torek, 12. november 2024 leto 29 / št. 317
Ministrstvo za kmetijstvo: Izlov nutrij gre naprej po načrtu, odgovor okoljevarstvenikom še ta teden
V zvezi z odlovom nutrij se je zlasti po nedavnem onesnaženju Ljubljanice postavilo vprašanje, ali je izlov nutrij v teh pogojih res še smiseln.
Več slovenskih medijev je objavilo tudi članke, v katerih so nekateri naravovarstveniki opozarjali na slabe posledice izlova v Krajinskem parku Ljubljansko barje in predlagali njegov »zamik«.
Zato nas je zanimalo, kako na vse to gleda ministrstvo za kmetijstvo, ki se je zlasti potem, ko se je za nutrije zavzela partnerica predsednika vlade Tina Gaber in je Robert Golob dahnil, da je potrebno poiskati »drugačne rešitve« – znašlo pod velikimi pritiski.
Zato nas je predvsem zanimalo, ali se bo izlov nutrij v Krajinskem parku Ljubljansko barje začel, kot je določeno v vladnem odloku ali ne, torej do konca avgusta?
Rok je bil namreč medtem že enkrat prestavljen za mesec dni, nato pa so se zgodile poplave, ki so lahko priročen izgovor za nove zamike.
Glede na medijski pritisk, pod katerim so se našle tudi lovske družine, ki tega dela sploh ne bi želele opravljati, je veliko vprašanje, če se bo izlov nutrij res začel tako kot je bilo določeno z odlokom.
Sem precej preprepričan, da je imel spremljevalec Tine Gaber tole v mislih kot "boljša rešitev" za nutrije.#upanjezanutrije#nutrijenisodivjad#nutrijezadomacezivali#posvojisvojonutrijo pic.twitter.com/wJHjynUq41
— tolemamo (@tolemamo) July 28, 2023
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) nam je odgovorilo, da je na vlogo Javnega zavoda Krajinski park Ljubljansko barje in na podlagi pozitivnega strokovnega mnenja Zavoda za gozdove Slovenije že konec septembra 2022 izdalo odločbo, s katero lovskim družinam: Brezovica, Vrhnika, Borovnica, Rakitna, Tomišelj, Ig in Škofljica dovoljuje odlov nutrij na lovnih in nelovnih površinah Krajinskega parka Ljubljansko barje.
In sicer do 31. 12. 2023.
Nutrije in kokain so doživele medijski mrk pic.twitter.com/mfVGK9KNGu
— Ferdinand Pušnik (@PusnikFerdinand) August 19, 2023
»Odločba MKGP, ki je pravnomočna, izvajalcem le dovoljuje in jih ne obvezuje k izvedbi odlova na območju Krajinskega parka Ljubljansko barje. V konkretnem primeru gre torej za odločbo v upravnem postopku in ne za vladni odlok.
Odločba dovoljuje odlov v živolovke zlasti na površinah, kjer je sicer uporaba strelnega orožja iz varnostnega vidika neprimerna in lahko celo življenjsko nevarna. Lov nutrij na lovnih površinah je sicer z veljavno zakonodajo na področju divjadi in lovstva dovoljen celo leto.
V skladu z odločbo MKGP pa je dovoljen odlov nutrij do 31. 12. 2023 tudi na nelovnih površinah Krajinskega parka Ljubljansko barje. Kdaj in v kakšnem obsegu se bo začel odlov je odločitev koordinatorja odlova in izvajalcev, nikakor pa ne MKGP.«
Na vprašanje, ali bodo nedavne poplave ali dejstva o onesnaženju Ljubljanskega barja vplivala tudi na populacijo nutrij in na ponoven zamik izlova nutrij, na MKGP niso podali konkretnega odgovora, pač pa so nas napotili na Krajinski park Ljubljansko barje.
https://t.co/lhXVgxl3I6
— marko.schulz@marko.schulz (@Janez72652023) August 19, 2023
Predlagam, da gospa vse nutrije zbere in vzame domov! Kakšna naravovarstvena zaslepljenost.....neumno se mi zdi, da delate pristranske članke, ki nimajo prave naravovarstvene vrednosti. Naj jih vzame domov k sebi!
Na vprašanje, kako ocenjujejo stališče pisarne Cukrov, da je pri sprejemu odloka o izlovu nutrij prišlo do kršitve 17. člena Uredbe o Krajinskem parku Ljubljansko barje ter kršitve 8. točke 26. člena Zakona o zaščiti živali, pa so odgovorili: »Nutrija v skladu z določili 3. člena Uredbe o določitvi divjadi in lovnih dob (Uradni list RS, št. 101/04 in 81/14) sodi med divjad, zato se z njo tudi upravlja v skladu z lovsko upravljavskimi načrti. Na podlagi 5. člena ZDLov pomeni izraz 'odlov' način lova, pri katerem se divjad ujame živo.
