REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Populacija travniških ptic v Sloveniji strmo upada

Populacija travniških ptic v Sloveniji strmo upadaSteve Slater, Wikimedia Commons/CC-BY-2.0

V Sloveniji je bilo v zadnjih 50 letih opaženih okoli 380 različnih prostoživečih vrst ptic ter okoli 30 vrst, ki so bile v naravo vnesene umetno in v Sloveniji niso vzpostavile prostoživeče populacije, so ob današnjem evropskem dnevu opazovanja ptic zapisali na statističnem uradu. Ob tem so opozorili, da populacija travniških ptic strmo upada.

Rezultati monitoringa splošno razširjenih vrst ptic za določitev slovenskega indeksa ptic kmetijske krajine, ki se izvaja od leta 2008, kažejo, da se je obseg populacije ptic kmetijske krajine zmanjšal kar za četrtino. Najbolj strmo so upadle travniške vrste ptic, katerih populacija se je samo v zadnjih osmih letih zmanjšala za 40 odstotkov.

Po ocenah ornitologov je Slovenija v času, odkar je članica EU, izgubila celo polovico travniških ptic, kar povezujejo z intenzifikacijo kmetijske pridelave (prezgodnja košnja, krčenje mejic in dreves, intenzivno gnojenje), s spreminjanjem nižinskih travnikov v njive in z zaraščanjem v drugih predelih, v posebni objavi ob evropskem dnevu opazovanja ptic navajajo na statističnem uradu.

Med najbolj ogroženimi pticami so rečni cvrčalec, jerebica, repaljščica, repnik, divja grlica, poljski škrjanec, grilček, drevesna cipa in prosnik. Zmanjšujejo pa se tudi populacije koscev, smrdokaver in velikega skovika.

Kot opozarjajo na statističnem uradu, so ptice odličen pokazatelj pestrosti in ohranjenosti narave, saj posredno in neposredno sporočajo, kaj se z njo dogaja. So zelo pomemben člen pri vzdrževanju naravnega ravnovesja med živimi organizmi v okolju, saj poskrbijo, da se škodljivci in mrčes ne razmnožijo čezmerno.

Ob tema pa so statistiki ob evropskem dnevu opazovanja ptic izpostavili še nekaj zanimivih podatkov. Spomnili so, da ptice nastopajo v številnih ljudskih pregovorih in rekih, kot sta na primer "Bolje vrabec v roki kot golob na strehi" ali pa "Če golobica s kraguljem ljubezen sklepa, je slepa".

Simbol ptice je pogost v državnih simbolih, saj ima kar 61 držav sveta v grbu ali na zastavi ptico, najpogosteje orla, pojavijo pa se še golobica, kondor, sokol in druge. Simbol ptice ima v svojem grbu 20 slovenskih občin. Podobe ptic pa se pojavljajo tudi na denarju, tako so denimo na evrskih kovancih petih držav (planinski orel, labod, orel, štorklja in sova).

V Sloveniji je tudi kar 50 priimkov, ki pomenijo neko vrsto ptice. Takšne priimke ima okoli 21.000 oseb, najpogostejša sta Kos in Golob, poleg njiju pa je med t. i. živalskimi priimki še kar 48 vrst ptic.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek