REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nekdanja visoka ameriška uradnika obupana: Ukrajini zmanjkuje časa, število žrtev »neprebavljivo«

Nekdanja visoka ameriška uradnika obupana: Ukrajini zmanjkuje časa, število žrtev »neprebavljivo«Nekdanja ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice in nekdanji obrambni minister Robert Gates. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Kljub neprestanim vztrajnemu objavljanju nadvse vzpodbudnih člankov o uspehih ukrajinske vojske se v vrstah ameriških uradnikov očitno vse bolj krepi strah pred porazom posredniške vojne ZDA v Ukrajini.

Nekdanja ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice in nekdanji obrambni minister Robert Gates sta v člankih za Washington Post priznala, da sta ukrajinsko gospodarstvo in vojska skoraj v celoti odvisna od pomoči Zahoda in če ne pride do dramatičnega preobrata, njene možnosti za zmago uhajajo.

Ukrajinsko »gospodarstvo je v razsulu,« je nekdanji diplomat in nekdanji vodja Pentagona v soboto zapisal v Washington Postu.

»Vojaška zmogljivost in gospodarstvo države sta zdaj skoraj v celoti odvisni od rešilnih vezi z Zahoda,« sta nadaljevala in zatrdila, da če Ukrajini v bližnji prihodnosti ne bo uspelo izvesti uspešne ofenzive, bo Zahod pritiskal na ukrajinskega predsednika Vladimirja Zelenskega, naj se pogaja o prekinitvi ognja z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom – nekaj, česar ukrajinski voditelj večkrat ni hotel upoštevati.

Ker je fronta od jeseni razmeroma statična, so ruske sile uničile ukrajinske nasprotnike v hudih bojih blizu Bakhmuta/Artjomovska, pri čemer je poveljnik ameriških plačancev nedavno priznal, da Ukrajina trpi »izredno veliko žrtev« v tem sektorju, ukrajinski veleposlanik v Kanadi Vadim Pristaiko pa je žrtve na ukrajinski strani opisal kot »ogromne« in »neprebavljive.«

Kijev je javno razglasil, da načrtuje veliko ofenzivo spomladi, vendar sta Rice in Gates zapisala, da ima Ukrajina morda le še »tedne, ne mesece«, da ostane v boju.

V ta namen se oba zavzemata za pošiljanje več in težjega orožja državi.

Čeprav so ZDA od februarja Ukrajini že namenile več kot 110 milijard dolarjev vojaške in gospodarske pomoči, so ameriški uradniki sporočili, da Washington ne bo poslal težkih tankov Abrams.

Nemčija »in drugi zavezniki« bi morali nadomestiti to potrebo, so zatrdili.

Administracija Joeja Bidna je v petek napovedala, da bo Ukrajini dala 50 pehotnih bojnih vozil Bradley – najsodobnejših oklepnikov, poslanih v Kijev doslej – kot del paketa orožja v vrednosti 3 milijarde dolarjev.

Francija je obljubila tudi številne »lahke tanke« na kolesih, Nemčija pa 40 bojnih vozil pehote Marder.

Kljub temu Kijev pravi, da potrebuje več.

Vsa omenjena vozila so namreč obupno zastarela, obenem pa jih je premalo za resnejše operacije.

Ukrajinski general Valerij Zalužni je prejšnji mesec v intervjuju za The Economist dejal, da bo potreboval še 300 tankov, do 700 bojnih vozil pehote in 500 havbic za izvajanje ofenzivnih operacij.

To je več, kot je takih vozil v celotnem britanskem ali nemškem inventarju.

Rusija je medtem večkrat vztrajala, da zalaganje Ukrajine z orožjem na koncu ne bo imelo nobenega vpliva na izid konflikta in bo samo podaljševalo sovražnosti ter povzročilo več prelivanja krvi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek