REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pomanjkanje medicinskih sester v Sloveniji manjše od prikazanega

Pomanjkanje medicinskih sester v Sloveniji manjše od prikazanegaZdravstveni delavci, foto: Uroš Hočevar/Delo

V Sloveniji primanjkuje zaposlenih v zdravstveni negi. Ker pa je bila v zadnjih dneh Splošna bolnišnica Dr. Franca Derganca iz Šempetra pri Gorici neposredno izpostavljena kot tista zdravstvena ustanova, kjer naj bi bil primanjkljaj zdravstveno-negovalnega kadra največji, je sindikat medicinskih sester Florence - Pergam, to danes zanikal.

"V naši bolnišnici primanjkuje 25 do 30 vseh medicinskih sester, tako srednjih kot diplomiranih, ne pa 280 diplomiranih medicinskih sester, tehnikov in babic, kot navajajo v Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije," je na današnji novinarski konferenci povedal sindikalni zaupnik sindikata Florence Klemen Šuligoj.

Kljub težavam pri iskanju ustrezno usposobljenega negovalnega kadra ter odhodom zaposlenih na druga delovna mesta in upokojevanju jim je uspelo zadržati zadovoljivo raven oskrbe, je še dejal. 

Če bi bili ti podatki točni, bi to ogrožalo bolnike na zdravljenju v šempetrski bolnišnici, je še dodal. To je potrdil tudi novi direktor šempetrske bolnišnice Stanislav Rijavec. Kljub težavam pri iskanju ustrezno usposobljenega negovalnega kadra ter odhodom zaposlenih na druga delovna mesta in upokojevanju jim je uspelo zadržati zadovoljivo raven oskrbe, je še dejal. V lanskem letu je tako odšlo okrog 30 zaposlenih v negi, na novo pa so jih zaposlili 45.

Strokovno združenje izvajalcev zdravstvene in babiške nege Slovenije že vse od leta 2012 opozarja na zakonsko neurejene zadeve na tem področju. Do današnjih razmer naj bi prišlo postopoma zaradi predlaganih ukrepov Evropske unije, ki jih je Slovenija uzakonila, je dejal predsednik strokovnega združenja Klemen Markeš.

Nekdanje vzhodnoevropske države so izobraževale tudi medicinske sestre na srednjih šolah, medtem ko so v zahodnoevropskih državah poznali le diplomirane medicinske sestre. Da bi poenotili ta poklic v celotni EU, so predlagali dodatno izobraževanje. V Sloveniji do dogovora o tem, koliko delovnih izkušenj naj bi imele srednje medicinske sestre, da bi imele priznano izobrazbo kot diplomirane medicinske sestre in katere bi morale opraviti dodatno izobraževanje, ni nikoli prišlo, so pojasnili.

V zbornici so še navedli, da naj bi v celotni Sloveniji primanjkovalo okrog 5000 diplomiranih medicinskih sester, je dejal Šuligoj in opozoril, da podatki niso točni. T

V zbornici so še navedli, da naj bi v celotni Sloveniji primanjkovalo okrog 5000 diplomiranih medicinskih sester, je dejal Šuligoj in opozoril, da podatki niso točni. Težavo bo treba začeti reševati, saj se sicer lahko zgodi, da bo čez nekaj let medicinskih sester resnično premalo in se jih v Sloveniji sploh ne bo več dalo dobiti.

Po njegovem mnenju bo treba pomisliti tudi na plače zaposlenih v zdravstveni negi s srednjo izobrazbo, saj je plačni razkorak do tistih z diplomo kar 40 odstoten.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek