REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Če bom ponovno aretiran, bom umrl v zaporu. Da bi zlo zmagalo, je vse, kar potrebuje, ravnodušnost dobrih ljudi!«

»Če bom ponovno aretiran, bom umrl v zaporu. Da bi zlo zmagalo, je vse, kar potrebuje, ravnodušnost dobrih ljudi!«Slika Gonzala Lire in napis ob njegovi prvi aretaciji v Harkovu spomladi 2022. Vir: Posnetek zaslona, X

Zahodni mediji so bili ob smrti blogerja in režiserja Gonzala Lire v ukrajinskem zaporu v Harkovu večinoma tiho, čeprav imajo sicer polna usta »svobode govora.«

Tudi osrednji slovenski mediji že več dni molčijo in niti eden si ni upal razkriti žalostne usode enega od najbolj ostrih kritikov ukrajinskega režima, ki je ob tem poročal iz Harkova v Ukrajini in ga pred pestmi ukrajinskih zločincev ni rešilo niti ameriško državljanstvo.

Poročali pa so o shodu Ukrajincev v Ljubljani, ki so zahtevali, da naj Slovenija še podpira zločinski kijevski režim, ki je umoril tudi Gonzala Liro.

Lira je umrl po treh aretacijah in mučenju v ukrajinskih zaporih. Od zadnje aretacije je minilo 8 mesecev in 11 dni, v tem času pa se mu je razvila huda pljučnica z edemom, ki je zdravniki niso pravočasno zdravili.

Po oceni Lire ga je osebno sovražila namestnica ameriškega zunanjega ministra Victoria Nuland, ameriško veleposlaništvo pa ga je klub temu, da je imel ameriško državljanstvo, pustilo na cedilu.

Komentator na znanem geopolitičnem kanalu Black Mountain je ocenil, da seveda nobena država na svojih tleh med vojno ne bi trpela takšnega kritika, kot je bil Gonzalo Lira in da je bilo zato že od začetka jasno, da ga čaka klavrna usoda.

Zahodni mediji so bili ob smrti blogerja, novinarja in režiserja Gonzala Lire večinoma tiho, čeprav imajo sicer polna usta »svobode govora.« Zadnje sporočilo Lire pa razkriva, kdo je odgovoren za njegovo smrt.

Toda običajno bi bilo, da bi ga po aretaciji zaradi izmišljenih obtožb vsaj izgnali, ne pa pustili dolge mesece gniti v zaporu. »Ne bi smel končati ne v zaporu ne umreti. Ne glede na to, kakšna so njegova stališča ali mnenja. Še posebej, ker je državljan zavezniške države. No … glavnega zaveznika. In tudi če ne bi bil izgnan iz kakršnega koli razloga, takega posameznika ne mučiš in ne ubiješ. Ni bil noben tuji agent, borec, plačanec ali karkoli drugega. Bil je civil, bloger, ki ni ogrožal države… No, v tem primeru, bi bilo pričakovano, da bi ga takoj odpeljali na ameriško veleposlaništvo in ga spravili iz države. Bil je ameriški državljan in novinar; ni bil nobena grožnja državi.

Na žalost vsi poznamo 'ideološko zmedeno in visoko motivirano' vodstvo Ukrajine ... Videti je, kot da so se (ali kdo drug) morali maščevati nesrečnemu blogerju ... To ni bilo ravno herojsko… Za to ni opravičila. Počivaj v miru, Gonzalo,« je sklenil komentator.

S podobnimi besedami so se od njega poslovili tudi mnogi drugi komentatorji.

Toda še bolj presenetljivo je, da je Gonzalo Lira dobro vedel, kaj ga čaka in kdo ga želi ubiti.

V zadnji objavi, predno je avgusta lani poskusil priti do Madžarske je v video zapisu dejal: »Sprožilec za vse to je dejstvo, da je moje mnenje nasprotovalo vladajočemu mnenju. In zato so me vrgli v zapor in zato bom, če me bodo ponovno aretirali, umrl v zaporu. Zato vas prosim za pomoč. Ameriško zunanje ministrstvo ve, kdo sem in v kakšni situaciji sem. Dobro se zavedajo usode, ki me čaka. Vedo! Ne spomnim se točno besed nekega pregovora, ker sem nekoliko v stresu, toda gre za to, da so ljudje v bistvu dobri, a da bi zlo zmagalo, je vse, kar potrebuje, ravnodušnost dobrih ljudi. Prosim vas zato - ne bodite ravnodušni do moje usode. To vas prosim zelo ponižno. Prosim, spoznajte, da me dobesedno čaka smrt, če se mi to (odhod na Madžarsko) sedaj ne posreči…«

Pove tudi, da na Madžarskem nikogar ne pozna, a zaradi bolj samostojne drže madžarske vlade vseeno upa, da bi tam lahko dobil azil, nikakor pa ni verjel, da bi se mu to posrečilo v kakšni od bolj vazalnih držav ZDA, kot je sam dejal, jih nekaj naštel in med njimi omenil tudi - Slovenijo...

In na koncu je njegovo usodo res zapečatila prav ravnodušnost ljudi, predvsem same ameriške administracije.

In to pove ogromno o »svobodi govora« tako na Zahodu kot Vzhodu.

Njegova tragična smrt pa razkriva tudi laž mita o svobodi govora na Zahodu, ki naj bi bil prav na tem področju menda superiornejši od razmer v Rusiji in drugih državah Vzhoda.

Kajti v zaporu vazalne države ZDA je umrl ameriški bloger, komentator in publicist.

Novinar, katerega edini greh je bil, da je kritično mislil s svojo glavo in drugače kot politični establišment, ki vodi naš svet iz ene vojne v drugo.

Ob tem pa je Gonzalo Lira celo ob svoji smrti znova dokazal, da ima prav.

Kri Gonzala Lire ni samo na rokah Victorie Nuland in ZDA, pač pa tudi na rokah molčečih zahodnih novinarjev in tudi Slovenije, pa tudi slovenske vlade, slovenskih politikov in obrambnega ter zunanjega ministrstva, predvsem Roberta Goloba, Marjana Šarca in Tanje Fajon, ki brezkompromisno podpirajo zločinski kijevski režim. 

O njegovem grozljivem koncu v celici ukrajinskega zapora namreč večina zahodnih medijev sploh ni poročala, seveda zato, da ne bi »škodila« medijski podobi zločinskega kijevskega režima.

Molk zahodnih medijev o smrti ameriško-čilskega neodvisnega poročevalca iz Harkova pa je znova potrdil, da je imel Gonzalo Lira, ki je trdil, da so ameriški vodilni mediji do srži pokvarjeni in lažnivi – še kako prav.

In da jih za človekove pravice skrbi le, ko gre za naše novinarje in kritike, tiste pravoverne, ne pa tiste druge, kritične, svobodomiselne in drugačne.

Kri Gonzala Lire zato ni samo na rokah Victorie Nuland in ZDA, pač pa tudi na rokah molčečih zahodnih novinarjev in tudi Slovenije, pa tudi slovenske vlade, slovenskih politikov in obrambnega ter zunanjega ministrstva, predvsem Roberta Goloba, Marjana Šarca in Tanje Fajon, ki brezkompromisno podpirajo zločinski kijevski režim.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek