petek, 29. november 2024 leto 29 / št. 334
Marakeška 2? Objavljen seznam držav, ki so podpisale izjavo ZDA o migrantih iz Afganistana, med njimi tudi Slovenija!
Medtem ko slovenski zunanji minister Anže Logar še vedno trdi, da je Slovenija pripravljena prevzeti »največ pet« Afganistancev, ameriško zunanjo ministrstvo že pripravlja teren za to, da bodo države zaveznice prevzele nase tudi breme novega vala beguncev, kar je rezultat katastrofalnega poraza zveze NATO v Afganistanu.
Prvi korak v to smer je bil že podpis posebne deklaracije, s katero ZDA pozivajo vse države, da zagotovijo svoboden prehod meja beguncem.
Vse države zahodnega Balkana razen Srbije in Bosne in Hercegovine, (ki ima blokirane institucije zaradi bojkota Republike Srbske) so podpisale izjavo ameriškega State departmenta, ki se nanaša na situacijo v Afganistanu.
Po prvi fazi in odhodu beguncev iz Afganistana vse te države seveda ne bodo mogle zapreti svojih meja za Afganistance, za odhod katerih so se zavzele.
Hmm...zanimivo. Se pravi za ljudi, ki se borijo, plavajo čez mediteran in dejansko riskirajo svoje zivljenje pri tem, to so "migranti".
— Matevž U. Pavlič (@UMatevz) August 18, 2021
Za Afganistance, kjer je svet zmetal miljarde USD v zadnjih 20 letih, pridejo talibani in jih odpikajo brez boja. Te pa sprejemamo?! #explain
Tako bo poraz zveze NATO in slovensko sodelovanje v tej operaciji, ki so jo podpirali tudi člani sedanje vlade, neposredno privedla do nujnosti sprejema beguncev tudi na slovenskih tleh.
Zanimivo je, da se je sedanja desna vlada tako zavzemala proti urejenim migracijam in proti Marakeški deklaraciji, sedaj pa je precej bolj obvezujoč sporazum podpisala z ZDA!
Kaj je že obljubila SDS?
— Davorin Kopše (@DKopse) July 8, 2020
Točno to, adijo marakeška deklaracija! https://t.co/PHOg2CtK6r
Glede na slovensko vpletenost v vojno v Afganistanu je to sicer tudi nesporno slovenska obveznost.
Poleg Hrvaške, Črne gore, Severne Makedonije, Albanije, Slovenije in Kosova so ta dokument podpisale vse članice EU in nekatere druge države v svetu.
»Glede na poslabšanje varnostnih razmer ... pozivamo vse strani, naj spoštujejo in podpirajo varen in organiziran odhod tujih državljanov in Afganistancev, ki želijo zapustiti državo. Tisti, ki so na oblasti v Afganistanu, so odgovorni za zaščito človeških življenj in premoženja in za vzpostavitev reda. Afganistancem in tujim državljanom, ki želijo oditi, je treba to omogočiti. Ceste, letališča in meje morajo ostati odprte in potrebno je ohraniti mir,« je zapisano v izjavi State Departmenta.
»Afganistanci si zaslužijo varno in dostojanstveno življenje. V mednarodni skupnosti smo jim pripravljeni pomagati,« je poudarjeno v izjavi.
“They’re just chanting ‘Death to America,’ but they seem friendly at the same time.”
— Visegrad 24 (@visegrad24) August 17, 2021
says burqa clad CNN reporter as Taliban take over the Afghan capital.
pic.twitter.com/DZc1F5MnUj
Dokument navaja tudi države, ki so podpisale izjavo Američanov, ki so se pred kratkim pod okriljem noči umaknili iz Afganistana, nato pa je sledila ofenziva talibanskih sil.
Države podpisnice so: Albanija, Avstralija, Avstrija, Bahami, Belgija, Burkina Faso, Kanada, Čile, Kolumbija, Kostarika, Slonokoščena obala, Hrvaška, Češka, Danska, Dominikanska republika, Salvador, Estonija, visoki predstavnik Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko, Mikronezija, Fidži, Finska, Francija, Gruzija, Nemčija, Gana, Grčija, Gvatemala, Gvajana, Haiti, Honduras, Islandija, Irska, Italija, Japonska, Kosovo, Latvija, Liberija, Lihtenštajn, Litva, Luksemburg, Malta, Maršalovi otoki, Mavretanija, Črna gora, Nauru, Nizozemska, Nova Zelandija, Severna Makedonija, Niger, Norveška, Palau, Panama, Paragvaj, Poljska, Portugalska, Katar, Južna Koreja, Ciper, Romunija, Sierra Leone, Slovaška, Slovenija, Španija, Surinam, Švedska, Togo, Tonga, Uganda, Združeno kraljestvo, Ukrajina in Jemen, poroča Guardian.
V luči nasprotovanja SDS Marakeški deklaraciji je sedanji hiter pristanek Slovenije na diktat iz Washingtona presenetljiv, po svoje pa seveda pričakovan.
Logar torej ali res ne ve, kaj je podpisal, ali pa se samo dela neumnega.
V obeh primerih dokazuje, da svoji funkciji ni dorasel.