sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Makovec Brenčičeva: Prizadevanja za zmanjšanje neenakosti se začnejo že pri predšolski vzgoji
Ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič se je danes udeležila zaključka konference Politike za enakost pri staranju: vseživljenjski pristop, ki sta jo na Brdu pri Kranju organizirala vlada in OECD. V nagovoru je ministrica poudarila, da se prizadevanja za zmanjševanje neenakosti s sistemskega vidika začnejo že pri predšolski vzgoji.
Izpostavila je pomen temeljnega znanja. Po zadnji raziskavi PIRLS je Slovenija naredila pomemben napredek na področju bralne pismenosti učencev. Slovenski dijaki so najboljši v znanju fizike in med najboljšimi v znanju naravoslovja po zadnji raziskavi TIMSS, je dodala. Poudarila je, da si "želimo tudi napredka na področju digitalne pismenosti".
V svojem nagovoru je poudarila tudi pomembnost ustrezne integracije otrok iz deprivilegiranih okolij in izpostavila vključevanje Romov v slovenski vzgojno-izobraževalni sistem. "Pomembna je zgodnja socializacija, od predšolske vzgoje naprej, za uspešno inkluzijo Romov v družbo na vseh področjih."
Ministrica je prav tako izpostavila pomen povezovanja izobraževanja s trgom dela. Slovenija je vstopila v projekt Strategija razvoja in uporabe spretnosti, v katerem so v medresorskem sodelovanju določili področja, ki potrebujejo izboljšave. Še posebej je izpostavila področje digitalnih spretnosti starejših prebivalcev v Sloveniji.
Med drugim se je ministrica v svojem nagovoru dotaknila še ostalih pomembnih področij, kot sta trg delovne sile in zdravstveni sistem, predvsem v luči demografskih sprememb, ki nas čakajo v bližnji prihodnosti. Pomembna je ne le priprava ustreznih strategij, temveč tudi njihova ustrezna implementacija, je poudarila.
"Ker se trg dela danes hitreje spreminja, izobraževalni sistem ne more usposabljati za točno določena delovna mesta, temveč mora po eni strani zagotoviti temeljna znanja in spretnosti, po drugi strani pa mora biti dovolj fleksibilen, da posameznikom omogoča kasneje uspešno prilagoditev in vključitev na trg dela," je še poudarila ministrica.
Vlada in Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) sta v četrtek in danes na Brdu pri Kranju organizirali konferenco Politike za enakost pri staranju: vseživljenjski pristop. Na konferenci so sodelovali ministri in državni sekretarji za zaposlovanje, zdravje in izobraževanje iz držav članic OECD in partnerskih držav ter strokovnjaki in predstavniki nevladnih organizacij.