nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Predsednik Pahor in kitajski minister Changfu pohvalila Agro
V Gornji Radgoni je predsednik republike Borut Pahor odprl sejem Agra in poudaril, da je trajnostni razvoj Sloveniji pisan na kožo. Kitajski minister za kmetijstvo Han Changfu pa je dejal, da tudi Agra prispeva k poglabljanju sodelovanja med Kitajsko, ki je država partnerica sejma, ter državami srednje in vzhodne Evrope.
Predsednik Pahor je v nagovoru pohvalil organizatorje in kmetijskega ministra Dejana Židana, ker je uspel, da ob robu sejma poteka srečanje 16 ministrov vzhodne in srednje Evrope s kitajskim gostom. Poudaril je, da je zelo pomembno, da je letos v ospredju sejma trajnostni razvoj, ki postaja paradigma 21. stoletja in je za Slovenijo verjetno ključno vprašanje.
"Trajnostni razvoj je naši domovini, deželi, ljudem, naši identiteti pisan na kožo. Z njim so povezana brezštevilna vprašanja, zelo zahtevne strokovne dileme, in ob tem menim, da bo naša pamet v sodelovanju s tujo našla odgovore tudi na ta zahtevna vprašanja. Ampak v osnovi je trajnostni razvoj razvoj, ki poskuša iti v sožitju med človekom in naravo, ki poskuša naravo ohranjati, ki vsebuje socialne elemente tega sožitja, pisan Sloveniji na kožo," je povedal Pahor.
Po njegovih besedah mora Slovenija ohraniti podeželje ne samo za ohranjanje kmetijstva, ampak da bi razvijali vse aktivnosti, da bi mladi ljudje in mlade družine lahko ostajali na podeželju.
Kmetijski minister Kitajske Han Changfu je uvodoma dejal, da jim je v veliko veselje in čast, da se lahko na sejmu predstavijo kot država partnerica, nad Slovenijo in njeno naravo, zrakom, izdelki, ki jih je poskusil, nad prijateljstvom in gostoljubjem Slovencev pa je navdušen.
"12. forum kmetijsko-trgovinskega in gospodarskega sodelovanja med Kitajsko ter državami srednje in vzhodne Evrope in poslovno srečanje na Agri dodatno poglabljajo naše sodelovanje, pogovarjamo se o prihodnjem sodelovanju pri trgovinski izmenjavi," je še povedal kitajski minister in spomnil, da je kitajski predsednik podal pobudo za obnovitev nekdanjega sodelovanja ob znani "svileni poti".
"To bo priložnost, da se nadgradi naše sodelovanje na vseh področjih, saj Kitajska močno podpira trgovinsko izmenjavo na področju kmetijstva in sama zelo nasprotuje morebitni protekcionizmu na tem področju in prav zato velja za veliko uvoznico kmetijskih izdelkov. Vsako leto uvozimo kmetijske izdelke v vrednosti 130 milijard ameriških dolarjev, četudi je Kitajska zelo velika pridelovalka na področju. Vendar so naša vrata odprta predvsem za izdelke visoke kakovosti," je še povedal Changfu.
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan pa je v nagovoru izpostavil podnebne spremembe. Spomnil je, da smo imeli v Sloveniji marca bistveno pretoplo vreme, kakršnega pri nas ne poznamo. Aprila je bila pozeba, ki je 50 let nismo poznali, doživeli pa smo jo lani in letos, nato pa so sledili štirje vročinski vali.
"Ko danes opazujemo slovenska polja, vidimo pod kakšnim pritiskom klimatskih sprememb je pridelava poljščin, sadja, vrtnin in druga kmetijska proizvodnja. Vendar to ni samo na polju. Če opazujemo slovensko morje - 30 in več stopinj," je povedal Židan in dodal, da se slovenski ribiči prepogosto vračajo s praznimi mrežami, zato je po njegovih besedah nedopustno, glede na klimatske spremembe, pristajanje na predlog nižanja sredstev v prihodnji evropski kmetijski politiki.