REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Na robu propada: Protest proti sesuvanju zdravstvenega sistema in zakaj ga osramočeni minister ne bo popravil

Na robu propada: Protest proti sesuvanju zdravstvenega sistema in zakaj ga osramočeni minister ne bo popravilProtestniki so opozorili, da se nam »zdravstveni sistem sesuva pred očmi«, znani bloger pa je razkril razloge, zaradi katerih Golobova vlada ne bo reformirala zdravstva. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

V Ljubljani je včeraj popoldne potekal Pohod za javno zdravstvo civilne iniciative Glas ljudstva, s katerim so pozvali k ureditvi razmer v zdravstvu.

Vse skupaj je spominjalo na čase Janeza Janše, le da je tokrat vlada – Golobova

Za ureditev razmer so pripravili tri zakonske predloge, ki so jih predstavili na javni tribuni. Od premierja Roberta Goloba oz. koalicijskih poslancev pričakujejo, da predloge do 26. aprila vložijo v DZ.

»Zdravstveni sistem se nam sesuva pred očmi. Dovolj je časovnic, ki se vseskozi zamikajo in ne vodijo nikamor. Dovolj je praznih obljub. Naši zakonski predlogi trenutno predstavljajo edino konstruktivno vsebino, s katero lahko uspešno naslovimo trenutno zdravstveno krizo,« so navedli v iniciativi.

Pobuda Glas ljudstva je opozorila, da se nam »zdravstveni sistem sesuva pred očmi«, Matic Munc pa je razkril razloge, zaradi katerih Golobova vlada ne bo reformirala zdravstva.

Vse bolj očitno postaja, da so državljani namesto ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja dobili njegovo podražitev.

In namesto da bi bila to prva točka domnevne reforme, postaja – zadnja.

V Glasu ljudstva so zato pripravili so predlog novel zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, zakona o prispevkih za socialno varnost in zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema, ki so jih prejšnji teden predstavili predsedniku vlade in poslanskim skupinam.

Z dvema predlogoma želijo odpraviti dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ga nadomestiti s pravičnejšim sistemom, s tretjim pa želijo zagotoviti stabilnost zdravstvenega sistema na način, da se dodatna sredstva, namenjena zdravstvu, usmerijo v porabo za najbolj nujne posege, za prve preglede in za tiste, ki so najbolj ranljivi ali rizični, so povedali že ob predstavitvi predlogov pred dnevi.

Toda v strateškem svetu jih ne jemljejo resno, minister za zdravje Danijel Bešič Loredan pa se je izgovoril, da »zakone na ministrstvu preučujejo in se bodo nanje odzvali v prihodnjih tednih.«

V iniciativi Glas ljudstva zahtevajo, da naj se minister končno preneha sprenevedati in jasno pove in pokaže, ali podpira krepitev javnega zdravstva ali se zavzema za njegovo privatizacijo in razgradnjo.

Od ministrstva za zdravstvo so udeleženci pohoda pot nadaljevali pred Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), kjer so opozorili, da zdravstvena blagajna pripada vsem prebivalcem, ki vanjo vplačujejo, in da si je politika ne sme podrediti.

Pohod so udeleženci sklenili na Vilharjevi cesti, kjer investitor Marko Bitenc načrtuje ureditev luksuzne stanovanjske rezidence Carpe Diem.

Na lokaciji deluje tudi Bitenčev Zdravstveni zavod Zdravje, kjer operira tudi minister za zdravje Daniel Bešič Loredan.

Minister dvoživka: Iz osebne izkaznice Kirurgije Bitenc - osebje. Vir: Zajem zaslona, spletna stran Kirurgije Bitenc

Tam so protestniki izvedli javno tribuno, kjer so predstavili vsebino svojih zakonskih predlogov.

Stanje v zdravstvu in celotnem sistemu pa je zelo dobro – in v zelo črnih barvah – opisal tudi Matic Munc v daljšem zapisu na svojem blogu.

Takole je ocenil področje zdravstva: »Javnost ima občutek, da zdravstvo razpada zgolj zaradi čakalnih vrst in premajhnega števila družinskih zdravnikov. To je zgolj vidni simptom, gniloba je veliko bolj globoka in sistemska.

Zdravstvo ni zgolj problem zdravnikov in pacientov, temveč prepleten sistem različnih akterjev, podjetnikov dobaviteljev, vseh drugih poklicnih profilov in seveda zadeva vse nas. Javno zdravstvo je na robu propada zaradi razširjenih koruptivnih dejanj različne teže. Danes sem trdno prepričan, da Golobova ekipa ne nakazuje resničnega izhoda. Zakaj?

Trditve ministra za zdravje so bile v začetku borbene in odločne.

Zdravstvena reforma je bila na vrhu prioritet.

Vse do točke, ko je na tiskovni konferenci sklonil glavo pred županom Ljubljane, se mu opravičil in obljubil tvorno sodelovanje vnaprej. Samo nekaj tednov kasneje so mestni svetniki MOL iz Gibanja Svoboda mirno podprli finančno nagrado direktorici ZD Ljubljana kljub katastrofalnim rezultatom, kljub množičnim odhodom zaposlenih in kljub ogromnemu številu ljudi brez osebnega zdravnika v Ljubljani. Mirno so to podprli in kasneje dobili 'krc po prstih', opomin vodstva stranke, da se to ne dela. Res odločno in jasno. Ah, tako lepa poteza vladnega PR aparata!

Zakaj je premier Robert Golob odgnal priljubljeno notranjo ministrico Tatjano Bobnar, na pamet mu pa ne pade, da odžene nesposobnega zdravstvenega ministra? Vir: Zajem zaslona, Twitter

Te drobne anekdote spet niso koren problema, so zgolj dodatni simptomi, da reforma zdravstva ni mišljena iskreno in transparentno.

Kljub velikim besedam bo upoštevala ustaljene centre moči in korupcije, naredila pa bo nekaj kozmetičnih sprememb.

Resnična posledica tega mahanja po resorju je, da delovna mesta zapušča še več ljudi, zdravniki odhajajo danes in so včeraj, ljudje ostajajo danes in včeraj brez svojih izbranih zdravnikov, uvedene pa so sramotne 'ambulante za neopredeljene'. To je to? To zmoremo.

Zdravniki niso motivirani, da bi delali v Sloveniji, kar ni povezano zgolj s plačilom, temveč v veliki meri z medčloveškimi odnosi in klimo.

Kadar ostaja vodstvo isto, zaradi katerega so ljudje odhajali, ne bodo prišli novi ljudje.

Reforma zdravstva tako ostaja lepa floskula, meni pa ostaja podoba osramočenega ministra, ki se javno opravičuje, dobrohotni župan pa se smehlja v kamero.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek