sobota, 19. april 2025 leto 30 / št. 109
Po neuspehu Janše in Šarca v prvem krogu, ali bomo vlado dobili v drugem poskusu?

Poslanci se bodo danes seznanil z obvestilom predsednika republike Boruta Pahorja, da v prvem krogu ne bo predlagal kandidata za predsednika vlade. Neuspešen prvi krog bo tako sprožil v soboto drugi krog iskanja mandatarskega kandidata.
Trenutno najbolje kaže LMŠ, da bo vlado sestavila s pomočjo levosredinskih strank ter s sodelovanjem Levice. Ali bo slednja dejansko vstopila v vlado ali le podpirala manjšinsko vlado, pa bo razkril čas.
Predsednik države je namreč državni zbor 23. julija DZ obvestil, da po junijskih državnozborskih volitvah v prvem krogu ne bo predlagal kandidata za mandatarja. Na več krogih posvetov z vodji poslanskih skupin ter predsedniki političnih strank je namreč ugotovil, da nihče ne uživa potrebne podpore za izvolitev za predsednika vlade.
Sprva je kandidaturo ponudil Janezu Janši, predsedniku SDS, ki je na nedavnih predčasnih parlamentarnih volitvah osvojila največ poslanskih sedežev, a Janša zaradi premajhne podpore kandidature ni sprejel. Tudi predsednik drugouvrščene LMŠ Marjan Šarec je predsednika republike seznanil, da še nima zagotovljene potrebne večine za izvolitev za predsednika vlade.
Ko se bodo poslanci danes seznanili s Pahorjevim obvestilom, se bo zaključil prvi krog iskanja mandatarskega kandidata, v soboto pa bo začel teči drugi, štirinajstdnevni krog. V njem lahko poleg predsednika republike kandidata za mandatarja predlagajo tudi poslanske skupine ali skupina najmanj desetih poslancev.
V tem času bo vladno koalicijo poskušal sestaviti Marjan Šarec, ki vodi pogajanja strank LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS z Levico. Pogovore so začeli v četrtek, ko so ugotovili, da so vsebinska razhajanja med njimi velika, a je kljub temu mogoče doseči dogovor.
Sprva je Šarec mislil počakati do ponedeljka na ponovno vrnitev NSi za pogajalsko mizo, a je Matej Tonin preko Twitterja sporočil, da se lahko Šarec že prej pogajala (tudi) z Levico.
Ker se s pogajanji mudi, saj imajo za uskladitev pogodbe le dober teden časa, bodo pogovori v teh dneh intenzivno potekali. Že danes bodo osnutek koalicijske pogodbe po posameznih področjih pretresale delovne skupine, predsedniki vseh šestih potencialnih koalicijskih strank pa se bodo predvidoma sestali v nedeljo.