V petem odstavku 43. člena ZDLov je določeno, da je odlov divjadi dovoljen v znanstveno-raziskovalne in druge namene v širšem javnem interesu, na podlagi dovoljenja in pod pogoji, ki jih določi minister. Ponovno poudarjamo, da je lov nutrij z veljavno zakonodajo na lovnih površinah dovoljen celo leto.
Odločba, ki je postala pravnomočna in izvršljiva že 2. 11. 2022 in velja do 31. 12. 2023, izvajalcem le dovoljuje in jih ne obvezuje k izvedbi odlova na območju Krajinskega parka Ljubljansko barje. Odlov divjadi je v skladu z ZDLov način lova, pri katerem se divjad ujame živo, zato konkretna odločba ne predstavlja pravne podlage za ravnanje z živimi nutrijami po odlovu v živolovke in zato tudi ne more predstavljati kršitev sicer dovoljene usmrtitve v skladu z 8. točko 26. člena Zakona o zaščiti živali. Pri navedeni odločbi gre torej za enega od ukrepov trajnostnega upravljanja z divjadjo, ki se izvaja v skladu z zakonodajo s področja divjadi in lovstva in upošteva tudi vso ostalo zakonodajo s področja ohranjanja narave in zaščite živali.«
This sure sounds oddly familiar #gaber #nutrije pic.twitter.com/kl8a5Yjbnf
— Smetnjak (@Smetnjak) July 28, 2023
Zanimalo nas je tudi, kakšen je odgovor MKGP na zahtevo po obnovi postopka, ki ga je podala odvetniška družba Cukrov in ga zahtevajo tudi druge okoljevarstvene organizacije ter podpisniki peticije.
Iz MKGP so nam odgovorili, da bodo »v tem tednu odgovore najprej posredovali odvetniški družbi, vlagatelju peticije in drugim organizacijam, ki so podale pisne pobude.«
Nutrije v prostorskem načrtovanju
— Joze P. Damijan (@jdamijan) August 16, 2023
Na vprašanje, ali je ministrstvu znana kakšna druga, manj nasilna oblika omejevanja populacije nutrij v svetu, saj prav takšno sedaj iščejo tudi slovenski strokovnjaki in člani NVO, ki nasprotujejo izlovu nutrij, še posebej zato, ker je tudi predsednik vlade omenil, da so potrebne nove rešitve tega problema so se na ministrstvu za kmetijstvo tem odgovorom izognili in vprašanje načina in metode omejevanja nutrij prepustili Krajinskemu parku Ljubljansko barje.
»Ponovno poudarjamo, da je lov nutrij z veljavno zakonodajo na lovnih površinah dovoljen celo leto. Odločba, ki je postala pravnomočna in izvršljiva že 2. 11. 2022 in velja do 31. 12. 2023, izvajalcem le dovoljuje in jih ne obvezuje k izvedbi odlova na območju Krajinskega parka Ljubljansko barje. Odlov divjadi je v skladu z ZDLov način lova, pri katerem se divjad ujame živo, zato konkretna odločba ne predstavlja pravne podlage za ravnanje z živimi nutrijami po odlovu v živolovke.«
Tina Gaber bo zbrala 25.000 podpisov za zaščito ubogih komarjev.
— Janči (@Janchi1958) August 17, 2023
»Poleg dejstva, da je nutrija divjad in se z njo upravlja v skladu s predpisi s področja divjadi in lovstva, je nutrija v skladu s predpisi Evropske unije tudi invazivna tujerodna vrsta, za katere je pristojno Ministrstvo za naravne vire in prostor.
Med upravljanje s tujerodnimi invazivnimi vrstami spada tudi obveznost preprečevanja oziroma omejevanja širjenja invazivnih tujerodnih vrst.
Tako je upravljavec zavarovanega območja, Javni zavod Krajinski park Ljubljansko barje, dolžan izvajati naravovarstvene naloge, med katere v skladu z Uredbo o Krajinskem parku Ljubljansko barje sodi tudi preprečevanje širjenja tujerodnih, še zlasti invazivnih rastlinskih in živalskih vrst.«
Medtem pa Robi & Tina raje rešujeta telička, ki je bil itak mišljen ... za zakol. #brezbesed
— TineB (@_TineB_) August 10, 2023
"Na pomoč so priskočili vojaki Slovenske vojske, kot kaže pa sta pri reševalni akciji posredovala tudi Tina Gaber in njen partner premier Robert Golob."https://t.co/dtLVtZGoRz
»Ker zgolj z odstrelom ni mogoče doseči naravovarstvenih ciljev pri konkretni invazivni tujerodni vrsti, se je Krajinski park Ljubljansko barje v skladu s svojimi nalogami in načrtom upravljanja, ki ga sprejme Vlada RS na predlog Ministrstva za naravne vire in prostor, odločil za obsežnejšo akcijo odlova nutrij.
Za podrobnejše informacije v zvezi z možnimi načini upravljanja s tujerodnimi invazivnimi vrstami, v konkretnem primeru nutrij, vam predlagamo, da se obrnete na Ministrstvo za naravne vire in prostor.«