REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nekdanji predsednik vlade Tone Rop pravi, da je bil TEŠ 6 slabo pripravljen

Nekdanji predsednik vlade Tone Rop pravi, da je bil TEŠ 6 slabo pripravljen Anton Rop / Vir:STAfoto

Preiskovalna komisija DZ za ugotavljanje politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij pri investiciji v Teš 6 je danes uvodoma zaslišala nekdanjega predsednika vlade Antona Ropa. Poudaril je, da v projekt ni bil vključen, je pa ocenil, da ta ni bil dobro pripravljen. Meni, da gre z vidika politične odgovornosti za opustitev nadzorne funkcije.

Kot je uvodoma poudaril Rop, ki je bil predsednik vlade med letoma 2002 in 2004, minister za finance pa med letoma 2000 in 2002, se je v času njegovega opravljanja teh funkcij o projektu šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš) govorilo izven vlade, pa še to zelo malo. Pojasnil je, da si je še enkrat ogledal takrat obravnavano resolucijo o energetskem programu in v njej Teš 6 ni omenjen.

Ta projekt je po Ropovem mnenju sicer izjemnega pomena predvsem v luči učenja na napakah, "da se nekatere očitne ne bi ponavljale". Med pomembnejšimi elementi projekta je izpostavil tehnološki vidik. Tehnološke rešitve so bile namreč po njegovih besedah pripravljene na točno tak način, da je posel lahko dobil francoski Alstom. "Ne verjamem pa, da je lahko politika vplivala na predloge tehnoloških rešitev," je izpostavil.

Teš 6

Navedel je tudi pravni vidik projekta in se vprašal, kdo je pripravil pogoje, ki so omogočili sklenitev tolikšnega števila aneksov k pogodbi. "Tudi če je bil to samo pravnik, mora odgovarjati za to," je dejal in pravni vidik projekta označil za "veliko šlamastiko".

Po Ropovem mnenju je bila sporna tudi finančna komponenta, pri čemer je izpostavil veliko število študij. Njihovi avtorji so morali po njegovih besedah izhajati iz nekih predpostavk, pri čemer Rop ne izključuje možnosti, da so bile te namerno takšne, da je bil projekt nato "videti sprejemljiv in finančno vzdržen". Kot je poudaril Rop, država mora imeti svojo vizijo oziroma nacionalni program, kjer opredeli temeljne parametre. Na neki točki pa se mora to planiranje ustaviti, saj gre sicer preveč v podrobnosti, in začne se poslovni del delovanja, meni Rop. To, da je država izrazila željo po ohranitvi termoelektrarn "v določeni kondiciji", se mu tako ne zdi sporno, je pa po njegovem mnenju problematično, če svoje delo slabo opravi poslovni del.

Odgovarjal je tudi na vprašanje, ali bi bilo po njegovem mnenju na podlagi primerjave dokumentov mogoče predvideti, da bo vrednost investicije močno narasla. Ocenil je, da je šlo pri tem predvsem za to, da ko je investicija dosegla visoko vrednost, ni nihče želel odstopiti od nje, da ne bi vložena sredstva propadla. Vrednost končne investicije je po njegovih ocenah sicer "nepojmljiva". Kot enega od verjetnih vzrokov zanjo je izpostavil opustitev nadzorne funkcije politike "ali pa je bila ta izjemno šibka in se je dogajalo mimo nje".

Na vprašanja, povezana z Evropsko investicijsko banko, Rop zaradi svoje profesionalne povezanosti s to institucijo ni mogel odgovarjati. Je pa komentiral dejstvo, da pogodba o projektu ni bila prevedena v slovenščino, in ocenil, da gre za neobičajen način dela.

Najpomembnejši kronološki podatki o TEŠ 6:
21. april 2006Nadzorni svet Teša je potrdil investicijski program za šesti blok z močjo 600 megavatov z življenjsko dobo 40 let. Naložba je bila sprva ocenjena na 600 milijonov evrov, do leta 2010 je narasla na 1,1 milijarde, do konca leta 2013 pa na 1,4 milijarde evrov.
28. junij 2008Teš in francoski ponudnik Alstom sta podpisala pogodbo za dobavo glavne tehnološke opreme za Teš 6 v vrednosti 798 milijonov evrov, ki je bila 31. 8. 2009 znižana na 694,9 milijona evrov.
21. januar 2010Vlada, katere predsednik je bil Borut Pahor, je od Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) zahtevala celovito informacijo o Tešu 6, saj so javnost razburila namigovanja o domnevni korupciji pri projektu.
11. november 2010Nadzorni svet Teša je zaradi neučinkovitega vodenja projekta Teš 6 razrešil prvega moža Teša Uroša Rotnika in na njegovo mesto imenoval Simona Tota.
april 2011Pristojna ministrica Darja Radić (Zares) je zaradi suma nepravilnosti in korupcije pri projektu Teš 6 posredovala gradivo Nacionalnemu preiskovalnemu uradu (NPU) in protikorupcijski komisiji (KPK).
28. september 2011Komisija za preprečevanje korupcije je začela preverjati morebitno nezakonito lobiranje ali nespoštovanje zakonodaje v primeru sprejemanja zakona o državnem poroštvu za gradnjo Teš 6.
februar 2012V javnost so prišle informacije, da celjski kriminalisti že več mesecev preiskujejo nekatere posle Teša iz obdobja, ko ga je vodil Uroš Rotnik, tudi projekt Teš 6.
21. februar 2012Projekt izgradnje Teš 6 je bil zasnovan in izveden netransparentno, ob pomanjkljivem nadzoru in obremenjen s političnimi in lobističnimi vplivi, je sporočila protikorupcijska komisija. V postopku priprave projektne dokumentacije za Teš 6 je komisija zaznala tudi več sumov kaznivih dejanj.
18. april 2012Evropska banka za obnovo in razvoj, ki je za gradnjo Teša 6 odobrila posojilo v vrednosti 200 milijonov evrov, je sporočila, da proučuje očitke o domnevnih nepravilnostih in prepovedanih poslovnih praksah v zvezi z vodenjem Teša 6, pri čemer tesno sodeluje z Evropsko investicijsko banko (EIB).
12. junij 2012NPU je v zvezi s Tešem 6 opravil pet hišnih preiskav, tudi na domu nekdanjega direktorja Teša Rotnika. Zasegli so mu dokumentacijo glede izbire Alstoma za dobavitelja tehnološke opreme. Osumljeni naj bi pridobili protipravno premoženjsko korist v vrednosti več milijonov evrov.
21. december 2012DZ je potrdil zakon o ratifikaciji poroštvene pogodbe med Slovenijo in EIB za 440 milijonov evrov vredno posojilo za Teš 6. Za poroštvo je moral Teš izpolnil določene pogoje in eden od njih je bil, da cena projekta ne sme preseči sedanjih 1,3 milijarde evrov.
17. januar 2013Odstopil je direktor Teša Simon Tot; novi direktor je 10. 4. postal Peter Dermol.
28. februar 2013Zaradi kaznivih dejanj pri posredovanju tujih delavcev pri gradnji Teša 6 so priprli nekdanjo direktorico Vegrada Hildo Tovšak, Aleša Pangerca iz podjetja Go Extra in Poljaka Mareka Andrzeja Konfisza.
13. junij 2013Kriminalisti so v hišnih preiskavah iskali dokaze kaznivih dejanj pri projektu Teš 6 ter pri tem pridržali nekdanjega direktorja Teša Rotnika in finančnika Bogdana Pušnika. Njihovo pozornost naj bi med drugim pritegnilo to, da je Rotnik maja 2013 v prijavi premoženja Dursu navedel, da ima za več kot 4,5 milijona evrov premoženja v gotovini, nepremičninah in vrednostnih papirjih, torej devetkrat več od neto prihodkov, ki jih je ustvaril med letoma 2000 in 2011.
20. maj 2014Kriminalisti naj bi v Tešu skupaj preiskovali 11 sklopov zadev, povezanih z gradnjo petega in šestega bloka ter nepravilnostmi pri poslovanju termoelektrarne. Zaradi različnih kaznivih dejanj naj bi nastalo za 161 milijonov evrov premoženjske škode, je poročal Dnevnik. Šlo naj bi za 17 različnih kaznivih dejanj - od zlorabe položaja ali pravic, davčne zatajitve, krive ovadbe, ponarejanja listin do vdora v poslovni informacijski sistem, preslepitve pri pridobitvi kredita ali ugodnosti in pranja denarja.
13. oktober 2014Celjski kriminalisti so podali kazensko ovadbo zoper 10 oseb zaradi kaznivih dejanj zlorabe položaja ali pravic in ponareditve ali uničenja poslovnih listin v zadevi Teš 6. S tem so zaključili del preiskave sumov kaznivih dejanj pri opremljanju šestega bloka Teša. Skupna škoda, ki so jo pri tem ugotovili, znaša več kot 284 milijonov evrov, kolikor znaša premoženjska koristi, ki jo je pridobil tuj dobavitelj - šlo naj bi za Alstom. Ovadenih je osem fizičnih oseb iz Slovenije, med njimi štirje odgovorni iz Teša, ter dve iz tujine (Avstrije in Francije).
17. oktober 2014Celjski kriminalisti naj bi nekdanjega predsednika uprave Teša Rotnika ovadili zaradi tatvine dokumentov, ki naj bi jih odtujil med zaslišanjem na Davčni upravi RS. Vzel naj bi dokument, na katerem je prijavil 3,3 milijona evrov gotovine, so poročali mediji.
20. oktober 2014Protikorupcijska komisija je opozorila, da odgovorni niso ukrepali v primeru nadzora nad premoženjskim stanjem nekdanjega direktorja Teša Rotnika ter da se niso odzvali na zaključno poročilo KPK v zvezi s tem.
3. november 2014HSE je zaradi hujših kršitev delovnih obveznosti pri oddaji poslov in naročanju storitev z mesta direktorja Teša odpoklical Dermola in na položaj namesto njega začasno imenoval Matjaža Eberlinca.
4. november 2014Celjski kriminalisti so v okviru preiskave kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete na škodo Teša pridržali nekdanjega direktorja Teša Rotnika ter nekdanjega predsednika uprave borzne hiše Medvešek Pušnik Bogdana Pušnika. Rotnik je v priporu ostal več kot mesec dni in pol, v zvezi s sumi storitve več kaznivih dejanj zoper Rotnika, devet fizičnih in dve pravni osebi pa trenutno poteka sodna preiskava.
30. januar 2015DZ je odredil parlamentarno preiskavo za ugotavljanje politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij pri investiciji v Teš 6. Vodenje komisije je prevzel Matjaž Hanžek (Združena lista), člani pa so že prisluhnili ključnim akterjem v zgodbi o Tešu 6, trenutno pa opravljajo drugi krog zaslišanj.
12. februar 2015Teš je objavil, da je v 2014 zabredel v izgubo, ki je dosegla 27,5 milijona evrov. Še dodatnih 33,1 milijona evrov je ustvaril Premogovnik Velenje. Revidiranih konsolidiranih podatkov za 2015 še ni, po podatkih, ki jih je navedel časnik Finance, pa je Teš lani ob padajočih prihodkih zaradi odpisa vrednosti pridelal 437 milijonov evrov čiste izgube. Premogovnik Velenje pa je izgubo povečal na 66 milijonov evrov. Dnevnik je sicer razkril najnovejšo različico investicijskega načrta za Teš 6, po katerem naj bi Teš v prvih štirih letih obratovanja šestega bloka ustvaril 210 milijonov evrov izgube.
21. maj 2015Vlada je potrdila predlog zakona o sistemskih preiskavah projektov državnega pomena, med drugim Teša 6 in nastanka t. i. bančne luknje, pri katerih se pojavlja dvom o pravilnostih, gospodarnosti in smotrnosti naložbe. Predlog zakona je v parlamentarni proceduri.
11. junij 2015Teš je začel z 12-mesečnim poskusnim obratovanjem šestega bloka, nekaj dni pozneje in teden dni pred predvidenim rokom pa je objekt tudi prevzel od Alstoma.
20. avgust 2015Računsko sodišče je v revizijskem poročilu med drugim ugotovilo, da HSE ni bil učinkovit pri obvladovanju denarnih tokov znotraj skupine zaradi investicije v Teš 6 in da ni zagotovil izpolnitve pogoja glede vrednosti investicije 1,3 milijarde evrov, ki je bil določen ob izdaji državnega poroštva za ta projekt. Prvi mož HSE Blaž Košorok je ob tem dejal, da je odpovedal nadzor in da je trenutno vodstvo HSE storilo vse, kar je bilo mogoče, za bolj učinkovito vodenje projekta in strožji nadzor.
7. januar 2016Vlada ni podprla predloga HSE in Teša za spremembe glede poroštva države za Teš 6 in za uvedbo prednostnega dispečiranja elektrike iz šestega bloka. Slovenskemu državnemu holdingu je ob tem predlagala, naj prouči ukrepe HSE za prestrukturiranje skupine, da bo jasno, ali je prednostno dispečiranje res zadnji možni ukrep, da bo lahko Teš poplačeval posojilo.
4. april 2016Začela se je splošna stavka v elektroenergetiki, ki je trajala do 15. 4. Najbolj burno je bilo dogajanje v Tešu, kjer je prihajalo do napetosti med direktorjem Armanom Koritnikom in stavkajočimi delavci.
13. april 2016Potem ko so število zaposlenih v 2015 v Tešu že zmanjšali za okoli 80, je vodstvo sindikatom predstavilo program preseženih delavcev, v katerem se je znašlo 118 zaposlenih. Od teh bi 26 delavcev prezaposlili k drugim delodajalcem, 92 zaposlenim pa bi ponudili prerazporeditev na druga, slabše plačana delovna mesta znotraj družbe. Po nasprotovanju sindikatov je vodstvo s predstavniki delavcev začelo pogajanja, ki še trajajo. Cilj je, da bo ob koncu 2016 v Tešu 339 zaposlenih. Vodstvo je v okviru prizadevanj za optimizacijo poslovanja začelo izvajati tudi novo sistemizacijo in 172 zaposlenim v podpis dalo nove pogodbe.
22. maj 2016Teš 6 se je nepričakovano ustavil, prišlo pa je do poškodovanja tehnološke opreme. Po navedbah vodstva so bili prerezani električni vodniki meritev za temperaturo in vibracije, poškodovan pa je bil tudi četrti blok.
2. junij 2016Na zaslišanju pred državnozborsko preiskovalno komisijo je nekdanji drugi direktor HSE Viljem Pozeba (2009-2010) pojasnil, da je odbor za tveganja HSE že takrat predlagal zaustavitev projekta, a do tega ni prišlo, kjer je bilo poslovodstvo HSE »ujetnik šaleškega lobija«, slednji pa takrat zaradi volitev ni želelo odpirati te rak rane slovenskega gospodarstva.
9. junij 2016Teš je pridobil uporabno dovoljenje za šesti blok.
5. julij 2016Borut Meh, direktor HSE (2009-2010), je pred preiskovalno komisijo dejal, da TEŠ postavljala tako HSE kot vlado »pred izvršena dejstva« in tako sam ni mogel narediti nič. Tudi on je mnenja, da so na projekt najbolj vplivali Rotnik in energetski lobiji. Izpostavil je tudi neodločnost takratnega predsednika vlade Boruta Pahorja.
27. oktober 2016Preiskovalna komisija je podala prvo vmesno poročilo, v katerem so zapisali, da je pri projektu prišlo do zavajanja. Predsednik komisije Hanžek je dejal: »Pri ceni premoga je šlo za ključno zavajanje, ki je v osnovi spremenilo rezultate izračunov v prid ekonomičnosti investicije v šesti blok.«

Mandati predsednikov vlad Slovenije
Predsednik vladeTrajanje mandata
Anton Rop 19. december 2002 – 3. december 2004
Janez Janša 3. december 2004 – 21. november 2008
Borut Pahor 21. november 2008 – 10. februar 2012
Janez Janša 10. februar 2012 – 20. marec 2013
Alenka Bratušek 20. marec 2013 – 18. september 2014
Miro Cerar 18. september – danes
Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek