REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Od »pahorjanstva« k »musarstvu«: NPM se na funkciji tako dolgočasi, da po novem vodi – svoj podkast!

Od »pahorjanstva« k »musarstvu«: NPM se na funkciji tako dolgočasi, da po novem vodi – svoj podkast!Na klepetu pri novinarski predsednici: Salecl in Musarjeva. Vir: X, posnetek zaslona

Slovenija je res zelo posebna država. Predvsem pa je očitno, da vodilni slovenski politiki, medtem ko država jadra proti vse višjim cenam, prepovedim uporabe določenih energentov in novim vojnam – nimajo dovolj dela.

To vidimo tudi po tem, kako zelo se na svoji funkciji dolgočasi predsednica države. Nataša Pirc Musar, ki  je nekoč že vodila televizijska poročila, se je sedaj odločila, da se bo znova, vsaj občasno, prelevila v – novinarko! In to tako, da bo vodila svoj »podkast.«

Prvi je bil na sporedu že v ponedeljek, 15. januarja. V svojih Predsedničinih podkastih, kot jih je poimenovala, se je najprej pogovarjala s filozofinjo in predavateljico dr. Renato Salecl.

Očitno je, da ob tem predsednica dežave znova posnema nekdanjega predsednika Boruta Pahorja in se ob tem poskuša iz predsednice Slovenije preleviti še v influenserko!

Slovenija je res zelo posebna država. Predvsem pa je očitno, da vodilni slovenski politiki, medtem ko država jadra proti vse višjim cenam, prepovedim uporabe določenih energentov in novim vojnam – nimajo dovolj dela.

Kot je sama zapisala na omrežju X, se bo predsednica pogovarjala z zanimivimi osebnostmi iz Slovenije in tujine, ki bodo širili naša obzorja in razmišljanje s svojim znanjem, izkušnjami in osebno zgodbo.

Slovenski pogovori bodo opremljeni z angleškimi podnapisi in obratno.

Vse kaže, da predsednica s to potezo tekmuje in odgovarja nekdanjemu predsedniku Borutu Pahorju, ki že od lanskega leta snema in vodi Mastercardov Podkast navdiha.

Toda Pahor je njihov voditelj postal šele potem, ko je zaključil s svojo predsedniško funkcijo.

S tem se je predsednica države že – po nepotrebnem – izpostavila kritiki predsednika SDS. Na omrežju X je namreč Janez Janša zapisal: »Nekoliko nenavadno tole? Najmanj. Kaj že pravi ustava?«

Janša je najbrž opozarjal na 105. člen ustave, ki določa, da »funkcija (predsednika) ni združljiva z opravljanjem drugega poklica.«

Predsedničin podkast seveda ni nujno že njen nov »poklic«, toda dejstvo je, da opravljanje takšnih pogovorov zahteva veliko časa, to pa seveda pomeni, da bo imela Nataša pirc Musar manj časa za ukvarjanje z drugim delom, ki spada v njeno pristojnost.

Odzivi na omrežju X
Odzivi na omrežju X. Vir: Posnetek zaslona

Ob tem velja opozoriti, kako banalno in netočno je predsedničino razumevanje mednarodnih odnosov, ki pa spadajo v njeno pristojnost.

Zato bi bilo nujno, da si predsednica najprej razširi obzorja na tem področju, ne pa da s svojimi omejenimi pogledi išče sogovornike, s katerimi se bo vživela v nekdanjo vlogo novinarke.

Če pa že hoče biti novinarka, pa ji za prvo temo v našem uredništvu predlagamo, da pripravi oddajo o umoru ameriško-čilskega novinarja in komentatorja Gonzala Lira, ki je umrl v zaporu v Ukrajini, ki jo taista predsednica tako nekritično in vsestransko podpira!

Predsednica bi se s tem lahko v lastnem podkastu soočila tudi z neposrednimi, zločinskimi posledicami svoje lastne in uradne slovenske politike in svoje nekritične podpore kijevskemu režimu v ameriški posredniški vojni proti Rusiji.

Gre za dogodek, o katerem sramotno molčijo vsi slovenski mediji.

Kar morda niti nenavadno, saj je v zaporu ameriške zaveznice umrl ameriški novinar, ker je odkrito kritiziral diktaturo Vladimirja Zelenskega in ameriško hegemonistično politiko.

Kje je torej danes predsednica države, ki je pred volitvami trdila, da ne bo tiho in da bo opozarjala na družbeno pomembne teme?

Molči in se kot novinarka ne zavzema za svobodo govora, molči ob umorih novinarjev, v studiju pa se v vlogi privilegirane novinarke pogovarja - s filozofinjo?

Ob tem bodo predsedničini podkasti imeli še vrsto drugih slabih posledic.

S povabili v podkaste bo predsednica kazala, koga še posebej ceni, s tem pa se bo oblikoval krog njenih izbrancev.

Ob imenovanju na javne funkcije bo nato soočena z očitki, da je, če bo koga od njih predlagala na javne funkcije, privilegirala svoje izbrance.

Pahor na delu... Vir: Posnetek zaslona, Instagram

Ob tem mora predsednica predvsem voditi in dajati vzgled. Novinarji bi morali o njenem delu in stališčih spraševati njo, ne pa da ona sprašuje druge.

Z opravljanjem še enega dela ob svojem v Predsedniški palači bo posredno razvrednotila funkcijo predsednika države, saj bo nazorno pokazala, da s te funkcije sama ne more doseči svojih ciljev, pač pa jih mora dosegati še s pomočjo medijskega nastopanja.

Ob tem se bo znova postavilo vprašanje vmešavanja predsednice države v delo medijev v Sloveniji.

Odzivi na omrežju X
Odzivi na omrežju X. Vir: Posnetek zaslona, X

In namesto, da bi se predsednica borila proti odkriti cenzuri v Sloveniji in Evropski uniji in omogočila, da v državi čim bolj svobodno delujejo vsi mediji – v Sloveniji je namreč, ne pozabimo, praktično uvedena cenzura, saj je prepovedano ne le delovanje, pač pa tudi sprejemanje novic nekaterih, predvsem ruskih medijev - bo predsedniški urad sama vsaj delno spremenila - v še en, predsedniški medij.

Ob tem predsednica države počne še nekaj, česar ne počne prav noben drug predsednik države ali suveren.

Ali podpirate predvajanja najnovejšega podkasta predsednice države?

Med podkasti povezanimi s šefi držav sicer obstaja podkast »Predsedniški« Washington Posta, ki poslušalce popelje skozi zgodovino vsakega ameriškega predsednika z intervjuji strokovnjakov in biografov, nagrajenih s Pulitzerjevo nagrado.

Toda to ni podkast ameriškega predsednika!

Namesto da bi dobili hvale vredno predsednico, se je »pahorjanstvo« spremenilo v svojo še hujšo obliko – »musarstvo«!

Sicer pa v svetu ne moremo najti primera, ko bi aktualni predsednik gostil lastne podkaste, hkrati pa opravljal svoje dolžnosti kot nacionalni voditelj.

Precej redko se zgodi, da aktivni politiki, zlasti tisti na visokih položajih, kot so predsedniki ali premierji, zaradi zahtev in odgovornosti svoje funkcije prevzamejo vloge, ki so tradicionalno povezane z novinarstvom.

Nekdanji predsedniki in drugi politiki so včasih res prevzeli medijske vloge - toda šele po koncu mandata.

In tako smo namesto Boruta Pahorja, ki je še v času svoje kampanje najprej opravljal različna dela, nato pa pretirano veliko objavljal in kraljeval na Instagramu dobili še hujšo različico podobnega »suverena« države – predsednico, ki se na funkciji tako dolgočasi, da se je prelevila v novinarko

Namesto da bi dobili hvale vredno predsednico, se je »pahorjanstvo« spremenilo v svojo še hujšo obliko – »musarstvo«!

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek