REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Po mnenju črnomaljske občine sodišče ni odločalo o referendumu, temveč le glede postopka njegove zavrnitve

Po mnenju črnomaljske občine sodišče ni odločalo o referendumu, temveč le glede postopka njegove zavrnitve Mojca Čemas Stjepanovič, Foto: Vaš kanal

Sodišče ni odločalo o tem, ali referendum da ali ne, je v današnjem odzivu na sodbo upravnega sodišča glede razpisa občinskega referenduma na pobudo Civilne iniciative proti migrantskemu centru v Beli krajini poudarila črnomaljska županja Mojca Čemas Stjepanovič. Sodišče je ugotovilo le postopkovne napake pri izdaji obvestila, je pojasnila.

Čemas Stjepanovičeva je danes za STA povedala, da je sodišče ugotovilo postopkovne napake pri izdaji obvestila Civilni iniciativi proti migrantskemu centru v Beli krajini, iz sodbe pa ne izhaja, da bi sodišče v konkretnem primeru referendum dovolilo.

Sicer pa zadevo na črnomaljski občini še preučujejo in bodo ravnali v skladu z občinskimi in državnimi predpisi oz. zakoni, je še dejala.

Županja je sicer ob zavrnitvi referendumske pobude sredi decembra lani pojasnila, da na občini menijo, da za referendum ni pravne podlage in da so pobudo zavrnili, ker ne gre za tematiko, ki bi bila v pristojnosti občine. Občinski svet zato o njej ne bo odločal, je dodala, civilna iniciativa pa se je na omenjeno zavrnitev pritožila.

Kot navaja sodba, je sicer sodišče tožbi črnomaljske civilne iniciative ugodilo in ugotovilo, da je bil izpodbijani decembrski akt, s katerim je občina oz. njena zastopnica županja zavrnila pobudo za vložitev zahteve za razpis občinskega referenduma o postavitvi migrantskega centra v občini Črnomelj, nezakonit.

Kot med drugim navaja sodba, izpodbijani akt nima nujno potrebnih sestavin, "zlasti v tem smislu, da nima izreka, v katerem bi bilo sploh odločeno o predmetu postopka in zahtevku". "Nima tudi nobene navedene pravne podlage, tako glede stališča, da gre za splošen akt, kot tudi glede navedbe, da gre za problematiko, ki ni v pristojnosti občine."

Kot je v ponedeljek sporočila predstavnica omenjene civilne iniciative in črnomaljska občinska svetnica (SDS) Maja Kocjan, je upravno sodišče v upravnem sporu Civilne iniciative proti migrantskemu centru v Beli krajini in črnomaljske občine 12. januarja razsodilo v prid iniciativi in tako dopustilo referendum o migrantskem centru v Beli krajini.

Med drugim je po njenih besedah menilo, da je pobuda za razpis referenduma ustavna pravica državljanov, da morajo o tem vprašanju odločati prebivalci in da se volja ljudi ne sme ignorirati.

Tudi v Mestni občini Velenje je decembra lani tamkajšnja civilna iniciativa dala pobudo za vložitev zahteve za razpis naknadnega referenduma o sprejetih občinskih sklepih na temo azilnega doma. Mestna občina Velenje je ob posvetovanju z ministrstvom za javno upravo ocenila, da pogoji za razpis referenduma o sprejetih občinskih sklepih v zvezi z izpostavo azilnega doma na območju Velenja niso izpolnjeni, ker ne gre za splošni akt občine, prav tako vsebinsko zadeva ne sodi v pristojnost občine.

Zaradi takšne odločitve občine je iniciativa s polnim imenom Civilna iniciativa proti sklepom o vzpostavitvi izpostave azilnega doma v Velenju vložila tožbo na upravno sodišče, odločitve sodišča pa še ni. Kot je STA danes povedal član iniciative, velenjski mestni svetnik iz vrst opozicije Mihael Letonje (SLS), za zdaj zadeve v Črnomlju ne more komentirati, pričakuje pa, da bi lahko odločitev sodišča glede velenjske zadeve bila znana kmalu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek