REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Poročilo ASPI: Kitajska vodilna v 57 od 64 ključnih tehnologij, ZDA v 20 letih izgubile prednost v kar 53!

Poročilo ASPI: Kitajska vodilna v 57 od 64 ključnih tehnologij, ZDA v 20 letih izgubile prednost v kar 53!Roboti na Kitajskem. Vir: Telegram, posnetek zaslona

Za vse, ki jih zanima, kaj se res dogaja v svetu geopolitike in znanosti je bila danes najpomembnejša novica, da je izšlo poročilo ASPI.

Stereotipi imajo neprijetno lastnost, da jih je težko odpraviti. In tako tudi v Sloveniji, podobno kot v EU prevladuje miselnost da Kitajska napreduje le zaradi poceni delovne sile in da Kitajci ne znajo nič drugega, kot le dobro prekopirati zahodne izdelke.

Slovenski mediji tega seveda sploh niso opazili. Predvsem zato, ker novice, ki jih poročilo prinaša niso všečne njihovim gospodarjem in lastnikom.

Najprej je potrebno pojasniti, kaj sploh je ASPI (Avstralski inštitut za strateško politiko)?

Pri tem si bomo znova pomagali z odlično »nitjo« Arnauda Bertranda na X.

Kot pojasnjuje, je to »avstralski kvazivladni obrambni think-tank, ki ga večinoma financirata avstralski in ameriški vojaško-industrijski kompleks. Z drugimi besedami, nikakor niso naklonjeni Kitajski, prav nasprotno...«

In kaj je Critical Technology Tracker?

Image
Kaj je ASPI? Vir: Posnetek zaslona

ASPI je v bistvu opredelil 64 kritičnih tehnologij prihodnosti (umetna inteligenca, biotehnologija, baterije za električna vozila itd.) in oblikoval nabor podatkov, da bi ugotovil, katere države in institucije izvajajo najbolj inovativne raziskave z velikim učinkom.

Ključne ugotovitve v zadnji izdaji iz avgusta 2024 so naslednje:

- Kitajska vodi v 57 od 64 tehnologij, pred dvajsetimi leti je vodila le v treh.

Image
Vir: Posnetek zaslona

- ZDA so izgubile svojo raziskovalno prednost: pred 20 leti so bile vodilne v 60 tehnologijah, danes pa vodijo v le še 7 tehnologijah.

Poleg tega si je Kitajska na številnih področjih »ustvarila potencialni monopolni položaj na področju znanstvenega znanja in vrhunskih institucij« z »izjemno visoko koncentracijo raziskovalnega znanja« in »od 3- do 5-krat večjo raziskovalno proizvodnjo kot ZDA«.

Image
Vir: Posnetek zaslona

Pri tem je še leta 2014 veljalo prepričanje, da Kitajska, kot je zapisala vodilna poslovna revija iz Harvarda »dežela pravil, ki se učijo po pravilih« in »ne znajo biti ustvarjalni.«

Minilo je 10 let in Kitajska prevladuje nad ZDA na področju inovacij v 90 odstotkov tehnologij, samo za ilustracijo, kako hitro se stvari premikajo (in kako zelo se je harvardska poslovna revija zmotila)

Image
Vir: Posnetek zaslona

Če podrobneje pregledamo poročilo ASPI, ugotovimo, da je nekaj stvari izstopajočih.

Raziskave v ZDA so »vse bolj osredotočene na ameriške tehnološke velikane« (Google, Microsoft itd.), medtem ko imajo »kitajska podjetja relativno majhno vlogo« pri raziskavah v državi.

Edina raziskovalna ustanova, ki resnično izstopa, je Kitajska akademija znanosti, ki sama vodi v 31 od 64 tehnologij.

Image
Vir: Posnetek zaslona

V grobem je enakovredna francoskemu CNRS ali nemškemu Max Planck Society.

ZDA nimajo tako centralizirane državne raziskovalne ustanove.

Image
Vir: Posnetek zaslona

Glede na to, kako huda je konkurenca na tem področju, je zanimivo, da Kitajska zdaj vodi pred ZDA na področju raziskav naprednih polprevodniških čipov.

Kot se pogosto dogaja, se bo to vodstvo v raziskavah verjetno odrazilo v tehnoloških dosežkih in morda na koncu tudi v prevladi na trgu.

Image
Vir: Posnetek zaslona

Zdaj si oglejmo tehnologijo, pri kateri je Kitajska najbolj prevladujoča, in sicer na podlagi:

- Kolikšen % od desetih največjih raziskovalnih ustanov je v državi (npr. 9 od 10 spodaj).

- razmerja med % objav z velikim vplivom in 2. uvrščeno državo (3,6 = 41 % deljeno z 11,4 %, spodaj)

Image
Vir: Posnetek zaslona

Na področju »naprednih informacijskih in komunikacijskih tehnologij« Kitajska vodi pri vseh tehnologijah, vendar je najbolj dominantna pri »naprednih optičnih komunikacijah« in »podmorskih brezžičnih komunikacijah«, saj ima pri obeh tehnologijah 9 od 10 dominantnih raziskovalnih institucij.

Image
Vir: Posnetek zaslona

Na področju »naprednih materialov in proizvodnje« je kitajska prevlada skoraj popolna, saj ima visoko ali srednje visoko monopolni položaj v 12 od 13 tehnologij.

Za edino proizvodno velesilo na svetu to ni pravo presenečenje...

Image
Vir: Posnetek zaslona

Na področju umetne inteligence je Kitajska nekoliko manj dominantna, vendar še vedno vodi pri petih od šestih tehnologij.

Le pri obdelavi naravnega jezika in programih, kot je ChatGPT vodijo ZDA.

Image
Vir: Posnetek zaslona

Kitajska je najšibkejša, ZDA pa so najmočnejše na področju »biotehnologije, genskih tehnologij in cepiv«, kjer Kitajska vodi v 4 od 7 tehnologij, ZDA pa še vedno vodijo v 3 tehnologijah.

Image
Vir: Posnetek zaslona

Verjetno je najbolj presenetljiva ugotovitev glede na ogromne količine denarja, ki ga ZDA porabijo za obrambo: Kitajska prevladuje nad ZDA na področju obrambe in tehnologij, vključno z monopolnim položajem v 6 od 10 tehnologij.

Image
Vir: Posnetek zaslona

Kitajska prav tako vodi v vseh tehnologijah v okviru »energije in okolja« z visokim ali srednjim monopolnim položajem, v 6 od 8 tehnologij.

Image
Vir: Posnetek zaslona

Prav na področju kvantnih tehnologij, natančneje kvantnega računalništva, imajo ZDA edine nekoliko monopolni položaj med vsemi 64 tehnologijami, in sicer s 7 od 10 vodilnih raziskovalnih ustanov.

Image
Vir: Posnetek zaslona

Pri ostalih treh kvantnih tehnologijah je v ospredju Kitajska.

Image
Vir: Posnetek zaslona

Nazadnje, na poročju »zaznavanje, merjenje časa in navigacija«, je kitajska prevlada ponovno zelo močna. ZDA vodijo le pri atomskih urah.

Evrope in EU na tem zemljevidu najsodobnejših tehnologij skorajda ni mogoče zaznati.

Očitno smo priča ogromnemu. seizmičnemu premiku, in to s hitrostjo, ki je resnično osupljiva, glede na to, da je bilo na Zahodu še pred 10 leti prevladujoče soglasje, da Kitajska »ne zna inovirati«.

Evrope in EU na tem zemljevidu najsodobnejših tehnologij skorajda ni mogoče zaznati.

Vse to bi tistim, ki so še vedno prepričani v evropsko in zahodnjaško superiornost moralo dati misliti.

Toda stereotipi imajo neprijetno lastnost, da jih je težko odpraviti.

In tako tudi v Sloveniji, podobno kot v EU prevladuje miselnost, da Kitajska napreduje le zaradi poceni delovne sile in da Kitajci ne znajo nič drugega, kot le dobro prekopirati zahodne izdelke.

Vir: Posnetek zaslona

V resnici pa je, kot kaže poročilo ASPI, vse precej drugače. In če se tega v Evropski uniji ne bomo zavedli in bo EU še naprej slepo sledila ZDA ter za njen račun vodila bitke proti Kitajski bo to na koncu vodilo samo do tehnološkega zaostajanja – Evrope.

Medtem ko se bo EU spreminjala v muzej, zamrznjen v času, z ločenim in cenzuriranim medijskim sistemom, bodo evropski in slovenski mediji poročali o vsem mogočem, le o tem ne, kako zabita in zaostala je postala Evropska unija. In njeni prebivalci bodo srečni, še vedno prepričani v svojo večvrednost.

In Slovenije.

Ampak z mediji, kot jih imamo, tega večina sploh ne bo vedela.

Medtem ko se bo EU spreminjala v muzej, zamrznjen v času, z ločenim in cenzuriranim medijskim sistemom, bodo evropski in slovenski mediji poročali o vsem mogočem, le o tem ne, kako zabita in zaostala je postala Evropska unija.

In njeni prebivalci bodo srečni še vedno prepričani v svojo večvrednost.

In to se - že dogaja...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek