REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Navijali za poraz Rusije, ploskali pošiljanju orožja, danes pa jok in stok, ker se bo zaradi Volkswagna »zamajala Slovenija!«

Navijali za poraz Rusije, ploskali pošiljanju orožja, danes pa jok in stok, ker se bo zaradi Volkswagna »zamajala Slovenija!«Osrednji mediji, ki so ves čas podpirali tako Janševo kot Golobovo vlado pri zgrešenem pošiljanju tankov in drugega orožja v Ukrajino ter hvalili sankcije zoper Rusijo, zgroženi ugotavljajo, da se gospodarski motor Evrope in Nemčije ustavlja. Vir: Posnetek zaslona. X

Že pred začetkom vojne v Ukrajini s(m)o nekateri opozarjali, da je odgovornost za to vojno v celoti na strani Zahoda in da v tej vojni »Zahod« proti Rusiji tudi ne bo mogel zmagati, pač pa si bo s sankcijami prizadel samo ogromno škodo.

Opozarjali s(m)o tudi, da bo ta ogromna gospodarska škoda onemogočila nujno potrebne reforme v Sloveniji.

Tri leta smo samo pri Insajderju trpeli kritike, žalitve, »senčne prepovedi« in cenzuro naših objav na Facebooku (ki se še vedno redno dogajajo), podobna pa je bila usoda tudi tistih, ki so delili naše ocene.

Te dni pa postaja tudi večini javnosti počasi jasno, kdo je imel prav.

Reforme so zastale, novih stanovanj za mlade ni, za zdravstvo ni dovolj denarja.

Osrednji mediji, ki so ves čas podpirali tako Janševo kot Golobovo vlado pri zgrešenem pošiljanju tankov in drugega orožja v Ukrajino ter hvalili sankcije zoper Rusijo danes vse pogosteje zgroženi ugotavljajo, da se dogaja ravno to, kar smo napovedali – da se gospodarski motor Evrope in Nemčije ustavlja.

Skupaj s celotnim območjem evra.

In da se bo zato »zamajala« tudi Slovenija.

»Po novicah o hudih težavah nemškega avtomobilskega koncerna Volkswagen prvi alarmi zvonijo tudi pri nas.

Ko se bo zatresel Volkswagen, se bo zagotovo zamajala tudi Slovenija, svarijo gospodarstveniki, saj je kar 10 odstotkov slovenskih podjetij vezanih na avtomobilsko industrijo, pretežni del prav na Volkswagen,« poroča 24ur.com.

»Je Volkswagen prvi signal obsežnejše krize, v kateri se je znašla evropska avtomobilska industrija?

Osrednji mediji, ki so ves čas podpirali tako Janševo kot Golobovo vlado pri zgrešenem pošiljanju tankov in drugega orožja v Ukrajino ter hvalili sankcije zoper Rusijo, zgroženi ugotavljajo, da se gospodarski motor Evrope in Nemčije ustavlja.

In kako pripravljena so slovenska podjetja na potencialen zlom nemškega velikana?

Po tem ko je novica, da vodstvo koncerna zaradi vse višjih stroškov in vse slabše prodaje ne izključuje zaprtja vsaj dveh tovarn v Nemčiji pred dnevi pretresla tamkajšnje zaposlene, se glasnejša opozorila pred zlomom nemškega giganta zdaj slišijo tudi iz slovenskega gospodarstva, kjer avtomobilska industrija predstavlja okrog 10 odstotkov BDP-ja in več kot 20 odstotkov izvoza. Marjan Trobiš, predsednik uprave družbe Boxmark Leather in Združenja delodajalcev Slovenije, opozarja: 'Tukaj bomo v naslednjih tednih, mesecih doživeli informacijo, kam, v katero smer gre, samo dve tovarni zapirati, s tem se koncern ne bo rešil.

Mislim, da so problemi v Volkswagnu bolj globoki.' V Boxmark Leather so letos zaradi zmanjšanja naročil prevlek za avtomobilsko industrijo in rasti stroškov dela že napovedali odpuščanje 120 zaposlenih,« poroča portal, ki v svojem članku nikjer ne navaja razlogov za katastrofo v Nemčiji, ki grozi tudi Sloveniji...

Nato citirajo Mitjo Gorenščka, glavnega izvršnega direktorja GZS za socialni dialog, ki pravi: »Ne samo to, kar se dogaja v samem koncernu, bojimo se, da so oni prvi, ki se zavedajo situacije na trgu, da Volkswagnu bodo sledila tudi druga podjetja iz avtomobilistične branže, VW mislimo, da je samo prvi signal.«

In opozarjajo, da »brez pomoči države ne bo šlo.«

Zveni znano. Kaj je torej šlo narobe?

Vir: Posnetek zaslona, X

»Nemška industrijska proizvodnja se je od leta 2017, ko je dosegla vrhunec, zmanjšala za približno 16 odstotkov in je 26 odstotkov pod trendom pred pandemijo. To je tretji najdaljši padec (2009, 2020) v 21. stoletju. Julija se je proizvodnja zmanjšala za 2,4 odstotka, s čimer se je končala šibka prva polovica letošnjega leta. Vodilni kazalniki v naslednjih šestih mesecih ne obetajo prevelikih sprememb in so se po močnem okrevanju v prvem četrtletju nedavno obrnili navzdol. Inštitut Ifo zdaj pričakuje, da bo nemško gospodarstvo leta 2024 stagniralo,« pojasnjuje Boris Kovačevič.

Še globje razloge razkriva Jože P. Damijan, ki je pretekla leta ves čas opozarjal na napake evropske politike - in imel prav.

In ga prav zato ni mogoče zaslediti v »osrednjih« medijih.

Je pa njegov blog prava zakladnica analiz, ki razkrivajo napake evropske politike.

Dokler evropska elita teh napak ne bo priznala, ni nobenih možnosti, da bi Evropska unija napredovala.

Eden od razlogov za to je zlom nemškega poslovnega modela, ki je temeljil na poceni energentih in surovinah iz Rusije.

EU se je zaradi ciljev ameriške posredniške vojne zoper Rusijo odrekla poceni energentih in surovinah iz Rusije in posledice so sedaj tukaj.

»S tako visokimi cenami elektrike in plina je evropska industrija obsojena na propad. Pika.

Eden izmed najbolj zanimivih grafov v Draghijevem poročilu o (ne)konkurenčnosti evropske industrije: 'Že pred vojno v Ukrajini so bile cene elektrike v EU za 2-krat višje kot v ZDA in za 60 odstotkov višje kot v Kitajski, v času UKR vojne so cene EE v EU 2.5-krat višje kot v ZDA in Kitajski. Pred vojno v UKR so bile cene plina v EU 2-krat višje kot v ZDA in za tretjino nižje kot v Kitajski.

V času UKR vojne so cene plina v EU za 3- do 5-krat višje kot v ZDA in za 50 odstotkov do 100 odstotkov višje kot v Kitajski. Visoke cene energije v primerjavi s konkurenti so eden izmed ključnih dejavnikov industrijskega zatona Evrope, ki se je z vojno v Ukrajini še dodatno okrepil,« pojasnjuje Jože P Damijan.

Cene plina in elektrike v EU, ZDA in Kitajski
Cene plina in elektrike v EU, ZDA in na Kitajskem. Vir: Posnetek zaslona, X

In dodaja dva grafa (zgoraj), ki dokazujeta omenjena dejstva.

Res je: Namesto da bi se osredotočilo na Evrazijo, namesto da bi vzpostavilo odnose z Rusijo in Kitajsko, v katerih bi zmagali vsi, se nemško gospodarstvo obnaša samomorilsko.

Jasno je torej, da se kljub še vedno dobrim rezultatom nad slovensko gospodarstvo zgrinjajo zelo črni oblaki.

Glasovanje za tiste, ki so nas v ta propad z blebetanjem o lažni ruski agresiji pripeljali, pa tega trenda ne bo ustavilo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek