ponedeljek, 28. april 2025 leto 30 / št. 118
Namesto da bi vlada do 8. oktobra rešila problem energetske draginje za podjetja, njeni mediji napadajo gospodarstvenike!

Razstrelitev plinovodov Severni tok, težave z vzdrževanjem Turškega toka (kjer je nizozemsko podjetje izgubilo licenco za popravila), zelo verjetna popolna prekinitev dotoka plina preko Ukrajine zaradi spora Gazproma in Naftogaza - vse to bo dotok ruskega plina v Evropo zmanjšalo na skoraj nič.
Zahodni mediji seveda trobijo, da je ruske plinovode zagotovo razstrelila - Rusija.
A sta Ursula in Jens že povedala zakaj so Rusi raje razstrelili svoj plinovod v Nemčijo kot norveškega do Poljske? Al še nista dobila plonk listka iz Langleya?
— Bogdan Biščak (@Fitzroy1985) September 30, 2022
Vse to so seveda globalne posledice napačnih zunanjepolitičnih odločitev Evropske unije in ZDA.
Slovenska vlada se zaradi tega posebej ne vznemirja.
Predsednik vlade Robert Golob je 8. septembra povsem cool, z nasmeškom na obrazu celo zatrdil, da je bolje, da se vsi zapleti s plinom čim prej razčistijo.
In res so se zadeve razčistile, toda tako, da ruskega plina to zimo in morda celo več let - ne bo!
Odločno...., nezakonito.... Mi smo tudi nekoč šli odločno in nezakonito na svoje. Ameri so nam grozili, da nas nikoli nihče ne bo priznal. Janez je rekel, gremo mi po svoje in nam kupil puške. Ostalo je zgodovina. Zdaj smo potrjeni hlapci ZDA in EU
— Mitja Kunstelj (@mikstone1) October 1, 2022
Si je predsednik vlade Robert Golob tega morda - celo želel?
To pa seveda pomeni, da kratkoročne rešitve v obliki podržavljanja podjetij ne bodo mogle rešiti nastalih težav.
V Nemčiji se jim počasi že svita.
If Europeans were smart, they'd dissolve NATO, kick the troublemaking United States off their continent, and negotiate directly with Russia - their important trading partner.
— Empire Of Lies (@berningman16) September 29, 2022
Wolfgang Grupp, lastnik enega največjih nemških tekstilnih podjetij Trigema, je po terorističnem napadu na plinovode Severni tok v intervjuju za Bild pozval k »pretrganju vezi z Ameriko.«
Direktor največjega tekstilnega konglomerata v Nemčiji je pozval k prekinitvi sledenja politike Washingtona zato ker so po njegovi oceni Združene države tiste, ki delajo Nemčiji težave pri njenem poslovanju z Rusijo in Kitajsko zaradi svojih geostrateških rivalstev z Moskvo in Pekingom.
Kaj je glavni problem Evrope jim je zelo jasno tudi na Bližnjem vzhodu, kjer vidijo, da gre za poniževanje in ogrožanje Evrope - ne s strani Rusije, pač pa ZDA.

Ebrahim Hashem je na primer zapisal: »Za razliko od ponižanja po prvi in drugi svetovni vojni si je trenutno ponižanje Nemčija povzročila sama. Plahost in nezaupanje v lastno sposobnost uveljavljanja svoje suverenosti vodi Nemčijo v napačno smer. Ponižana Nemčija pomeni ponižano Evropo.«
Unlike the humiliation of post-WWI & post-WWII, Germany’s current humiliation is self-inflicted.
— Ebrahim Hashem 李思瑞 إبراهيم هاشم (@EbrahimHashem) September 29, 2022
Timidity and lack of confidence in one’s ability to exercise one’s sovereignty is taking Germany astray.
A humiliated Germany means a humiliated Europe.
This is bad for the world.
In kako se na te tektonske premike na področju geopolitike in energetske politike odziva slovenska vlada?
Popolnoma drugače.
Čaka na navodila iz Bruslja, podpira cenovno kapico za vse tuje energente (Slovenija je ena od 15-ih držav v EU, ki podpirajo rešitev, ki bo tuje energente pregnala z evropskega trga), podržavlja v izgube usmerjena podjetja in problem vidi v tistih - ki to kritizirajo.
Provladni in osrednji mediji pa jo pri poti v propad pridno podpirajo...
Namesto da bi problem reševala pri koreninah, torej ameriški sabotaži Evrope, se slovenska vlada že mesece ukvarja samo s prerazporeditvijo vedno večje energetske revščine ter s podržavljanjem ponudnikov plina, ki drug za drugim, zaradi neekonomičnosti in izgub, prekinjajo dobave odjemalcem.
With friends like America, you don't need enemies.
— Mr. Alare (@Alare_Bems) September 29, 2022
Že tretji ponudnik zemeljskega plina bo očitno prekinil dobavo svojim odjemalcem. Po Domplanu iz Kranja in Velenjski komunali, se je za ta korak odločila tudi Energetika Celje.
Tako bo s 1. novembrom okoli štiri tisoč odjemalcem v Celju ukinjena dobava.
Vlada je najprej rešila ta problem z zakonodajo, ki je zagotovila celo nižje cene plina in elektrike za gospodinjstva.
Rešitev za podjetja pa je obljubila v mesecu dni, torej do 8. oktobra. Delna rešitev bi lahko bil alžirski plin.
Toda v Alžiriji ne želijo poslovati z zasebnimi podjetji, ki lahko že jutri bankrotirajo in jim ne plačajo plina.
Tudi alžirski plin je sedaj zato, logično, pogojevan (s strani Alžirije) celo s prevzemom slovenskega Geoplina s strani države.
Slovenija lahko na zakup zemeljskega plina iz Alžirije, s katerim bi v prihodnjih mesecih rešila velik del morebitnih težav z oskrbo namreč računa le, če bo država lastniško vstopila v Geoplin, poroča vladni portal necenzurirano.si.
To postaja jasno ob zadnjem dogajanju okrog največjega domačega trgovca s plinom.
Bo Robert Golob pod krinko reševanja energetske krize nacionaliziral Geoplin in s tem posameznikom pomagal do še večjih dobičkov? https://t.co/pT2V7JJQ9u
— Celjski glasnik (@CeljskiGlasnik) September 28, 2022
Predsednik vlade Robert Golob je namreč napovedal, da bi lahko država v oktobru nacionalizirala kakšno energetsko podjetje.
Še isti dan so na ministrstvu za infrastrukturo, ki ga vodi Bojan Kumer, pojasnili, da je imel Golob v mislih Geoplin.
Poudarili so, da bo slovenska vlada ukrepala v primeru ogrožanja oskrbe s plinom v Sloveniji in finančnih težav Geoplina.

Ob tem naj bi v roku enega meseca podobne ukrepe, kot so jih bila deležna gospodinstva, dobilo tudi slovensko gospodarstvo.
Toda kako – če plina iz Rusije očitno ne bo?
In tudi alžirski plin najbrž ne bo poceni.
Ta čudež nam bo sedaj pojasnila slovenska vlada.
"ko je državo vodila vlada Janeza Janše. Njeni izbranci... so namreč ocenili, da je plin iz Alžirije predrag. Samo prevoz naj bi namreč stal okrog 10 milijonov evrov letno. To je bil za Geoplin, ki je leto pred tem ustvaril 364 milijonov evrov prihodkov, očitno previsok strošek.
— #strankaLevica - progresivna leva (@SajmonHrib) August 25, 2022
Na pojasnilo še vedno čakamo, osmi oktober, mesec dni od izjave predsednika vlade, ko je napovedal rešitev energetskih težav gospodarstva pa je že blizu.
Proizvodnja se medtem, kot poročajo viri, ustavlja ali zmanjšuje v Acroniju in Talumu.
Delavce čakajo kolektivni dopusti, dolgoročno pa tudi odpuščanja.
Ja, zelo sramežljivo, previdno. Dokazov pač zaenkrat še ni da bi bili Rusi, za katere pa sploh ne razumem kakšen interes bi imeli pri tem. Suvereno bi zaprli pipe že doma in usmerili plin drugam ali ga kar tam izgorevali. Namerno onestaženje Baltika? Pri nemški obali? Čemu?
— Aurelio Juri (@AurelioJuri) October 1, 2022
Provladni mediji ob tem, namesto da bi opozarjali na vir vseh problemov - škodljivo in nepotrebno ustavitev poceni ruskega plina - napadajo tiste, ki opozarjajo na težave v gospodarstvu.
Slovenska industrija jekla (SIJ) je na primer eno od podjetij, ki vlado Roberta Goloba od njenega prihoda na oblast najglasneje opozarjajo na posledice energetske krize.
V zadnjih mesecih so se tako v SIJ, ki je ob Talumu iz Kidričevega eden od dveh največjih porabnikov energije v Sloveniji, že dvakrat odločili za znižanje proizvodnje.
V Skupini SIJ so uresničili napovedi, ki jih je po ponedeljkovem srečanju s predsednikom vlade Robertom Golobom izrekel član uprave in predsednik GZS Tibor Šimonka. Od vlade pričakujejo, da čim uresniči svoje obljube glede pomoči gospodarstvu ...https://t.co/CbQ1afiL6y
— Timotej Milanov (@TimotejMilanov) September 6, 2022
Glavni podpredsednik SIJ Tibor Šimonka, ki predseduje Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), pa je vlado pozval k omejitvi najvišje cene elektrike za podjetja.
#Izvozniki2022 Tibor Šimonka, predsednik #GZS in podpredsednik skupine Sij: »Rad bi bil optimist, ampak ne znam. Težko je planirati poslovanje za drugo leto, ker ne vemo, kakšna bo cena energentov. Tukaj je EU pri ukrepih prepočasna.« #gzs #domgospodarstva
— Gospodarska zbornica Slovenije (@GZSnovice) September 28, 2022
Toda sedaj so se v podjetju znašli pod obtožbami vladnega portala necenzurirano.si, češ da svojemu največjemu lastniku delajo čudne usluge in da so že pred tem dobro poskrbeli za svojega večinskega lastnika – ruskega poslovneža Andreja Zubickega.
Razkrili so namreč, da skupina, ki zaposluje 3.800 ljudi, že več let na veliko financira največjega lastnika podjetja Andreja Zubickega.
V Sloveniji spet nimamo niti enega politika ki bi javno izrazil skepso do tega, da so Rusi sabotirali lastni projekt plinovod severni tok 2?
— Nej Lešnik (@LesnikNej) September 29, 2022
Liberalizem je pluralnost mnenj, razen kadar gre za usodo naroda.
Do zdaj mu je posodila že več kot 80 milijonov evrov, pri čemer za ta denar zelo verjetno plačuje razmeroma nizke obresti.
Šlo naj bi za posojila, ki niso zavarovana, njihov skupni znesek pa se vsako leto strmo povečuje. Tako ni jasno, ali in kdaj jih bo Zubicki sploh vrnil.
Toda pri tem je jasno, da gre za popolnoma zakonita posojila. Lastnik v kapitalizmu lahko seveda s svojim podjetjem naredi karkoli hoče.
Plin bi???
— Matej Cerar (@matej_cerar) September 30, 2022
Pameten lastnik svojega podjetja, ki mu prinaša dobiček, seveda ne bo uničil.
Manjšinski lastnik (država), ki ima četrtino delnic, pa lahko, če ji karkoli ni všeč, iz lastništva tudi izstopi.
A ne - v tem primeru je po mnenju režimskega medija necenzurirano.si prav SIJ krivec, ker financira ruskega poslovneža.
Ni kriva država, ki skupaj z drugimi članicami Evropske unije uničuje pogoje za stabilno poslovanje tega podjetja in drugih podjetij v EU - krivo je podjetje!
Kako sprevžena logika!

Tarča je tako tuji poslovnež, v tem primeru Rus, kar se sklada z vsesplošnim pregonom Rusov, ki je trenutno v modi v celotni Evropi.
Gre za zavržno prakso, nič drugačno od pregona izbrisanih, drugače mislečih ali ljudi določenih nacionalnosti v preteklosti.
Le da jo tokrat izvaja - provladni portal, ki ob tem izkorišča široko razprostranjeno sovraštvo do Rusov, v pogojih vojne v Ukrajini in nezakonite cenzure ruskih medijev v EU.
Zelo nizkotno.
In to se dogaja v trenutku, ko se ruski argumenti in pojasnila na splošno dušijo, besede Rusov pa, ko jih izrečejo, s prevodi predrugačijo in preoblikujejo v laži, kot kaže spodnji primer.

Pri tem seveda sodelujejo, kot kaže primer zgoraj, tudi državni mediji, ki so z vlado sicer trenutno v sporu.
Ko pa gre za t. i. zunanjega sovražika, pa nastopajo skupaj - v škodo resnice.
Medtem bi po sami napovedi predsednika vlade že do 8. oktobra vlada morala imeti na mizi načrt za rešitev podivjanih cen energentov za gospodarstvo!
In kje je ta načrt?
Očitno ga nima. Namesto da bi se pogovarjali o tem problemu, pa so glavni problem povsem zakonita posojila SIJ-a večinskemu lastniku!
Halo, Bing! Kako brat?
— Nova Totalitarnost (@plandemija) September 30, 2022
Plin iz Alžirije? Cijena? Sitnica.https://t.co/D4GZHlD22d
V prihodnjem mesecu seveda pričakujemo ugodne rešitve ne samo za gospodinjstva, pač pa tudi za gospodarstvo, ki se bo očitno moralo navaditi samo na eno spremembo: na izjemno ugodne cene plina, ki ga ne bo ali pa bo izjemno drag.
Zakaj bo v resnici drag, pojasnjuje poobjava Pepe Escobarja, ki kaže napad na ruske plinovode v grafični obliki napadov 11. septembra, kot napad na Evropo in njeno energetsko varnost, za katerim tako ali drugače najverjetneje stojijo tisti, ki imajo največ koristi od tega napada - to pa so ZDA.
Vlada ne glede na to miri, da plin ne bo drag.
A to je samo kupovanje časa.
Pozabite na Alžirski plin.
— Mitja Ličen (@LicenMitja) October 1, 2022
Svobodni svet zapira tudi to pipo Evropi.
Kdaj bodo osvobodili Norvežane? https://t.co/U9cVPv0utp
Če res ne bo drag, bosta namreč trpeli evropska in slovenska državna blagajna (zaradi izgub Geoplina in sofinanciranja cene elektrike), njuni izdatki pa se bodo spremenili v visoko inflacijo in padec vrednosti evra, ki je vreden manj kot že kadarkoli v zgodovini.
Sledila bo selitev proizvodnje iz Slovenije in uničenje njene industrije.
Decembra gre baje cel Acroni na čakanje!
— Yayaaa (@VanDerBuxdeLux) September 28, 2022
1500 folka.
Sred zime, sred enga najbl mrzlih mest, sred najvišjih stroškov.
Jz ne vem, ampak men se zdi, da smo ljudje res zabiti, da dopuščamo take ogabnosti!
Vse to pa zaradi napačne zunanje politike Evropske unije.
Nemcem se počasi že svita, kdo je njihov največji problem.
Bedaki glupi,treba referendom o temu kdo želi poceni Ruski plin. Za to posrano ukrajino nam pa dol visi.
— Ne Povem (@fuembargo) October 1, 2022
V Sloveniji pa politikom še ni kapnilo.
V Sloveniji politiki še naprej sanjajo svoje sanje, čeprav so kruta dejstva že osvetlila neprijetno stvarnost okoli nas.
Kako dolgo še?