REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Molčeči Pahor dobil že drugo diplomatsko zaušnico iz Srbije: »Rusija ni kršila ozemeljske celovitosti Srbije, Slovenija jo je!«

Molčeči Pahor dobil že drugo diplomatsko zaušnico iz Srbije: »Rusija ni kršila ozemeljske celovitosti Srbije, Slovenija jo je!«Pravi državnik in njegova bleda senca. Fotomontaža: Insajder, zajem zaslona Twitter

Predsednik države, ki se poslavlja s položaja mora biti pripravljen na marsikaj. Med drugim tudi na to, da požre marsikatero ostro kritiko, ki je morda ne bi bil deležen, če bi bil pred njim še en predsedniški mandat.

Prav to se te dni dogaja Borutu Pahorju. Ta rad trosi razne puhlice in predvsem Srbiji svetuje, da naj ravna tako, kot je najbolj v interesu mnogih, a ne Srbije.

Pred dnevi je svetoval Srbiji, da naj se odreče ideji »srbskega sveta« - združevanja Srbov preko različnih meja, takoj zatem pa je v Beogradu svetoval Srbiji, da naj uvede sankcije Rusiji.

Pahor je že drugič v tem tednu dobil diplomatsko zaušnico. Vir: Zajem zaslona, Instagram račun predsednika Republike

V obeh primerih je dobil - pričakovano - diplomatski zaušnici.

Sedaj, ko odhaja, pa je vedno več takšnih, ki mu v obraz povedo precej krute resnice, ki v ničemur ne prispevajo k ugledu Slovenije, še posebej pa k temu ne prispeva dejstvo, da Pahor ob teh kritikah nato – zato, da bi lahko na Brdu zbral svojo četico balkanskih politikov – pridno molči.

Predsednik republike Borut Pahor se je namreč v Beogradu sešel s srbskim kolegom Aleksandrom Vučićem.

Med drugim sta govorila o vplivu vojne v Ukrajini na Zahodni Balkan in evropski perspektivi regije, Pahor pa je izrazil upanje, da bodo voditelji uspeli zbrati dovolj politične modrosti, da se vsa bilateralna vprašanja rešijo z dialogom.

Pahor je med drugim Vučiću dejal, da si želi, da bi države, ki si želijo vstopiti v Evropsko unijo, podprle sankcije proti Rusiji, srbski predsednik pa mu je hudomušno odgovoril, da Srbije nihče ni obvestil, da je tik pred vstopom v Unijo, kajti šele tedaj bo morala uskladiti svojo politiko s tisto iz EU.

Vučić je Pahorju oponesel, da Rusija ni kršila ozemeljske celovitosti Srbije, Slovenija pa jo je.

Na vprašanje o uvedbi sankcij proti Rusiji je Pahor dejal, da bi si želel, da bi vse države, ki želijo vstopiti v EU, podprle sankcije Evropske unije.

In da bi to pomenilo potrditev verodostojnosti njihove politike.

»Odločitve ne podpiram, a jo razumem. To bi prispevalo k odločitvi Bruslja, da hitreje vključi države Zahodnega Balkana,« je Pahor s praznimi obljubami poskusil repričati Vučića, da naj Srbija uvede sankcije Rusiji.

Temu je sledil Vučić, ki je Pahorja opozoril, da ima Srbija obveznost vključitve v zunanjo politiko - toda tik pred članstvom.

V odgovoru na vprašanje slovenskega novinarja o uvedbi sankcij proti Rusiji je Vučić dodal, da »Rusija ni kršila ozemeljske celovitosti Srbije, Slovenija pa jo je.«

»Postavite se v naš položaj. Kako naj razložim ljudem, da uvajamo sankcije proti Rusiji, ne proti Sloveniji? Rusija ni kršila ozemeljske celovitosti, Rusija pa je. Lahko bi imenoval kakšno drugo državo, Ameriko, Nemčijo, Francijo ... Moje vprašanje je, kako podpirajo ozemeljsko celovitost Ukrajine, ne pa Srbije?« je opozoril Vučić.

Vučić je spomnil na dejstvo, da je Slovenija, tako kot so npr. Francija, Nemčija in ZDA, priznala Kosovo, kar je kršitev mednarodnega prava, ustanovne listine OZN in resolucije Varnostnega sveta OZN 1244.

Nato je vpričo Pahorja izpostavil vprašanje, kako to, da vsi podpirajo ozemeljsko celovitost Ukrajine, ne podpirajo pa ozemeljske celovitosti Srbije?

In dodal: »Naj se postavijo v naš položaj in razmislijo, kaj je realno.«

Že pred tem pa je Pahor v ponedeljek na Blejskem strateškem forumu pozval Srbijo k aktivnejšemu približevanju EU.

Ob tem je dejal, da bi EU sicer morala storiti več, da pridobi Zahodni Balkan na svojo stran, a da bi se po drugi strani tudi Srbija morala odreči ideji t. i. srbskega sveta, zavrniti separatistične težnje v BiH in si prizadevati za sklenitev dialoga s Prištino.

S temi besedami je Pahor razjezil srbskega notranjega ministra Aleksandra Vulina, ki je dejal, da srbski svet ni uradna opredelitev niti politika Srbije, temveč naravna potreba Srbov po enotnosti in po tem, da živijo združeni.

»Zagovarjati tezo, da so imeli Slovenci pravico zapustiti Jugoslavijo, Srbi pa nimajo pravice odločati o sebi, je licemerno in neopravičljivo,« je dejal Vulin.

Poudaril je, da Pahor ne vidi grožnje miru v poskusih ukinitve Republike Srbske in spreminjanju daytonskega sporazuma, kot tudi ne vidi nevarnosti v kosanju Srbije, medtem pa vidi problem v ideji srbskega sveta.

Matej Tonin (levo) in Aleksandar Vulin (sredina desno) imata rada vojaške igrače in uniforme... Vir: Zajem zaslona, Twitter

»Zaradi ideje srbskega sveta ni umrl niti en človek, zaradi ideje o pravici Slovencev do samoodločbe za odcepitev pa se je začela državljanska vojna v SFRJ, v kateri je umrlo na desetine tisoče ljudi,« je še dejal srbski notranji minister.

»Zaradi ideje srbskega sveta ni umrl niti en človek, zaradi ideje o pravici Slovencev do samoodločbe za odcepitev pa se je začela državljanska vojna v SFRJ, v kateri je umrlo na desetine tisoče ljudi.«

Vulin je Pahorja pozval, da naj Slovenija najprej »vrne pravice in premoženje Srbom, ki so do državljanske vojne živeli ali še živijo v Sloveniji«, saj so ti, po oceni srbskega notranjega ministra, postali »pravno nevidni.«

Glede na vse to je seveda jasno, da tudi »proces Brioni-Brdo«, ki ga bo 12. septembra na Brdu pri Kranju zadnjič gostil Borut Pahor – ne bo prinesel nikakršnega resnega preboja.

Za Pahorja, ki zadnje dneve predsednikovanja izkorišča za razne obiske v tujini pa bi bilo bolje, da Slovenije ne sramoti več z neuravnoteženimi predlogi.

In se ne izpostavlja preveč, saj kot odhajajoči predsednik nima več tiste moči, zaradi katere so ga doslej mnogi obravnavali v rokavicah.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Borut Pahor (@borutpahor)

Sedaj, ko odhaja, pa je vedno več takšnih, ki Pahorju v obraz povedo precej krute resnice, ki v ničemur ne prispevajo k ugledu Slovenije.

Še posebej pa k temu ne prispeva dejstvo, da Pahor ob teh kritikah nato – zato, da bi lahko na Brdu pri Kranju še zadnjič zbral svojo četico balkanskih politikov – pridno molči.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek