REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Peterle ob 25-letnici DZ: Skrbita me politična kultura in pomanjkanje občutka za skupnost

Peterle ob 25-letnici DZ: Skrbita me politična kultura in pomanjkanje občutka za skupnostPrva Slovenska vlada je imela 27-člansko ministrsko ekipo je vodil krščanski demokrat Lojze Peterle, foto: RTV

Lojze Peterle, ki je bil v prvi sklic DZ izvoljen kot poslanec SKD, je pred 25. obletnico ustanovitve DZ ocenil, da je bil mandat 1990 - 1992 po duhu močnejši od prvega sklica DZ, ki pa je bil formalno bolj demokratičen. Danes ga skrbita politična kultura in močna ideološka govorica, včasih so imeli, meni, tudi več občutka za skupno dobro.

"Ko spremljam danes način političnega boja, imam težave s političnim diskurzom, ki je poln očitanj in spotikanj, skoraj sovražnega govora," je dejal Peterle in dodal, da ima vtis, da so bili manj ideološki leta 1990 kot pa so danes.

Lojze Petrle

Po njegovem mnenju jim je v tistem času, v katerem je prišlo do zgodovinskih sprememb, šlo za vladanje, pozneje "pa je začelo iti za obvladovanje". Kot je pojasnil, je ena stvar vladanje v interesu za skupno dobro, druga pa obvladovanje in "privatizacija visokih pozicij za interese, ki so nad skupnimi interesi".

Prvi sklic DZ je bil sicer po Peterletovih navedbah že posledica dejstev iz mandata 1990 - 1992. "Skočili smo na nov voz, nekdo pa ga je moral prej narediti," je poudaril, a dodal, da je izvolitev prvega DZ prinesla resničen prehod v normalne demokratične razmere.

"Iz tega se moramo pobrati, če želimo nadaljevati tisto, kar je še vedno naloga slovenske pomladi," je dejal in ocenil, da smo se osamosvojili, "nismo pa se še osvobodili v smislu polne kakovosti demokratične družbe, ki zna živeti skupaj na rodoviten način". "Naša različnost gre v smer polarizacije, ne v smer bogatenja. Jaz pa sem za to drugo," je poudaril Peterle.

Sicer pa je bilo včasih po njegovih navedbah v DZ več kreativnosti, naštel je tudi nekaj poslancev prvega sklica, ki so bili močne osebnosti, s svojimi koncepti. Spomnil je, da je šlo tedaj za osamosvojitev in reforme, potem pa je "breme zgodovinske spremembe nekoliko padlo z ramen. Politika je sčasoma postala manj zanimiva, ker ni imela pred sabo več takih nalog".

DZ se je prvič v samostojni Sloveniji sestal 23. decembra 1992. Takratni sklic je sestavljalo osem poslanskih skupin, in sicer: LDS (z 22 poslanci), SKD (15), ZL (14), SNS (12), SLS (10), DS (6), Zeleni (5), SDSS (4) ter predstavnika narodnih skupnosti. Sestava se je skozi mandat spreminjala.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek