Ukrajini, ki so jo povzročile nespametne odločitve vseh dosedanjih slovenskih vlad odnesla približno podobno vsoto.
Ministrstvo za finance pa je žrtvenega kozla, iz katerega želi iztisniti še uboge tri milijone, da popravi to luknjo, našlo v podjetnikih, ki nimajo plačanega dopusta, regresa, bolniških in so skoraj brez možnosti najemanja kreditov, za svoje poslovanje pa odgovarjajo s svojim celotnim premoženjem...