ponedeljek, 03. februar 2025 leto 30 / št. 034
Netransparentno, po vzoru SDS in škodljivo: Golob odšel na obisk v BiH, neodgovorjena vprašanja pa visijo v zraku
Predsednik vlade Robert Golob je odšel na obisk v BiH, medtem ko se vlada pripravlja na davčno reformo... Neprijetna vprašanja pa so ostala viseti v zraku.
Robert Golob namreč ni pojasnil, zakaj je podjetje Gen-I v času njegovega vodenja kosovskemu diplomatu nakazal dva milijona evrov, zakaj domnevne kraje svoje identitete v Romuniji ni naznanil policiji, kot je trdil, da bo storil, in zakaj je Gen-I v času njegovega vodenja takratni novinarki Necenzurirano Vesni Vuković, zdaj pa generalni sekretarki njegove stranke, nakazal 103.000 evrov.
Gen-I je namreč v času, ko ga je vodil Golob, prek svojih podružnic v Srbiji in na Kosovu Martinu Berishaju, veleposlaniku Kosova na Hrvaškem, nakazal najmanj dva milijona evrov, ki so nato poniknili neznano kam.
Neuradno naj bi Gen-I z njimi financiral volilno kampanjo zdajšnjega kosovskega premierja, del denarja pa je bil prenesen tudi v Slovenijo. Na Kosovu o tem poteka več preiskav.
Prav tako je v času volilne kampanje prišlo na dan, da ima Golob v Romuniji odprt račun, čeprav je prej javno zatrjeval, da v tujini nima računov.
Ko je bil soočen s tem podatkom, je zagotovil, da je račun na njegovo ime odprl nekdo drug in tako zlorabil njegovo identiteto ter da bo zato na romunsko policijo podal kazensko ovadbo. A tega ni naredil.
Priložnost za odgovore na ta vprašanja novinarja RTV Slovenija je imel na petkovi novinarski konferenci po seji izvršnega sveta stranke Gibanje Svoboda.
Toda že med zastavljanjem vprašanja je Vesna Vuković Golobu dala znak, da naj na to vprašanje ne odgovori. »Ne boš odgovarjal,« mu je dejala, on pa je z roko nakazal, da ima vse pod nadzorom. Kamere so ta neprijeten trenutek ujele.
Namesto odgovorov je Gašperju Petovarju z RTV Slovenija je Robert Golob dejal, da »podpira vse neodvisne novinarje in urednike na RTV Slovenija, ki še niso bili zamenjani« in ki še skrbijo, da pride pred ljudi »poštena in neodvisna informacija.« Dodal je, da je, žal, teh vedno manj. Hkrati pa je pozval Ustavno sodišče RS, naj vendarle čim prej odloči o vladnem zakonu o RTV.
Toda – kako so lahko novinarji »neodvisni«?
To so praviloma le takšni, ki delajo za lastne medije.
Novinarji, ki delajo za velik nacionalni informativni sistem, so pač zmeraj »odvisni« od uredniške politike tega medija.
Hudo stisko izda predvsem Golobov glas (tresenje).
— Edvard Kadič (@EdvardKadic) March 10, 2023
Novinarjevo vztrajanje pri vprašanju po Golobovem kr’neki odgovoru bi Goloba pognalo v paniko. Dobesedno. #blef #govoricaTelesa pic.twitter.com/vD6GbfYNyi
A to ni bistveno. Bistveno je, da se je predsednik vlade izognil odgovoru s frazarjenjem.
Tudi na novinarja, ki mu je zastavil vprašanje, lahko predsednik vlade seveda gleda kot na »odvisnega« oziroma »pristranskega«, to je njegova pravica.
A to ni bistveno.
Bistveno je, da se na legitimna vprašanja – ne glede na to, kdo jih izreka – odgovori.
Prizor Roberta Goloba, ki na zastavljeno vprašanje odgovori z odgovorom, ki nima nobene zveze z vprašanjem, nas je zato vse spomnil na čase neke druge vlade.
Za stranko SDS in Janeza Janšo je bilo značilno, da niso odgovarjali na številna javno zastavljena vprašanja, zavračali pogovore z »neprimernimi« mediji in novinarji in ignorirali zahteve po transparentnosti.
Vemo, kako se je to končalo.
Kako se bo končalo tokrat?
Bomo novinarji na vprašanmja o zdravstveni refornmi dobili panegirik borcem proti janšizmu, na vprašanja o kadrovanju pa vremensko napoved?
Ali pa se že kar pričakuje, da novinarji na ne-odgovore na svoja vprašanja odgovorijo z dobro?
Starič: Niste se udeležili Tarče na temo financiranja GEN-i. Zakaj ne?
— SLOventilator (@SLOventilator) March 11, 2023
Golob: Predvolilna tema, sprožena s strani SDS. Vse sem povedal že takrat. Berišaja ne poznam. Pozna ga Janša.
Starič: Dobro. #HARDTALK pic.twitter.com/HYArhVsygO
Toda žal je mogoče sedaj nekatere zelo podobne poteze videti tudi ob vladarskem stilu Roberta Goloba.
Praksa neodgovarjanja na vprašanja se že zajeda v druge državne institucije...
Povsem mogoče je, da so mu zadnjo »afero« zaradi izplačil dveh milijonov denarja Gen-I kosovskemu veleposlaniku v Zagrebu zakuhala predsednik srbske vlade Aleksandar Vučić (ta naj bi omogočil iskanje podatkov o Janševem nasprotniku Golobu v Srbiji) in takratni premier Janez Janša (ta naj bi omogočil iskanje kompromitirajočih podatkov o srbskem politiku in Vučićevem nasprotniku Draganu Đilasu), kot poroča portal necenzurirano, a to ne pomaga prav veliko.
Je s temi posli Gen-i podkupoval Albina Kurtija, da bi podjetje prišlo do lukrativnih poslov na Kosovu? Te možnosti verjetno ni mogoče izključiti, toda še huje je sedaj to, da vsaj del javnosti meni, da se je s temi posli obogatil tudi sam predsednik vlade.
Na vprašanja o pranju denarja in očitke, ki letijo na predsednika vlade, je potreben kredibilen odgovor - ne pa molk in izmikanje.
(KONFERENCA) Novinar RTV Slovenija je premierju Robertu Golobu zastavil nekaj vprašanj, povezanih s podjetjem Gen-I, ki izhajajo iz časa, ko je sedanji predsednik vlade še vodil omenjeno podjetje. Golob je odgovoril s podporo novinarjem @RTV_Slovenija. https://t.co/6NGVT5nnmE
— Večer (@vecer) March 10, 2023
Izmikanje predsednika vlade pritrjuje oceni, da se je res zgodilo nekaj nezakonitega, obenem pa je v nasprotju s številnimi obljubami stranke Svoboda, ki je prav pregon korupcije in zakonitost ter »pravno državo« postavila na svoj prapor.
Spomnimo se, kako hitro je s svojega položaja odletel Dragan Barbutovski, ki je bil na položaj imenovan 1. junija, na prvi seji vlade Roberta Goloba, na mestu šefa Ukoma pa je nasledil Uroša Urbanijo.
Ob tem je na Twitterju zapisal, da si šteje v veliko čast, da ga je vlada imenovala, in napovedal, da bodo »s predano ekipo zagotavljali transparentnost dela vlade, vodili dialog z deležniki in se predvsem poslušali.«
A kam je v manj kot letu dni izginila transparentnost?
Kmalu zatem je na podobno nejasen način »odletela« (odstopila, a zaradi spora s predsenikom vlade) notranja ministrica Tatjana Bobnar, direktor policije Boštjan Lindav pa prav tako ni dobil poln mandat vlade, pač pa je bil izbran kandidat, pri katerem se zastavlja vprašanje o tem, ali sploh izpolnjuje pogoje za imenovanje.
Khmm khmm.. ne bi rad bil dlakocepski, ampak tole ni davčni ZAPIS, pač pa davčni IZPIS. Dokumentira, koliko je Golobu v dotičnem letu nakazal GEN.
— brutusReloaded (@brutus91101394) April 14, 2022
NICE TRY.
No, zdaj pa še davčno napoved.
Zgolj slednja vsebuje podatke o vseh dohodkih davčnega obvezanca iz različnih virov. https://t.co/IZgtK8l9ad
Če k temu dodamo še »pozabljivost« Roberta Goloba, ki ni pravočasno razkril pravih podatkov o svoji plači, kar so mu očitali kritiki z desnice in se je izkazalo za utemeljeno – potem nas lahko za usodo Golobove vlade resno skrbi.
Laganje, prikrivanje, zanikanje in prelaganje odgovornosti na druge so »vrline«, ki jih je slovenski javnosti v vsej svoji destruktivni luči v svojih letih na oblasti prikazal predvsem Janez Janša s svojim krogom sodelavcev.
Za Slovenijo bi bilo zelo tragično, če bi ta vzorec vladanja sedaj ponovil Robert Golob.
Kajti zunanjepolitični obisk v BiH se bo končal, vprašanja, na katera Robert Golob ni odgovoril, pa bodo še naprej visela v zraku tudi potem, ko se vrne v Slovenijo.