REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Politico: Zmeda s panterjem polarizira Slovenijo pred predsedovanjem EU

Politico: Zmeda s panterjem polarizira Slovenijo pred predsedovanjem EUKarantanski panter za predsedovanje EU. Vir: Twitter

Naročanje gumbov s t. i. »Karantanskim panterjem« kot domnevnim simbolom starodavne Karantanije za potrebe prihajajočega predsedovanja Slovenije Evropski uniji je vzbudilo zanimanje svetovnih medijev.

Tako se je ugledni bruseljski portal Politico pravkar razpisal o tem menda prvem simbolu slovenske države, ki dejansko – nikoli ni bil simbol Karantanije.

Kajti tedaj takšnih grbov in simbolov sploh še niso poznali…

Janša, desni populist, ki polarizira domače mnenje, vidi panterja kot 'simbol Slovenije'. Tako zelo so mu všeč panterji, da je o tem napisal celo roman z naslovom 'Beli panter', ki ga je umestil v leto 203 pred našim štetjem.

»Manšetni gumbi s slikami velikih mačk povzročajo spore v kulturnih vojnah v državi. Skrivnostni panter povzroča nemir, medtem ko se Slovenija pripravlja na prevzem predsedovanja EU. Težave so se začele zaradi poročil, da namerava vlada premierja Janeza Janše v času predsedovanja Svetu EU podariti manšete s simbolom panterja kot darilo visokim evropskim uradnikom. Janša, desni populist, ki polarizira domače mnenje, vidi panterja kot 'simbol Slovenije.' Tako zelo so mu všeč panterji, da je o tem napisal celo roman z naslovom 'Beli panter', ki ga je umestil v leto 203 pred našim štetjem. Toda tu je težava. Zgodovinarji pravijo, da je 'karantanski panter', ki ga je promoviral Janša, ponaredek - simbol, ki so ga nekateri začeli pripisovati majhnemu jugovzhodnemu evropskemu narodu šele v osemdesetih letih, da bi ustvarili čudovito preteklost. Še več, panterja so v Sloveniji sprejele skrajno desne skupine - nekateri Slovenci pa ga zdaj povezujejo s skrajno desno nacionalistično ideologijo,« opozarja Politico.

V nadaljevanju nato Politico citira zgodovinarje, ki z argumenti izpodbijejo trditve o črnem panterju kot simbolu Slovenije in Slovencev ter pojasnijo, s kakšno prevaro se je sploh znašel med simboli, ki jih imajo nekatere desene skupine za prave simbole Slovencev.

Politico tudi izpostavlja dejstvo, da je slovensko predstavništvo v Bruslju zavrnilo odgovoriti na vprašanje, ali bodo te manšetne gumbe, ki jih je naročil vladni urad za komuniciranje pod taktirko Uroša Urbanije, res poskusili razdeliti evropskim uradnikom.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek