petek, 29. november 2024 leto 29 / št. 334
Preverjeno: Kako so FLOP TV in ostali mediji neutemeljeno napadali Đokovića zaradi domnevno »ponarejenih potrdil«
V svetu je ob teniškem turnirju v Avstraliji po izgonu Novaka Đokovića v zadnjih dnevih veliko pozornosti vzbudila tudi zgodba o tem, kako naj bi Novak Đoković menda »ponarejal« potrdila o prebolelosti koronavirusne bolezni covid-19.
Zgodbo o tem je sprožil Spiegel, ki je dvomil v pravilnost QR kod, britanski BBC pa je naredil posebno raziskavo, v kateri je primerjal serijske številke in na podlagi nižje številke na drugem Đokovićevem potrdilu špekuliral, da je morda ponarejeno, saj bi serijska številka na potrdilu morala biti višja.
Svoj sklep so utemeljili na podobnih drugih testih istega inštituta Batut.
If @RafaelNadal is such a good sportsman He should give his trophy to the rightful owner @DjokerNole
— Mehdi (@MSDEHKHODA) February 3, 2022
RT if you agree. pic.twitter.com/ESq0gqInKe
V Sloveniji so o tem poročali številni mediji, med drugim tudi (zelo udarno) POP TV – pri tem pa ta televizija pogosto in morda namerno ni znala pravilno zapisati niti imena prvega tenisača sveta.
Napisali so, da gre za afero ĐŽOKOVIĆ.
Kar je nekako tako, kakor če bi rekli, da je o tem poročala slovenska FLOP TV.
Na podoben način je o »Dokoviću« pisal tudi predsednik slovenske vlade.
Toda sedaj je iz Srbije prišel nekakšen epilog te zgodbe, ki pa so ga ti mediji »pozabili« objaviti.
Prvo osnovno državno tožilstvo v Beogradu je namreč zavrnilo kazensko ovadbo podpisnika Budimirja Groma, da so neznane osebe izdelale ponarejen dokument - potrdilo PCR, ki ga je kasneje Novak Đoković uporabil za oprostitev cepljenja ob vstopu v Avstralijo, pa tudi ob vložitvi pritožbe zoper odločitev o preklicu vizuma.
Zoper neznane osebe je bila prijava na tožilstvo podana 12. januarja po elektronski poti zaradi storitve kaznivega dejanja ponarejanja listine, so sporočili s tožilstva, poroča agencija Tanjug.
Tožilstvo je opravilo potrebne preglede, zaradi česar je bil na ministrstvo za zdravje Republike Srbije poslan zahtevek za zbiranje potrebnih podatkov za preverjanje točnosti podatkov, torej navedb iz kazenske prijave.
Nato je srbsko ministrstvo za zdravje obvestilo tožilstvo, da je inšpekcijski nadzor v ustanovah ugotovil, da so potrdila o rezultatih testiranja na virus SARS-CoV-2, navedena v kazenski prijavi, verodostojna.
»Z vpogledom v elektronsko bazo med nadzorom opravljenih testov na prisotnost virusa covid-19 za osebo Novak Đoković je bilo ugotovljeno, da je bila večkrat testirana in da obstajajo potrditve rezultatov testiranja z dne 16. decembra 2021 in 22.12.2022 ter da sta testiranji veljavni,« je še pojasnilo tožilstvo.
Dober post pic.twitter.com/SOeKwTaBfn
— Miloš (@CerarMilos) January 16, 2022
Po zbranih podatkih je tožilstvo kazensko ovadbo s sklepom zavrnilo, saj meni, da prijavljeno dejanje ni kaznivo dejanje, za katero se preganja po uradni dolžnosti.
Povsem mogoče je, da dvomljivcem tudi to ne bo zadostovalo.
Morda bi bolj verjeli avstralskim oblastem.
Toda te so že imele možnost podati svoje mnenje in ne dvomimo, da bi po vseh težavah, če bi Đoković res ponarejal listine, to z največjim veseljem odkrili že tam, objavili in ga na tej podlagi ne le izgnali, pač pa vtaknili v ječo.
Toda kruta resnica je, da je najverjetneje šlo, tako kot v celotni nesrečni zgodbi o Đokoviću – za podtikanje.