petek, 07. februar 2025 leto 30 / št. 038
Licemerno: Slovenija glasovala za bombardiranje Srbije, zdaj pa toči krokodilje solze zaradi usode Ukrajine?
![Licemerno: Slovenija glasovala za bombardiranje Srbije, zdaj pa toči krokodilje solze zaradi usode Ukrajine?](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/rusijavsozn.jpg?itok=fZ6orf1n)
Zgodovinske vzporednice so včasih prav nerodna zadeva.
Danes vsa Slovenija odmeva od pozivov k zaustavitvi vojne v Ukrajini.
Vojne, ki se je začela zaradi »zaščite« ruske manjšine, ki je bila na udaru ukrajinske vojske, neonacistov iz razvpitega bataljona Azov in centralne oblasti v Kijevu kar osem let.
That's the area that has been shelled for 8 years by the Ukrainian Nazi forces. Where were your generosity in 2014?
— Billy's Back (@BillysBack2) March 24, 2022
Samo dve leti pa je bilo potrebno, da se je t. i. Osvobodilna vojska Kosova (OVK) od »teroristične organizacije« leta 1997 v očeh ameriške administracije prelevila v branilko manjšinskega naroda.
Ta je bil nato deležen vojne intervencije v svojo korist in zoper centralne oblasti v Beogradu.
Slovenija je bila torej leta 1999 na strani »separatistov.« Letos je drugače in brani osrednjo oblast, Rusija pa je v isti vlogi, kot je bil nekoč – NATO. S to razliko, da je imela vsaj več resnih razlogov za intervencijo v državi, ki ob tem tudi meji nanjo.
Zgoraj smo želeli objaviti fotografijo goreče stavbe v središču Beograda, ki je bil tarča bombardiranja Nata marca leta 1999, ampak je Twitter to fotografijo že cenzuriral, preden smo uspeli tekst sploh objaviti.
Zato je zgoraj prazen pravokotnik. Pa še to: ob fotografiji po bombardiranju goreče stavbe je stal pripis v angleščini Nato bombardiranje, Srbija, 1999.
Torej nič žaljivega, niti trohice sovražnega govora ali česar koli podobnega, le golo zgodovinsko dejstvo.
![](https://insajder.com/sites/default/files/tvit_nato_bombing_srbija.jpg)
Očitno je, da omenjena zgodovinska dejstva o zločinih Nata zdaj, ko Rusija podobno počne v Ukrajini, niso več všečna zahodnemu zavezništvu.
Gre torej za brisanje neprijetnih zgodovinskih dejstev po Stalinovem vzorcu, izvajalec in orodje te zavržne politike pa so zdaj tudi zahodna družbena omrežja.
Serbia, 1999, population 7.5 million.
— Pelagia (@Ljiljana1972) March 24, 2022
NATO bombing started on March 24th, 1999. It lasted for 78 days. NATO launched a total of:
- 2300 missiles against 990 targets
- 14,000 bombs
- 10/15 tons of depleted uranium
We remember. pic.twitter.com/RyJyRGbub1
Se je pa na današnji dan leta 1999 zgodilo še nekaj pomembnega, na kar opozarjajo ruski in srbski mediji.
Na današnji dan 26. marca leta 1999 je Rusija skupaj z Belorusijo in Indijo pri Varnostnem svetu OZN dala pobudo za resolucijo o ustavitvi Natovih bombnih napadov na Jugoslavijo (Srbijo in Črno goro).
Not forgetting the dropping of 15 tons of depleted uranium by NATO on Serbia in 1999 #WarCrimes https://t.co/YfxirxMYJb
— La Jerezana #FreeAssange (@jerezana0902) March 27, 2022
Od 15 članic VS OZN so za to resolucijo glasovale tri (Rusija, Namibija in Kitajska), 12 pa je bilo proti: ZDA, Velika Britanija, Slovenija, Nizozemska, Malezija, Gambija, Gabon, Francija, Kanada, Brazilija, Bahrajn in Argentina.
Z drugimi besedami, Slovenija je skupaj z večino v VS OZN omogočila nadaljevanje nezakonitega bombardiranja Srbije in Črne gore.
Prvi je spregovoril Sergej Lavrov, takratni ruski veleposlanik pri OZN, zdaj pa minister za zunanje zadeve.
Ob tej priložnosti je dejal: »Virus brezpravja vse bolj prevzema sfero mednarodnih odnosov.«
Leta 1999 je torej tudi Slovenija nasprotovala koncu bombardiranja – danes pa obtožuje Rusijo zaradi početja tega, kar se ji je še leta 1999 zdelo tako upravičeno, da je nasprotovala prekinitvi uporabe sile.
NATO bomba: Trogodišnja Milica Rakić ubijena 17.4.1999 https://t.co/pr2gvfzbMo #nato pic.twitter.com/Vu0qKk68wo
— Poligraf.News (@poligrafnews) March 27, 2022
Če bi tedaj prišlo do prekinitve bombardiranja, bi morda bila tri leta stara Milica Rakić, ki jo je bomba Nata ubila v kopalnici domače hiše 20 dni pozneje, 17. aprila 1999, še danes živa, tako kot še več kot tisoč srbskih civilistov.
Zakaj se torej Slovenija danes tako zelo razburja, ko je Rusija pričela ravnati tako, kot je sama Slovenija menila pred četrt stoletja -, da je prav in upravičeno?
Na danasnji dan 1999.g. je oboren ponos @NATO tzv."nevidljivi" F 117 od strane nase hrabre PVO #VojskaSrbije u divljackoj i nelegalnoj agresiji na suverenu drzavu #Srbija (EX YU). @UN_HRC @UN #TangoDown #MeetElvis#NoNato #NoWar #Peace pic.twitter.com/0ybkT6otof
— Uroš Pribićević (@PribicevicU) March 27, 2022
Zakaj se Slovenija danes upira uporabi sile v Ukrajini in je nad tem zgrožena, ko pa je to barbarstvo veliko bliže svojih meja, bombardiranje Srbije s strani Nata - dopuščala in celo pozdravljala.
Vse to se da opisati tudi z eno samo besedo: Licemerno.