REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Predsedniške volitve: Slovenija bo zelo verjetno dobila prvo predsednico, ki ni bila prva izbira nobene od strank

Predsedniške volitve: Slovenija bo zelo verjetno dobila prvo predsednico, ki ni bila prva izbira nobene od strankNataša Pirc Musar in Anže Logar - naprej se gre le po levi sredini... Vir: Zajem zaslona, Twitter

V tekmi za predsednika države smo pred zadnjim krogom.

Začelo se je že tridnevno predčasno glasovanje pred drugim krogom predsedniških volitev.

Volivke in volivci, ki želijo oddati svoj glas, lahko to storijo na posebnih voliščih za predčasno glasovanje.

Drugi krog predsedniških volitev je potreben, ker v prvem poskusu 23. oktobra nihče izmed sedmerice kandidatov ni dobil absolutne večine glasov volivcev.

Za mesto predsednika oziroma predsednice države se potegujeta Nataša Pirc Musar in Anže Logar.

O tem se bo odločalo v nedeljo, 13. novembra.

Od torka do četrtka pa je mogoče glas za enega od kandidatov oddati predčasno, na posebnih voliščih za predčasno glasovanje.

Odštevanje zadnjih dni do drugega kroga predsedniških volitev dviguje napetost v obeh taborih, ankete javnega mnenja pa kažejo, da je bolj ali manj vse že odločeno.

Vendar pa se v teh podatkih skrivajo tudi varljive pasti.

Če bo dovolj volivcev, ki sicer volijo levo od sredine iz različnih razlogov – zamere, ker ni »prišel skozi« njihov kandidat iz prvega kroga, zadržkov do »neinformiranosti« Nataše Pirc Musar glede poslov svojega soproga itd. – ostalo doma, bo imel več možnosti za zmago Anže Logar.

Anže Logar je svoje neznanje in brezbarvnost pokazal že kot zunanji minister, ko ni dosegel ničesar omembe vrednega, Nataša Pirc Musar pa ima težave, ker dogajanja v svetu ocenjuje preveč »pravniško«, šablonsko, stereotipno in z vidika »moje (njene) pravne duše« in njej znanega »notranjega« prava.

Po podatkih, ki jih je za Mladino zbrala Ninamedia, bo sicer Slovenija 13. novembra dobila prvo predsednico.

In to tako prvo predsednico, ki ni bila prva izbira nobene od parlamentarnih strank.

Vse so na koncu namreč imele svoje kandidate.

Anže Logar je dobil prvi krog predsedniških volitev.

Nataša Pirc Musar je bila druga, takšen bo tudi vrstni red na glasovnici za drugi krog glasovanja.

V drugem krogu predsedniških volitev 13. novembra bi po anketi, ki jo je med 27. in 29. oktobrom opravila Ninamedia, zmagala odvetnica Nataša Pirc Musar, ki naj bi jo izbralo 61,3 odstotka volivcev in volivk.

Poslanca SDS Anžeta Logarja, zmagovalca prvega kroga, pa naj bi podprlo 38,7 odstotka volivcev in volivk.

Zadevna anketa kaže, da Pirc Musarjevo v veliki meri podpirajo simpatizerji vseh treh koalicijskih strank (Gibanje Svoboda, SD, Levica), pa tudi tisti, ki se ne morejo odločiti, katero stranko bi podprli.

Nataša Pirc Musar: »Moja kosila z (Janezom) Janšo bi bila manj mirna kot tista, ki jih je imel s Pahorjem.« Vir: Zajem zaslona, Twitter/Mladina

Logarja podpirajo simpatizerji stranke SDS in stranke NSi.

Natašo Pirc Musar bi po podatkih Ninamedie podprlo 84,3 odstotka tistih, ki so v prvem krogu volili skupnega kandidata SD in Gibanja Svoboda Milana Brgleza, in 56,9 odstotka tistih, ki so izbrali kočevskega župana Vladimirja Prebiliča.

Podprla naj bi jo tudi slaba polovica volivcev predsedniške kandidatke zunajparlamentarne stranke Resni.ca Sabine Senčar in skoraj vsi volivci predsedniškega kandidata stranke Levica Mihe Kordiša.

Anžeta Logarja bi po predvolilni napovedi Ninamedie poleg 95 odstotkov volivcev SDS podprlo še 77,8 odstotka volivcev predsedniškega kandidata NSi Janeza Ciglerja Kralja.

Agencija Ninamedia je za drugi krog volitev napovedala 49,2-odstotno volilno udeležbo, a je hkrati opozorila, da napovedana volilna udeležba običajno presega dejansko.

Oba kandidata imata nekaj »prtljage«. Logarja bremeni predvsem pripadnost stranki SDS in to, da je bil vedno zvest podpornik in podaljšana roka svojega šefa, Janeza Janše, poteguje pa se za položaj, kjer bi moral predstavljati vse državljane.

Ob tem nikoli ni pokazal, da zna razmišljati in ukrepati samostojno (kar nestrankarska kandidatka N.P. Musar vsekakor zna) in drugače od predsednika SDS, položaj predsednika Republike pa zahteva prav to.

Prav tako mu lahko za velik minus štejemo molk ob številnih zlorabah oblasti v času dveletne »covidne vladavine« Janeza Janše.

Na vse to opozarjajo s svojevrstno lutkovno predstavo tudi v neumornem »Glasu ljudstva.«

Nataša Pirc Musar s tem nima težav.

Tu je bila zmeraj na pravi strani, enako kot ob kritikah oblasti glede kršitev človekovih pravic.

Da pa je nekdanja informacijska pooblaščenka neinformirana o številnih precej nenavadnih poslih svojega soproga, ji ne glede na to mnogi (upravičeno) ne verjamejo.

To je njena šibka točka.

Druga je povezana z nastopom leve sredine, ki je šla v napad v več kolonah. In tako se je zgodilo, da je Pirc Musarjevo del vladnih trobil (na primer necenzurirano.si, tvita spodaj) v začetku kampanje napadal, enako kot drugi kandidati leve sredine. Danes pa jo - branijo.

Spopadi med kandidati »leve sredine« in dejstvo, da se ta ni bila sposobna poenotiti okoli enega kandidata ali kandidatke bi tako lahko Nataši Pirc Musar še najbolj škodovali.

A brazgotine iz teh spopadov so ostale, pustile tudi med volivci levih strank veliko grenkega priokusa, dale mnogim za misliti in jih bodo na koncu nekatere tudi odvrnile od tega, da da glas enemu od obeh kandidatov.

Spopadi med kandidati »leve sredine« in dejstvo, da se ta ni bila sposobna poenotiti okoli enega kandidata ali kandidatke bi tako lahko Nataši Pirc Musar še najbolj škodovali.

Povsem možno je, da bodo mnogi potencialno »njeni« volivci usodnega 13. novembra zaradi tega – ostali doma.

Ne glede na to, kako bo Slovenija izbrala, pa to ne bo popravilo še ene resne pomanjkljivosti obeh kandidatov – nerazumevanja mednarodnih odnosov.

Anže Logar je svoje neznanje in brezbarvnost pokazal že kot zunanji minister, ko ni dosegel ničesar omembe vrednega.

Nataša Pirc Musar pa ima težave, ker dogajanja v svetu ocenjuje preveč »pravniško«, šablonsko, stereotipno...

To pa pomeni, da bo vplivala na zadeve, ki jih ne razume. Kar seveda ni dobro.

In celo z vidika »moje (njene) pravne duše« in njej znanega »notranjega« prava.

Pri tem pa Pirc Musarjeva očitno pozablja, da v svetu ni končne pravne instance, ki bi  lahko rešila vse probleme in da zato države v svetu ravnajo in morajo ravnati tudi tako, da upoštevajo posledice uporabe sile v mednarodnih odnosih.

Ker tega ne razume, žal napačno ocenjuje tudi vzroke za nastanek vojne v Ukrajini in še marsikaj drugega – na kar bo imela kot predsednica pomemben vpliv.

To pa pomeni, da bo vplivala na zadeve, ki jih ne razume. Kar seveda ni dobro.

Vendar obstaja upanje, da bo sčasoma vendarle razumela.

To so zadeve, ki se jih lahko priučiš.

Težava je večja pri Logarju.

Samostojnosti in hrbtenice si ne moreš nabaviti preko vrste.

Če niso privzgojene, jih nimaš.

In zato je verjetno prav, da volivci Logarju to pomagajo razumeti tako, da ga postavijo na zasluženo mesto.

Večnega drugega.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Borut Pahor (@borutpahor)

Volitve pa kljub temu prinašajo tudi olajšanje.

Ne glede na to, kdo bo izbran, je nesporno dejstvo, da dosedanji predsednik Borut Pahor s svojimi eskapadami, selfiji, narcisizmom, vzvišenostjo, neodločnostjo, mehkužnostjo in nadvse zavržno priliznjenostjo do predsednika SDS, ki mu bo očitno služil do zadnjega dne v predsedniški palači – dokončno odhaja.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek