nedelja, 24. november 2024 leto 29 / št. 329
Pahor ne pričakuje veliko od Cerarjeve poti v Zagreb
Predsednik republike Borut Pahor je danes v Ljubljani posvaril pred prevelikimi pričakovanji od za torek napovedane poti premierja Mira Cerarja v Zagreb. Če bosta Cerar in njegov hrvaški kolega Andrej Plenković dosegla kaj več, kot ponovila njuni različni stališči, bo Pahor, kot je dejal, presrečen.
"Če bo (sestanek) prinesel kaj več od tega, da se bosta predsednika sestala in ponovila njuni različni stališči, bo to velik uspeh. Jaz se ga ne nadejam, a če bo tak rezultat, bom presrečen," je dejal Pahor.
Vendarle pa je torkovo srečanje med premierjema po njegovem mnenju zelo pomembno, saj pomeni, da državi nadaljujeta dialog.
"Od prvega dne poznate moje mnenje, da je to (uresničiti arbitražno odločitev, op. a.) treba storiti dvostransko, v izogib slehernemu incidentu, kar pomeni z dialogom. V tem smislu tudi jutrišnji sestanek pozdravljam," je dejal predsednik.
"Iz izkušenj lahko rečem, da so zlasti v zunanji politiki (...) neizogibni sestanki, ki nič ne rešijo, nič ne prinesejo, so pa potrebni, da se proces nadaljuje. Tak sestanek bo jutri v Zagrebu," je dodal.
Večji napredek v pogovorih s Hrvaško glede vprašanja uresničitve arbitražne odločbe, ki je določila mejo med Slovenijo in Hrvaško, si Pahor obeta v prihodnosti. Šestmesečni rok za pripravo vsega potrebnega za uresničitev te odločbe, ki se bo iztekel 29. decembra, je samo instrukcijski.
"29. decembra ne gre tolmačiti kot prekluzivni rok, da bo opolnoči vse drugače, kot je bilo do tedaj. Tu je treba imeti nekaj fleksibilnosti, seveda pa bo ta toliko bolj razumljiva - tako v domači kot mednarodni javnosti - kolikor bolj bo jasno, da na koncu koncev obe strani spoštujeta odločitev arbitražnega sodišča in da mogoče potrebujeta le nekaj več časa za njeno uveljavitev, kot je bilo to predvideno z arbitražnim sporazumom," je dejal Pahor, ki je 4. novembra 2009 kot slovenski premier v Stockholmu podpisal arbitražni sporazum s tedanjo predsednico hrvaške vlade Jadranko Kosor.
Zatrdil je, da bo Slovenija sicer uveljavila odločitev arbitražnega sodišča "s političnimi, diplomatskimi ali pravnimi sredstvi". Prepričan je, da bo k temu sčasoma pristopila tudi Hrvaška.
Izrazil pa je zaskrbljenost, "če bi Hrvaška po tem sestanku in potem daleč v prihodnje leto vztrajala pri svojem stališču, da ne spremeni odločitve hrvaškega sabora; to bi pa verjetno že proizvedlo nekatere okoliščine, ki ne bi bile prijetne za nikogar od vpletenih".
"V tem primeru pa menim, da lahko pomembno vlogo opravi tudi Evropska komisija, nenazadnje sva s Kosorjevo podpisala sporazum v Stockholmu ob navzočnosti predsednika švedske vlade, ki je tedaj predsedovala EU," je še dodal predsednik Pahor.
Ob tem je še napovedal, da bo svojo prvo uradno pot v novem mandatu predsednika republike opravil v Bruselj 8. in 9. januarja, kjer se bo sestal z vodilnimi predstavniki EU in obiskal tudi sedež Nata. "To bo pomemben sestanek tudi za vprašanje arbitraže," je še napovedal slovenski predsednik Pahor.