REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ljubljanski reševalci v številkah: 999 prometnih nesreč, 787.255 prevoženih kilometrov, 40 minut nujne vožnje

Ljubljanski reševalci v številkah: 999 prometnih nesreč, 787.255 prevoženih kilometrov, 40 minut nujne vožnjevir: resevalna-ljubljana.si

Reševalna postaja UKC Ljubljana zagotavlja nujno medicinsko pomoč na območju Mestne občine Ljubljana in 14 sosednjih občin. 

Skupaj tako pokrivajo območje veliko 1.470 kvadratnih kilometrih, kjer prebiva ter dela skoraj pol milijona ljudi. 

Za Insajder so razkrili, da je povprečna starost reševalnih vozil 6,6 let, pri čemer je najstarejše reševalno vozilo staro 16 let, medtem ko je najmlajše reševalno vozilo staro le 3 mesece. 

Trenutno imajo v voznem parku 19 reševalnih vozil, dve sanitetni vozili, dva motorja, servisno vozilo in vozilo izobraževalnega centra. Za Insajder so razkrili, da je povprečna starost reševalnih vozil 6,6 let, pri čemer je najstarejše reševalno vozilo staro 16 let, medtem ko je najmlajše reševalno vozilo staro le 3 mesece. 

Reševalna postaja UKC Ljubljana
vir: resevalna-ljubljana.si

Najstarejše vozilo bodo že letos dali v odpis; trenutno je v teku že en razpis, skupaj pa nameravajo letos kupiti pet reševalnih vozil. 

V lanskem letu so skupaj prevozili 787.255 km, pri čemer je vsako vozilo povprečno prevozilo 32.802 km. Od njihove reševalne postaje, ki se nahaja na Zaloški cesti, je najdlje oddaljen kraj Rapljevo - Struge, v občini Grosuplje, do katerega je 52 km oz. 40 minut nujne vožnje.

Prav ta oddaljenost posameznih krajev, na področju, ki ga pokrivajo ljubljanski reševalci, nas je spodbudila k vprašanju o vzpostavitvi dislociranih enot, od koder bi reševalci odhiteli na pomoč. 

Na Reševalni postaji UKC LJ so odgovorili, da trenutno že izvajajo projekt dislociranih enot, pri čemer je podnevi, med 7. in 19. uro na Vrhniki prisotno eno nujno reševalno vozilo. Prav tako ponoči, med prazniki in vikendi, je v Zdravstvenemu domu Grosuplje nameščeno vozilo, pri čemer dežurno službo zagotavljajo skupaj z zdravnikom iz tega zdravstvenega doma; pokrivajo pa področje Grosupljega.

Reševalna postaja UKC Ljubljana
vir: resevalna-ljubljana.si

Izpostavili so, da bi si stalne dislocirane ekipe želeli prav na območju ZD Grosuplje in ZD Vrhnika, »vendar za to nimamo dovolj priznanih ekip in s tem posledično kadra.« Trenutno se pripravljajo tudi na uvedbo t. i. »srečevalnega sistema (rendez-vous) z vozili urgentnega zdravnika, s čimer bi skrajšali dostopne čase v primeru potrebe po izvozu mobilne enote reanimobila.«

V lanskem leto so tako opravili 41.441 intervencij, od katerih je bilo 10.822 urgentnih primerov. 

Kakšen velik vpliv imajo ljubljanski reševalci na širšo družbo, nazorno kažejo podatki o opravljenih intervencijah. V lanskem leto so tako opravili 41.441 intervencij, od katerih je bilo 10.822 urgentnih primerov

V 146 primerih so poškodovani oz. oboleli sami zapustili kraj, 460 jih je po prihodu reševalcem odklonilo pomoč oz. prevoz, 143-krat so posledično preklicali intervencijo, medtem ko so 337 primerih ljudje umrli. 455 intervencij so opravili reševalci na motorju, ki so bili aktivni med 1. majem in 1. novembrom. 

Reševalna postaja UKC Ljubljana
vir: resevalna-ljubljana.si

Ljubljanski reševalci so lani pomagali v 999 prometnih nesrečah. Najpogostejše intervencije so bile zaradi bolečine v prsnem košu (3331), težav z dihanjem (3389), manjših ran ali zlomov (4226) in motenj zavesti/ohromelosti (3043).
 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek