petek, 29. november 2024 leto 29 / št. 334
Pravosodni minister Marjan Dikaučič osumljen davčne zatajitve in ponarejanja poslovnih listin
Pravosodni minister Marjan Dikaučič je po poročanju 24ur.com osumljen storitve kaznivega dejanja davčne zatajitve in ponarejanja poslovnih listin.
V kazenski zadevi proti sedanjemu ministru za pravosodje je Okrožno državno tožilstvo v Murski Soboti avgusta 2019 tožilstvo BiH zaprosilo za mednarodno pomoč.
Tožilka je avgusta 2020 vložila zahtevo za preiskavo na murskosoboškem sodišču, ki pa še ni uvedena.
Dikaučič osumljen davčne utaje.
— #nad@ (@nadakoder) September 6, 2021
Pravi kader za janeza. Ker ne bo nič dosojeno, je tudi nedolžen kot ovčka. Le reference mu ostanejo za vodenje ministrstva. Ne moreš verjet, kakšno bagro imamo na vrhu.
Da naj bi bil Dikaučič obremenjen zaradi nepravilnosti je pred imenovanjem opozarjala tudi opozicija, vendar je bil kljub temu imenovan za novega ministra v vladi po odstopu tedanje ministrice iz kvote SMC Lilijane Kozlovič.
Marjan Dikaučič naj bi bil po navedbah 24ur kot odgovorna oseba družbe BGA s sedežem v Gornji Bistrici in družbe Prevozi Žižek, d. o. o., ki je v stečaju, osumljen storitve kaznivega dejanja davčne zatajitve in ponarejanja poslovnih listin.
V predkazenskem postopku naj bi ugotovili, da se je družba Prevozi Žižek, d.o.o. izognila plačilu davka na dodano vrednost pri prodaji blaga družbi BGA.
Z lažno dokumentacijo o preprodaji blaga naj bi prikazali, da je bilo to prodano v drugo državo, in sicer družbi WEST Alpine, d. o. o. iz Hrvaške ter da ga je družba BGA po preprodaji kupila od družbe West Alpine Gmbh Leipzig iz Nemčije.
To pa naj ne bi bilo res, saj zbrana dokumentacija o preprodaji in prevozih iz drugih držav ni bila verodostojna.
Zaradi izognitve davčnim obveznostim naj bi bil državni proračun tako oškodovan za 52.000 evrov.
Kaj pa dela zadaj famozni koodrinator cepljenja? Sem mislila, da še vedno išče zamolčanih 10 milijonov nemških mark?https://t.co/XzgRtOtU9y
— Raba Rbara (@RbaraRaba) September 1, 2021
Tožilstvo v Murski Soboti je po naših neuradnih informacijah tožilstvo BiH prosilo, naj zbere obvestila od njihovega državljana.
Na tožilstvu so potrdili, da so 25. 8. 2017 prejeli kazensko ovadbo Finančne uprave RS zoper Marjana Dikaučiča zaradi suma storitve kaznivega dejanja davčne zatajitve po prvem odstavku 249. člena KZ-1, kaznivega dejanja ponareditve ali uničenja poslovnih listin po prvem odstavku 235. člena KZ-1 in kaznivega dejanja ponarejanja listin po prvem odstavku 251. člena KZ-1.
Minister zavrača odgovornost.
Watch live doorstep statement by Minister of Justice Marjan Dikaučič before the second day of the Informal Meeting of Justice and Home Affairs #JHA https://t.co/Ctd8gEifXj
— EU2021SI (@EU2021SI) July 16, 2021
»Vso dokumentacijo za omenjeno očitano dejanje sem leta 2019 predal Policiji, lani pa sem bil zaslišan na sodišču. Ker gre za evidentno ponarejanje mojega podpisa na dokumentih, sem sodišču tudi predlagal, da avtentičnost podpisa preveri grafolog,« odgovarja minister.
Kako se bo končala ta zadeva bodo na koncu odločili pristojni organi, toda celo, če bi res šlo za ponarejen podpis bi lahko ponarejevalec prihajal le iz kroga tistih, ki je imel dostop do dokumentov in s katerimi je Dikaučič dolga leta tesno sodeloval.
To pa ministra postavlja v precej nenavaden položaj.
Nesporno pa je, da je bil Dikaučič vpleten v posle, zaradi katerih je v stečaju končalo vsaj eno podjetje.
Med 4. februarjem 2013 in 20. junijem 2016 je vodil podjetje Prevozi Žižek, d.o.o. iz Črenšovcev.
Lastniki, člani družine Žižek, so v istem času odprli novo podjetje, Dikaučič je nato odšel z direktorskega položaja, Prevozi Žižek, d.o.o. pa so potonili v finančne težave in končali v stečaju.
Pač dons se je treba znajdt. Če ne boš ti, bo pa kdo drug! Lej. Tak je lajf
— marko miladinovic (@hoki21) September 7, 2021
Upniki so, kot je razvidno iz evidenc, prijavili za okrog 1,3 milijona evrov terjatev.
Podjetje je tako tudi Finančni upravi RS (Furs) ostalo dolžno več kot 200.000 evrov.
lepo, da se spomni od kod mu priložnost za biznis. :D https://t.co/1y7vuQr8Gv
— jaKa Močnik (@jkmcnk) September 4, 2021
Dikaučič je vodil tudi podjetje SCL, ki je dvakrat zamenjalo lastnika, in to za kupnino v višini enega evra. Podjetje nekaj let ni poslovalo. Uradno je bilo brez prihodka, kapitala in premoženja.
Ko je Dikaučič odstopil kot direktor, je na njegov položaj prišla ukrajinska državljanka Olena Holiuk, lastnik pa je postal mariborski brezdomec, ki je torej podjetje kupil za en evro.
Podjetje ima danes za več deset tisoč evrov neporavnanih davčnih obveznosti.