REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nemška študija: Otroci so enako kužni kot odrasli, strokovnjaki opozarjajo pred odpiranjem šol

Nemška študija: Otroci so enako kužni kot odrasli, strokovnjaki opozarjajo pred odpiranjem šolPoslanci in poslanke vladnih strank so pravkar zavrnili predlog zakona, ki bi vsem osnovnošolcem v času izobraževanja na daljavo zagotovil topli obrok. Vir: Twitter

Študija, ki jo je opravil znani nemški virolog Christian Drosten je ugotovila, da imajo otroci, ki so okuženi s koronavirusom, ki povzroča bolezen Covid-19 praviloma blažje simptome, vendar so enako kužni kakor odrasli, oziroma imajo »iste ravni virusa« kot odrasli.

Otroci so enako kužni kakor odrasli oziroma imajo 'iste ravni virusa' kot odrasli. V primeru odpiranja šol bodo otroci zaradi šolskega okolja okuženi s koronavirusom in nato razširili infekcijo drugim članom gospodinjstev.

Zaradi blažjih simptomov bolezni pri otrocih so nekateri doslej ocenjevali, da imajo otroci ob okužbah tudi nižje koncentracije virusov.

Toda glede na nova dognanja nemških virologov, kot poroča Guaradian, bi zato »odpiranje šol in vrtcev lahko služilo kot osrednje mesto za prenašanje okužb, v kolikor bodo sedanje omejitve sproščene.«

»Opozoriti moramo zoper neomejeno odpiranje šol in vrtcev z zelo občutljivo populacijo, v sedanji situaciji, ko moramo nujno zadržati stopnjo okužb kar se da nizko,« so zapisali Drosten in njegovi kolegi.

Toda po drugi strani imajo številne države težave zaradi neizvajanja šolanja.

Študija Unicefa še posebej britansko vlado opozarja ne veliko število ranljivih otrok z različnimi težavami, ki se pouka sedaj ne udeležujejo, čeprav bi se ga lahko.

Pouku v šolah sledi le eden od desetih iz te skupine.

Ucenci
V Italiji je veliko število okuženih privedlo do zelo visokega števila umrlih, tudi zato, ker je bil zdravstven sistem preobremenjen.

Hkrati pa je britanska komisija za enakost in človekove pravice ocenila, da letošnje ocenjevanje učencev ne bi smelo dodatno penalizirati otrok z manjšinskimi, etničnimi koreninami in tiste s posebnimi pedagoškimi potrebami, ki sta jih pandemija in odsotnost iz šol nesorazmerno prizadeli.

Po drugi strani pa je nemška študija, v katero so vključili skoraj 60.000 preizkušenih na okužbo s Covid-19 in 4000 pacientov, ki so bili pozitivni na koronavirus SARS-CoV-2 pokazala, da so imeli vsi okuženi, v starostnih skupinah od enega do desetih let ter med 91 in 100 leti starosti v telesih po okužbi podobno količino virusov.

Letošnje ocenjevanje učencev ne bi smelo dodatno penalizirati otrok z manjšinskimi, etničnimi koreninami in tiste s posebnimi pedagoškimi potrebami, ki sta jih pandemija in odsotnost iz šol nesorazmerno prizadeli.

V Veliki Britaniji si sicer želijo, da bi se maturanti, tisti v zadnjih letnikih osnovnih in srednjih šol, čim prej vrnili v šole, toda po pisanju Guardiana nemška študija vzbuja dodatno zaskrbljenost.

Britanski minister za šolstvo Gavin Williamson ni želel sporočiti točnega datuma odpiranja šol.

Dejal je le, da je ideja o tem, da se bodo šole nekega dne odprle s polnimi razredi »ni realistična in ne praktična.«

Novi podatki namreč kažejo, da je zelo verjetno, da bodo v primeru odpiranja šol otroci zaradi šolskega okolja okuženi s koronavirusom in nato »razširili infekcijo drugim članom gospodinjstev.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek