REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Lojze Peterle: »Moram preveriti, zakaj gre. Nimam pojma«

Lojze Peterle: »Moram preveriti, zakaj gre. Nimam pojma«Lojze Peterle EU poslanec / Vir: STAfoto

Včeraj smo objavili članek, kako evropski poslanec Lojze Peterle v enem mesecu dni ni uspel napisati prispevka za naš spletni časopis, kljub temu da smo večkrat (poskušali) stopili v stik z njim preko njegovih uradnih e-naslovov.

Ne le to: prav tako smo na dotične e-naslove poslali tudi obvestila, da smo prispevka njegovih dveh poslanskih kolegov (Franca Bogoviča in Tanje Fajon) prejeli in objavili, da bi naši bralci po zastavljeni uredniški zasnovi izvedeli, kaj delajo naši evropski poslanci.

Franc Bogovič in Tanja Fajon

Uspelo drugim

Naš članek je pritegnil pozornost številnih bralcev, ki so posledično tudi komentirali (ne)delo našega evroposlanca. Na njegovo stran, to je njihova pravica, pa se je postavilo nekaj njegovih privržencev s pogledom, da ni prav, da »njihovega« poslanca »izpostavljamo«.

Medtem ko našemu spletnemu časopisu (da smo povsem jasni je nadajevanje elektronskega dnevnika z 21 letno tradicijo, le s spremenjenim imenom, registriran je bil 28. oktobra 1995) v mesecu dni ni uspelo dobiti Peterleta za komentar, je včeraj eden od naših bralcev – gospod Klemen Zbačnik in nosilec komunikacijske strani AXJ Slovenia News, uspel pridobiti Peterletov komentar o (ne)odzivnosti.
 

Lojze Peterle AXJ Slovenia News

Zbačnik je Peterleta ujel tik po letalskem poletu, ko je na letališču Jožeta Pučnika Ljubljana čakal na svojo prtljago ter ga pobaral, zakaj ni uspel napisati prispevka, če je to uspelo dvema drugima.

Del Peterletovega odgovara se je glasil: »Moram preveriti, zakaj gre. Nimam pojma.«

Pomočniki (ne) delajo?

Upravičeno lahko domnevamo, da Peterle kot bolj medijsko izpostavljena oseba z več e-naslovi ter več zaposlenimi sam ne sledi vsem tem in tako dejansko ni vedel, za kaj se gre.

Pri tem se postavlja novo vprašanje: Kaj delajo njegovi pomočniki? Glede na dejstvo, da ima Peterle zaposlenih več oseb, da ga razbremenijo in mu omogočajo kvalitetnejše opravljanje njegovega poslanskega dela, je jasno, da je sam nato odvisen od kvalitete dela svojih pomočnikov.

Namerno ali le površno, bo moral ugotoviti Peterle sam.

Nekdo od teh pomočnikov (upamo, da ne vsi!) se je tako v mesecu dni odločil, da bo ignoriral vsa naša sporočila na vse njegove e-naslove. Namerno ali le površno, bo moral ugotoviti Peterle sam. Kot že napisano včeraj, smo edini komentar o nesodelovanju od njegove sodelavke prejeli šele včeraj. Pri tem moramo tudi povedati, da so vsi drugi poslanci oz. njihovi pomočniki stopili v stik s piscem teh vrstic oz. drugimi člani uredništva glede našega projekta.

Gre za princip

Naš projekt je usmerjen v promocijo dela Evropskega parlamenta (EP) in slovenskih poslancev v njem. Pri tem smo dali vsem evroposlancem priložnost, da napišejo prispevek o svojem delu, prav s ciljem, da zavržemo običajne predsodke o tem, kako (evro)poslanci nič ne delajo. Predstavitve, ki jih objavljamo zdaj, so le v uvod v poglobljeno spoznavanje dela ljudi, ki nas zastopajo v Evropski skupnosti.

Na žalost (ampak ne po naši krivdi) nam to ni uspelo pri Peterletu. To nas še tako bolj preseneča, saj je prav on naš najbolj izkušeni evropski poslanec, pri čemer je imel v lanskem letu ambicije po zasedbi najvišjega stolčka v EP.

Princip, da javni funkcionar, ki je neposredno izvoljen s strani ljudstva, da bo predstavljal ljudstvo, je in mora biti na voljo svojim volilvcem oz. državljanom, katere zastopa v EP.

Tu gre predvsem za princip. Princip, da javni funkcionar, ki je neposredno izvoljen s strani ljudstva, da bo predstavljal ljudstvo, je in mora biti na voljo svojim volilvcem oz. državljanom, katere zastopa v EP. Še posebej za projekt, ki je namenjen (samo)promociji EP. In to velja za vsakega javnega uslužbenca, ki je plačan iz davkoplačevalskega denarja z ciljem, da dela v dobro državljanov (tako Slovenije kot EU). Ne glede, če je desni, levi, zeleni, oranžni, mavrični, itd. Za vse!

Bo kdo odgovarjal?

Ali bo kdo odgovarjal za neodgovor?

V pogovoru z Zbačnikom je Peterle dejal, da bo zadevo preveril. Upamo, da je in da je uspel ugotoviti, za kaj gre pri tem. Ali bo kdo odgovarjal za neodgovor? Slovenijo v EP zastopa le osmerica izbrancev. Sami ne morejo narediti vsega in tako je logično, da morajo imeti pomočnike. A ko le-ti ne opravljajo svojega dela (kljub svojim zelo dobrim plačam), to vpliva na delo njihovega (in našega) poslanca in posledično na delovanje celotnega EP.

Lojze Peterle EU poslanec

Čakajoč na ...

Morebiti pa se pomočnikom ni zdel naš spletni časopis dovolj pomemben za njihovo (njegovo) pozornost in zato ga o tem niso obvestili. Ne vemo, lahko le ugibamo ... Na uredništvu smo se še vedno pripravljeni objaviti njegov prispevek. V dobro naših bralcev, in v dobro Evropskega parlamenta. Če oz. ko ga bomo prejeli, ga bomo objavili.

Avtorja članka: TaTrenutek / Janez Temlin in Klemen Kocjančič

Delo visokih funkcionarjev - Lojze Peterle, AXJ Slovenia News 4.2.2017

Posted by Zbačnik Klemen on Saturday, February 4, 2017
Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek