REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Negospodarno: Druge države ob podarjanju svojega orožja Ukrajini dobivajo novo, Janševa vlada ga deli zastonj!

Negospodarno: Druge države ob podarjanju svojega orožja Ukrajini dobivajo novo, Janševa vlada ga deli zastonj!Češka je za svoje, Ukrajini podarjene tanke že dobila nemške Leoparde, Slovenija pa svoje oklepnike - podarja?! Vir: Twitter, posnetek zaslona

Slovensko obrambno ministrstvo pod taktirko odhajajočega ministra iz kvote NSi Mateja Tonina nam je nedavno poslalo več odgovorov na naša vprašanja glede orožja, ki ga Slovenija pošilja v Ukrajino in pri tem izpostavilo, da je podarilo nekoč jugoslovanske oklepnike BVP M-80A zaradi solidarnosti in nudenja pomoči Kijevu ter da je drugačno razmišljanje celo nemoralno.

Ta odgovor je še posebej neverodostojen in kaže na zelo slabo prakso, ki se je razvila tudi na slovenskem obrambnem ministrstvu.

Očitno je, da je kmalu nekdanji obrambni minister Matej Tonin, seveda ob podpori in verjetno celo izrecnih navodilih odhajajočega predsednika vlade Janeza Janše, interese Ukrajine oziroma kijevskega režima postavil pred interese Slovenije.

Znano je namreč, da je obrambno ministrstvo odpovedalo posel in po tem, ko je ukrajinsko obrambno ministrstvo že plačalo okoli 4 milijone evrov za vozila - prodajo preklicalo. In vozila Ukrajini – podarilo.

»Glede na vojno v Ukrajini in rusko agresijo proti Ukrajini kot državi in prebivalcem Ukrajine bi bilo narobe, celo nemoralno razmišljati na način, kot ga predlagate, saj višina sredstev ne odtehta solidarnosti in nudenja pomoči tistim, ki jo potrebujejo za obrambo svoje domovine pred agresorji,« so ob tem sporočili z Ministrstva za obrambo.

Omenjeni odgovor je seveda zaigrano človekoljuben oziroma skrajno naiven in netočen.

BVP M-80A
BVP M-80A. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Glede na vse podatke, tudi tiste s strani opazovalcev OVSE je jasno, da je režim v Kijevu začel z intenzivnim bombardiranjem področja Donbasa 16. februarja letos.

Torej pred vojaško akcijo Kremlja v Ukrajini, ki se je začela teden dni pozneje, 24. februarja.

Na omenjena območja je z ukrajinske strani začenši od leta 2008 (kot kaže tudi fotografija iz leta 2018 - spodaj - v granatiranju razdejane civilne stavbe!) padalo več kot 2000 ukrajinskih granat na dan.

Šele zatem se je Rusija odzvala s priznanjem obeh proruskih republik v Donbasu.

Nato je Moskva sprožila »posebno vojaško operacijo«, da zaščiti osamosvojeni ljudski republiki Doneck in Lugansk.

Pomembni ameriški diplomati, obveščevalci in geopolitiki pa so že najmanj od leta 2008 opozarjali, da se bo Rusija odzvala s preventivnim napadom, če se bo NATO še naprej širil.

Toda članice NATO, tudi Slovenija, so z zgrešeno politiko širjenja tega vojaškega pakta samo še nadaljevale.

Skratka –, da je šlo za »rusko agresijo« je ocena, ki je v bistvu zelo sporna, če ne celo povsem deplasirana in neutemeljena.

Zaradi tega seveda ni nemoralno, če se orožje ne podari, pač pa proda tistemu, ki je najmanj sokriv za sedanjo vojno.

Ukrajina ima odprto finančno pipo tako iz ZDA kot EU. Iz nje je v Kijev že priteklo preko 63 milijard dolarjev. Zakaj mora ob tako izdatni pomoči še Slovenija, ki od ZDA ni dobila skoraj nič opreme (še posebej v primerjavi s Hrvaško, ki jo dobesedno zasipavajo z njo!) žrtvovati še svoje 4 milijone evrov davkoplačevalskega denarja?

To pa je vodstvo Ukrajine.

Drugič, ne pozabimo, da ima Ukrajina odprto finančno pipo tako iz ZDA kot Evropske unije, od koder vsak teden pritekajo milijarde evrov in dolarjev.

Iz zahodnih držav je v Kijev že priteklo preko 63 milijard dolarjev.

Zakaj mora ob tako izdatni pomoči še Slovenija, ki od ZDA ni dobila skoraj nič opreme (še posebej v primerjavi s Hrvaško, ki jo Pentagon dobesedno zasipava z njo!) žrtvovati še svoje 4 milijone evrov davkoplačevalskega denarja?

In tretjič – številne države Ukrajini res pošiljajo svoje staro orožje iz časa Sovjetsje zveze, toda pri tem v zameno praviloma dobivajo novejše in zahodno.

Zakaj bi se torej morala Slovenija še posebej žrtvovati?

In zakaj Slovenija ne bi dobila kaj v zameno?

Da ne govorimo o tem, da v Slovenski vojski manjka veliko sodobne opreme, od protitankovskih prek protiletalskih sistemov do oklepnikov in dronov.

Poglejmo samo enega od zadnjih primerov.

Češki tanki T-72 poslani Ukrajini
Češki tanki T-72 poslani Ukrajini. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Češka je Ukrajini nedavno podarila 15 tankov T-72, od Nemčije pa je v zameno dobila nemške tanke Leopard 2A4. Ne gre sicer za zadnjo različico tankov, kljub temu pa so še uporabni.

V prihodnosti pa bo kupila tudi 50 tankov 2А7+.

Pa še nekaj je pomembno. Že sedaj ima Češka sto tankov. Češka je res petkrat večja od Slovenije – toda to pomeni, da bi tudi Slovenija morala imeti najmanj 20 tankov.

Slovenska vojska pa računa na to, da bo slovenske tanke v prihodnosti – popolnoma odpisala! 

So druge države, ki svoje orožje menjavajo, bolj nemoralne od Slovenije? Ali pa je odhajajoča Janševa vlada premalo gospodarna in domoljubna, saj bolj skrbi za interese ukrajinske države oziroma njenega marionetnega režima, kot pa za žepe slovenskih davkoplačevalcev?

Skratka, po eni strani Slovenija ne ravna niti približno tako, kot ravnajo druge članice zveze NATO in namerno – menda prav zaradi zahtev zveze NATO – namenja uničenju svoje edine tanke, ki jih ima, hkrati pa nekoč jugoslovanske oklepnike, ki bi jih lahko prodala ali modernizirala, podarja, čeprav druge države članice zveze NATO svoje oklepnike menjavajo!

In zakaj potem druge države, članice zveze NATO ob tem, ko podarjajo svoje sisteme Kijevu (letala MiG-29, sisteme S-300, tanke T-72 itd.), same istočasno dobivajo orožje iz zahodnih držav, na primer tanke, protizračne in protioklepne sisteme - Slovenija pa ne?

Poljska na primer od Nemčije za svojih 250 podarjenih tankov pričakuje 250 nemških.

Med državama je sicer izbruhnil spor glede vsebine tega dogovora, toda ni dvoma o tem, da bodo Poljaki v zameno za svoje orožje dobili zahodno.

Le za Slovenijo, do katere so se ZDA že doslej obnašale po mačehovsko in Sloveniji niso omogočile poceni nabave orožja - velja nekaj drugega.

Ob tem je celo v okviru NATO dogovorjena »krožna zamenjava« po kateri članice Nata, ki imajo sovjetsko orožje, za pošiljanje tega v Ukrajino dobijo v zameno podobno zahodno orožje.

Ta sistem prikazuje graf - spodaj.

So druge države, ki svoje orožje menjavajo, bolj nemoralne od Slovenije? Zakaj se druge poslužujejo krožne zamenjave - Slovenija pa ne?

Ali pa je odhajajoča Janševa vlada premalo gospodarna in domoljubna, saj bolj skrbi za interese ukrajinske države oziroma njenega marionetnega režima v Kijevu, kot pa za žepe slovenskih davkoplačevalcev?

Presodite sami.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek