nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Pahor in Golobič se bosta soočila pred komisijo DZ
Preiskovalna komisija DZ za ugotavljanje politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij pri investiciji v Teš 6 bo v petek soočila nekdanjega premierja Boruta Pahorja in nekdanjega visokošolskega ministra Gregorja Golobiča. Komisija je sicer omenjena že zaslišala, njuni pričanji pa sta si bili marca precej nasprotujoči.
Pahor, ki je bil premier v obdobju 2008-2011, in Golobič, ki je bil v Pahorjevi vladi minister do izstopa Zaresa iz koalicije poleti 2011, bi se morala pred komisijo soočiti julija, a je bil Pahor tedaj odsoten zaradi sodelovanja na vrhu Pobude treh morij v Varšavi.
Predsednik omenjene parlamentarne komisije Matjaž Hanžek, so se že tedaj z obema dogovorili o terminu, ko bosta oba prosta, zato je bilo njuno udeležbo na petkovi seji pričakovati.
Pahor in Golobič sta sicer pred komisijo že pričala. Pahor je marca dejal, da njegova vlada projekta ni niti začela niti končala in tudi ni sprejela odločitve o državnem poroštvu.
Kot je poudaril nekdanji premier, je vlada marca 2010 po preučitvi vseh informacij sprejela odločitev, da se strinja z investicijo. Do takrat so namreč po njegovem mnenju sprejeli vse potrebne odločitve, ki so pripomogle k večji transparentnosti, čim nižji ceni investicije ...
Nobeno poročilo in študije, ki so bile zahtevane, po Pahorjevih besedah niso bile zadostna podlaga za ustavitev investicije, čeprav je bilo vidno, da z njo ni vse prav.
Golobič je dan po Pahorjevem pričanju pred komisijo zanikal, da bi vlada marca 2010 sprejela sklep, da podpira projekt. "Ni res, takšnega sklepa vlade ni," je dejal. Golobič je sicer dejal, da šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) ni bil toliko energetski projekt, ampak imenitna priložnost za krajo, v tem smislu je postal sežigalnica evrov.
Nekdanji minister ima sicer dve tezi: da je Slovenija majhna država velikih nakupov, kupljivi so politika, mediji in stroka, Teš 6 pa je projekt, ki je to razgalil doslej na najbolj brutalen način, in da Teš 6 ni naravna nesreča, ki se nam je zgodila, ampak je patria Pahorjeve vlade; najbrž to pomeni, da nihče ne bo politično odgovarjal. Golobič glavni problem vidi v tem, da vlada ni naredila svojega dela.
Hanžek je pred petkovo sejo komisije pojasnil, da je namen tovrstnih sej soočiti tiste, ki so v ključnih stvareh izrazili različna mnenja. S tem jim po njegovih besedah dajo možnost, "da se spomnijo, če so kaj pozabili". Kot je še pojasni, lahko sicer sama komisija na podlagi obsežne dokumentacije oceni, kdo ima prav. Pri tem je dodal, da razpolagajo z več 10.000 stranmi dokumentacije.