REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pred sto leti sprte strani danes povezala glasba

Pred sto leti sprte strani danes povezala glasbaVIR. STAfoto

V Kobaridu so s slavnostnim koncertom obeležili stoletnico konca soške fronte in preboja pri Kobaridu. Vojaški ansambli nekoč sprtih vojska so danes skupaj zaigrali, tokrat italijanski, avstrijski, nemški, madžarski, hrvaški in slovenski glasbeniki. Slavnostni govornik in častni pokrovitelj prireditve Zbogom orožje je bil predsednik Borut Pahor.

"Skoraj nič od tega, kar ustvari človek, ni bolj nečloveškega od vojne. Solze, trpljenje, neskončna žalost in smrt. Glede tega so si vojne kot moralno dno naše civilizacije, domala enake. Tudi v tem, da jih naposled končajo najboljše značajske vrline ljudi, ki vidijo nove zarje svobodnega sveta. Ampak vseeno - vojna je kompleten zdrs dobrega in vrednega in je skoraj nič ne opravičuje," je dejal predsednik republike.

Vprašal se je, zakaj se je prva ali velika vojna, ki se je drži sloves najbolj nesmiselne vojne, sploh začela.

"Ko danes razmišljamo o času pred sto leti, se ne zdi ne daleč in ne neponovljiv. Zaznamuje ga prav surova podobnost in sodobnost, iz te katastrofe so se potem porodile vse strahote dvajsetega stoletja. Po koncu hladne vojne je bipolarno stabilnost zamenjala vrsta nepredvidljivih dejavnikov in danes lahko vnovič govorimo o propadanju imperijev in vzhajanju novih sil. Podobnosti in primerjave se zdijo neizbežne, odgovornost na naših ramenih pa je še toliko težje breme," je še poudaril.

Po predsednikovih besedah so takrat manjkale predvsem močne nadnacionalne institucije, ki pa jih danes svet ima: "Manjkalo je zavedanje, da so okviri mednarodnih institucij in nadnarodnih povezav vzpostavljeni zato, da spore rešujemo po mirni poti."

Zbrane sta pozdravila ministrica za obrambo Andreja Katič in kobariški župan Robert Kavčič.

Ministrica je dejala, da smo danes z državami, s katerimi smo bili na isti ali drugi strani, skupaj enakopravno soodgovorni za razvoj in napredek Evrope.

"Pomembno je zavedanje, da si vsi delimo del sveta, na katerem živimo. Da si prizadevamo ohranjati mir in ga pomagamo vzpostavljati tam, kjer ga kljub vsem naporom mednarodne skupnosti še vedno ni. Kajti vsi smo del istega človeštva," je poudarila ministrica za obrambo.

Vojaški orkestri so na koncert Zbogom orožje prišli ob igranju vsak svoje koračnice, del programa pa so nato pripravili skupaj. Ob začetku prireditve so zaigrali slovensko himno, po zaključku skupnega dela in zaigrani evropski himni pa so glasbeniki s prireditvenega prostora odšli vsak s svojo koračnico.

Na predvečer slavnostnega koncerta so v Bovcu, Kobaridu in Tolminu gostujoči vojaški ansambli pripravili promenadne koncerte.

Prireditve skozi celotno obdobje koordinira, večje pa tudi pripravlja nacionalni odbor za obeleževanje obletnic prve svetovne vojne, ki mu predseduje ministrica za obrambo. Tudi letošnjo osrednjo prireditev, koncert vojaških godb, je pripravil odbor.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek