REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Pomagajte mi razumet. Se pravi, da je Brščič uradno fašist?«

»Pomagajte mi razumet. Se pravi, da je Brščič uradno fašist?«Bernard Brščič je izgubil tožbo proti koordinatorju Levice Luki Mescu. To smo sicer pričakovali, ni pa jasno, kaj je s svojo tožbo pričakoval nekdanji vodja stranke DOM. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Bernard Brščič je izgubil tožbo proti koordinatorju Levice Luki Mescu.

To smo sicer pričakovali, ni pa jasno, kaj je s svojo tožbo pričakoval nekdanji vodja stranke DOM.

Če bi Brščič poznal prakso slovenskih sodišč in prakso Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) bi lahko vedel vnaprej, da s svojo tožbo ne more zmagati.

Sedaj je doživel le še večje norčevanje in kritiko.

»Pomagajte mi razumet. Se pravi, da je Brščič uradno fašist?,« se je posmehnil Marko Bandelli.

Podobno kritičnih komentarjev je bilo še veliko.

Nekaj podpornikov z desnega dela mnenjskega spektra se s tem sicer ni strinjalo s sodbo in ti upajo na možnost, da tožnik prepriča v svoj prav pritožbene sodišče.

A glede na argumentacijo sodišča je to malo verjetno.

Brščič ima sicer včasih celo prav, na primer v zvezi z vojno v Ukrajini, podobno kot Zmago Jelinčič.

In tukaj se njegovi kritiki na levici motijo.

A v tem primeru je zgrešil. In ni edini...

»Dejstvo je, da je toženec za označbo tožnika izbral zelo provokativen izraz fašist.

Če bi Brščič poznal prakso slovenskih sodišč in prakso Evropskega sodišča za človekove pravice bi lahko vedel vnaprej, da s svojo tožbo ne more zmagati.

A tožnikovo stališče, da naj bi s tem svoje privržence pozival k njegovi usmrtitvi in da naj bi mu pripisal lastnosti fašistov iz druge svetovne vojne, ni utemeljeno.

Drži, v vojnem in povojnem času smo z besedo fašist označevali fašistične zločince, tudi tiste, udeležene v genocidni politiki nacistične Nemčije.

Vendarle pa se danes izraz fašist uporablja veliko širše, tako v političnih kot v gospodarskih, kulturnih in celo osebnih debatah,« je najprej v sodbi zapisala ljubljanska okrajna sodnica Živa Sila, ki je zavrnila tožbo nekdanjega predsednika stranke Domovinska liga (DOM) Bernarda Brščiča.

Brščič je s tožbo od koordinatorja Levice Luke Mesca zahteval 4000 evrov odškodnine in javno opravičilo v Državnem zboru, kjer je Mesec to oznako za šefa DOM-a 29. novembra 2018 še v funkciji poslanca najprej izrekel.

Sodnica je ocenila, da položaj poslanca res ne sme biti olajševalna okoliščina, če gre za izjave, katerih edini namen je žaljenje oziroma sramotenje, oziroma za izjave, ki spodbujajo sovraštvo in nestrpnost.

Nekaj drugega pa je njihovo opozarjanje na izražanje, ki bi lahko ogrozilo demokracijo in svobodo. Obramba demokracije in njenih načel je namreč ena od glavnih dolžnosti vsakega poslanca.

Mesec je zatrdil, da je šlo pri njegovih izjavah prav za to – opozarjanje na nevarnost tožnikovih idej, ki so bile najmanj nestrpne in zaničujoče, še preden bi postale organizirana politična sila, saj ga je skrbelo zaradi takratnih dogajanj na slovenski desnici, ko so se že ukvarjali s problemom varde Andreja Šiška.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek