ponedeljek, 20. januar 2025 leto 30 / št. 020
Perverzno: Ob razkritjih zlorab patra Rupnika grožnje zaradi prenosa recitala pesnice, ki je na zlorabe prva opozarjala
Vrh mednarodnih hiš jezuitskega reda v Rimu je objavil novo poročilo o pričevanjih domnevnih žrtev slovenskega patra Marka Rupnika, ki potrjuje, da so med ljudmi, ki so odgovorili na decembrski poziv reda in prijavili nove primere, tako ženske kot moški.
Kot je pojasnjeno v poročilu, ki ga je vrh mednarodnih hiš jezuitskega reda objavil zgodaj zjutraj, gre za prijave duhovnih, psiholoških in seksualnih zlorab z zelo visoko stopnjo verjetnosti, ki naj bi jih slovenski pater Marko Rupnik zakrivil med sredino 80. let prejšnjega stoletja in letom 2018.
Poročilo referenčne ekipe strokovnjakov, ki so jo oblikovali na pobudo Rupnikovega nadrejenega, delegata Mednarodnih hiš jezuitskega reda v Rimu Johana Verscheurna, obsega 150 strani pričevanj petnajstih ljudi, ki so domnevne zlorabe Rupnika prijavili po decembrskem pozivu jezuitov samih.
Morda je teolog, ni pa moralen.
— Jaka Žumer (@ZumerJaka) February 19, 2023
Med žrtvami je trinajst žensk in dva moška.
V poročilu piše, da je skupina za obravnavanje primerov pritožb zoper jezuite Rupniku predlagala, da bi se o pričevanjih domnevnih žrtev sestala z njim, a brez uspeha, saj je pater pričanje odklonil.
Vendar mu je skupina kljub temu izročila obsežno dokumentacijo o opravljenem delu.
Ker se sovražnost človeka do drugače mislečih nagradi z Prešernovo nagrado,smo kot družba izgubili vse vrednote. Vrednote,ki bi nam morale biti svete so s tem nagrajevanjem res šle predaleč...!!!
— hermina kokalj (@HKokalj) January 27, 2023
Rupnik je bil tudi obveščen o naravi in vsebini obtožb ter o odločitvi vrha mednarodnih hiš jezuitskega reda.
Delegat mednarodnih hiš Johan Verschueren je potrdil, da je red Rupniku prepovedal vsakršno javno umetniško dejavnost, zlasti v verskih objektih.
Že prej so mu prepovedali vse oblike javnega duhovniškega udejstvovanja, javno komuniciranje, ne sme pa niti zapustiti italijanske dežele Lacij.
Zaradi obtožb o spolnih zlorabah Rupnika pozivajo, naj vrne Prešernovo nagrado, ki jo je leta 2000 prejel za mozaično poslikavo papeževe kapele Odrešenikove matere v Vatikanu, ali pa naj mu jo vzame država.
Še enkrat ste potrdili, da vsi vaši nazivi in članstva v prestižnih akademijah pomenijo zgolj to, da ste se sposobni marsičesa naučiti. Le tega ne, kako biti moralen in biti človek. Sramota.
— BosaNoga (@ShkudaN) December 24, 2022
Ob tem pa se podoben, a obraten postopek, očitno v obrambo istega jezuitskega spolnega predatorja nadaljuje – na javni RTV Slovenija.
Direktor televizije Uroš Urbanija namreč grozi z novimi odpovedmi, tokrat zaradi prenosa nastopa Svetlane Makarovič na Prešernovi proslavi ob kulturnem prazniku.
Svetlana Makarović je na zlorabe, povezane s patrom Rupnikom opozarjala med prvimi. Ne sicer na spolne, pač pa na nezaluženo podelitev nagrade leta 2000.
Sama je svojo nagrado tega leta zavrnila zato, ker je upravni odbor Prešernovega sklada nagrado, enakovredno njeni, namenil patru Marku Rupniku.
Mater so nekateri malenkostni. Kaj pa je bilo tako strašno narobe s tem, da je po prireditvi recitirala svojo pesem? Velikodušnih, dobrih ljudi takšne stvari ne pripravijo do groženj s sankcijami.https://t.co/wDCUlb1oW6
— Sašo Ornik (@jinaver) February 20, 2023
Prvotno bi moral veliko Prešernovo nagrado dobiti slikar Gustav Gnamuš, a upravni odbor je med kandidate pozneje kar sam, mimo strokovnih komisij, uvrstil Rupnika in mu veliko nagrado, namenjeno celovitim umetniškim opusom, podelil za stvaritev zgolj enega samega umetniškega dela, mozaične poslikave v papeževi kapeli, torej niti ne v javnem prostoru, temveč v takem, zaprtem za javnost.
Upravni odbor je tako popolnoma pomendral statut, ki je podlaga za podeljevanje Prešernovih nagrad.
Svetlano Makarovič je ta vsiljena in nestrokovna odločitev (ki je po svoje odprla vrata poznejši janševski buldožerski kulturni politiki) globoko prizadela. Kot osebo in umetnico, ki si je enako nagrado izborila po predpisih.
»Tisti hip se odločim, da nagrade ne bom sprejela. Sama sem in premražena. Na jok mi gre, ker vem, da je to moja nagrada. Da sem si jo z dolgoletnim trudom krvavo zaslužila. Vem pa tudi, da nagrade ne smem vzeti, ker je odbor grobo kršil statut Prešernove nagrade in s tem klerikalcem omogočil, da so agresivno vstopili v slovensko kulturo,« se spominja v svoji biografiji Luciferka.
Toda sedaj je znova v središču novih pogromov - na javni RTV Slovenija.
v vodstvu RTV SLO imajo te dni tekmovanje, kdo izmed šefov, je največji retardiranec.
— petrinjo (@petrinjo500) February 10, 2023
Urbanija potrdil, da je sprožil posebno notranjo preiskavo https://t.co/3aXtJpfaNT via @Nova24TV
Ko je ob koncu letošnje prireditve ob podelitvi Prešernovih nagrad prišla na oder (kjer v nasprotju z napovedjo v Delu, zgoraj, ni dobila nagrade!) in odrecitirala pesem Zla runa, so se ustvarjalci prenosa na TV Slovenija odločili, da prenos podaljšajo in gledalcem posredujejo tudi ta 'neuradni' del proslave.
Neuradni, ker je namreč pred Prešernovo proslavo Upravni odbor Prešernovega sklada sporočil, da scenarij februarske podelitve ne vključuje nastopa nekdanje nagrajenke, ona sama pa je napovedala, da bo »na oder prišla, magari po vseh štirih«.
Sedaj zaradi podaljšanja prenosa, ki je bilo očitno zelo pomembno za javnost, direktor televizije Uroš Urbanija grozi s sankcijami vsem, ki so odgovorni za podaljšanje prenosa.
Ha, ha, ha, vdor Svetlane Makarovič? Jaz pa mislim, da so na javno TV vdrli janšisti in da je to veliko hujša nadloga od tega simpatičnega nastopa umetnice! Naj baraba Urbanija raje preiskuje, kako se je on znašel na tem položaju.
— miha.stamcar@hotmail (@mihastamcar) February 9, 2023
Na udaru sta režiser Božo Grlj in urednica Zemira Alejbegović.
Njuni kolegi so nad vnovičnim 'pometanjem' ogorčeni in se z odločitvijo Uroša Urbanije ne strinjajo.
Na portalu Tukaj smo, preko katerega kolektiv RTV Slovenija javnost obvešča o razmerah na nacionalki so zapisali: »Osnovno poslanstvo javne RTV Slovenija je zagotavljanje kakovostnih informativnih, izobraževalnih in razvedrilnih vsebin. Pred Prešernovo proslavo ob kulturnem prazniku je praktično vsa slovenska javnost govorila o tem, kaj bo naredila Svetlana Makarovič. Brez trohice dvoma lahko rečemo, da je bilo v javnem interesu videti in vedeti, kaj se bo oz. se je zgodilo.
Ko se je njen nastop zgodil, je bila na ekranu že odjavna špica. Hostese v dvorani, ozvočevalci, kamermani, rešiser, urednica in še kdo so se v trenutku morali odločiti, kaj narediti. In v trenutku so se vsi odločili pravilno. Svetlana Makarovič je dobila mikrofon, kamermani so obrnili kamere v njo, režiser je nadaljeval s prenosom, urednica ni ustavila prenosa. Vsi so naredili to, kar je bilo v interesu javnosti. Direktor televizije Uroš Urbanija pač ne dela v interesu javnosti. Tisti, v čigar interesu dela Urbanija, pa ni bil zadovoljen, da smo vsi lahko gledali in poslušali recitiranje pesmi Zla runa. Zato je Urbanija poklical na odgovornost vse vpletene. In zdaj imamo epilog. Za režiserja in urednico je Urbanija zahteval kazen: opozorilo pred odpovedjo. Ker sta opravljala svoje delo v interesu javnosti!?!«
Pri vsem skupaj je še posebej absurdno to, da je Svetlana Makarovič leta 2000 protestno vrnila svojo Prešernovo nagrado prav zato, ker jo je istočasno dobil pater Rupnik, saj je že tedaj opozarjala na prestopke povezane z njegovim delovanjem.
Da danes Svetlano Makarovič s strani vodstva RTV Slovenija tako »cenzurirajo« lahko razumemo tudi kot poskus obrambe neubranljivega – javne podobe in postopkov spornega jezuitskega patra, ki je v centru obtožb o kršitvah spolne nedotakljivosti.
Pri tem pa istega patra različni »intelektualci« z desnega političnega pola celo javno branijo na družbenih omrežjih, češ da ni naredil nič posebnega...
Takšno stanje pa se bo očitno še nadaljevalo saj je Ustavno sodišče začasno zadržalo izvrševanje dela novega zakona o RTV, tako da začasno vodstvo nacionalke ostaja na položaju: zavod do imenovanja uprave kot vršilec dolžnosti vodi generalni direktor, prav tako direktorja radia in televizije opravljata funkcije vršilca dolžnosti, pri čemer lahko vsi trije opravljajo le tekoče posle.
Gre seveda za hud udarec za Golobovo vlado.
Ta2 sta zdaj glavna obraza osrednjega dnevnika na @RTV_Slovenija al'kaj? pic.twitter.com/uKLgAMpYGE
— Prof.dr.mag.art.Leo (@theevilevi) February 14, 2023
To ne pomeni, da bo zakon »padel«, kot opozarja Levica, vendar ni jasno, kdaj bo sploh zaživel.
Škoda bo zato v javnem medijskem prostoru Slovenije še nastajala.
če bo tako nadaljevala bo lahko delala na nori 24, če pa bo urbanija še dolgo vodil rtv pa ima zagotovljeno službo na rtv slo in to kot voditeljica odmevoh
— stanko vrsic (@StankoVrsic) February 20, 2023
Krivda je tudi na strani Golobove vlade – očitno je res, da zakona o RTV Slovenija ne moreš kar prepustiti skupini nevladnikov, ne glede na njihove dobre namene, ne da bi končni izdelek temeljito preveril z ustavnimi pravniki, da bi bil zakon »neprodušen.«
Vsi skupaj si želimo, da bi ustavni sodniki čim prej dali končno odločitev, saj je stanje na RTV Slovenija nevzdržno. O tem smo si enotni gledalci, zaposleni, civilna družba in navsezadnje večina državljanov, ki smo konec lanskega leta izglasovali novi zakon.
— Levica (@strankalevica) February 20, 2023
To očitno ni bilo storjeno in krivda zaradi tega je seveda na vladi, ne na ustavnem sodišču.
Robert Golob, ki je zunanjo politiko prepustil Bruslju in Washingtonu, televizijo nevladnikom, zdravstvo pa ministru, ki dela pri privatnikih se je s tem zaradi lastnega udobja morda odrekel delu bremena vladanja, a hud račun za to »outsourcanje« - plačujemo vsi.
In zato se takšni sprevrženi dogodki nadaljujejo.
Njegov primer je samo vrh ledene gore.
— Prof.dr.mag.art.Leo (@theevilevi) February 21, 2023
Brani se javna podoba tistih, ki si tega ne zaslužijo, tisti, ki bi nagrade morali dobiti in bi jih v javnem prostoru morali poslušati, pa so še naprej šikanirani.
In na obrobju medijske pozornosti.
Na udaru pa so celo uredniki in novinarji javne RTV SLO, ki se temu upirajo...