ponedeljek, 23. december 2024 leto 29 / št. 358
Osrednje soočenje pred britanskimi volitvami minilo brez Mayeve
V Cambridgeu je v sredo potekalo osrednje soočenje pred predčasnimi parlamentarnimi volitvami, ki bodo na Otoku čez teden dni. Britanska premierka Theresa May se soočenja na britanski televiziji BBC ni udeležila, zaradi česar so se voditelji ostalih strank šalili na njen račun, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Je pa presenetljivo prišel vodja opozicijskih laburistov Jeremy Corbyn, ki je pred tem napovedal, da se bo soočenja udeležil le, če se ga bo tudi Mayeva. V sredo je Mayevo povabil, naj se pridruži, a ga je ta zavrnila, češ da je njena prednostna naloga iti na teren, se srečevati z volivci in jih poslušati.
"Mislim, da razprave, kjer se politiki pričkajo med seboj, niso koristne za proces agitacije," je na zborovanju v mestu Bath vzhodno od Londona novinarjem dejala voditeljica konservativcev.
"Kaj mislite, kje je nocoj Theresa May?" je vprašal vodja liberalnih demokratov Tim Farron. "Poglejte skozi okno. Morda meri vašo hišo, da bi določila, koliko boste plačali za socialno varstvo," je nadaljeval in s tem namignil na volilni program konservativcev, po katerem bodo starejšim lahko posmrtno odtrgali prispevke za socialno varstvo za nazaj, potem ko bodo prodali njihove nepremičnine.
"Mislim, da je za voditelje prvo pravilo, da se morajo pokazati," je bila ostra sopredsedujoča Zeleni stranki Caroline Lucas. Z njo se je strinjala tudi vodja valižanske stranke Palid Cymru Leanne Wood, ki je rekla, da bi morali biti vodje strank pripravljeni braniti svoje politike. "Kako lahko nekdo razpiše volitve in zbeži," pa je bil oster Farron.
Analitiki so do neudeležbe Mayeve na soočenju kritični. "Dejstva, da se je Corbyn pojavil na soočenju BBC, ko je njegovi stranki začelo kazati bolje, in da Mayeve v času, ko se konservativci opotekajo, volivci ne bodo dobro sprejeli," je ocenil eden od vodilnih britanskih političnih analitikov Matthew Goodwin.
S tem je imel v mislih v sredo objavljeno javnomnenjsko raziskavo instituta YouGov, po kateri konservativci na volitvah ne bi dobili absolutne večine, temveč bi izgubili 20 od trenutnih 330 poslanskih sedežev, s tem pa tudi potrebno večino 326 glasov za samostojno vladanje brez podpore drugih strank. Konservativci, ki trenutno vladajo sami s 17 sedeži večine, bi sicer ostali največja parlamentarna stranka.
Javnomnenjska raziskava kaže še, da bi opozicijski laburisti pridobili 28 sedežev in bi jih imeli 257. S tem se odpira možnost koalicije med laburisti, Škotsko nacionalno stranko (SNP), ki bi imela 50 poslancev, in liberalnimi demokrati z desetimi poslanskimi sedeži.
V raziskavi YouGov, ki uporablja novo metodologijo anketiranja po volilnih okrožjih s precejšnjim dovoljenim odstopanjem, je sodelovalo 50.000 britanskih državljanov.