REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Licemerje: uradna Slovenija obsoja »nezakonite« referendume v Ukrajini, ki sploh niso nezakoniti in jih je sama podpirala

Licemerje: uradna Slovenija obsoja »nezakonite« referendume v Ukrajini, ki sploh niso nezakoniti in jih je sama podpiralaOsamosvojeni, tako kot Slovenija: Zastavi Donecke in Luganske republike. Vir: Zajem zaslona, Telegram

V dveh nekdanjih regijah in dveh nedavno priznanih osamosvojenih državah na vzhodu Ukrajine so se pričeli referendumi o pridružitvi Rusiji.

To je samo zaključek dolge poti, ki se je začela že v začetku devetdesetih let, s prelomljenimi obljubami o neširjenju zveze NATO proti Vzhodu, nadaljevala pa z zahodnimi »humanitarnimi intervencijami« v Bosni, na Kosovu in nato še v številnih državah Bližnjega vzhoda.

Pri tem so ZDA in zaveznice teptale mednarodno pravo, več desetletij destabilizirale številne države in iz njih – tudi brez referendumov – trgale dele ozemlja, ki so ga nato priznavale kot samostojne države.

To velja predvsem za primer Kosova.

Rusija se je odzvala prvič šele leta 2008 v Gruziji, drugič leta 2014 po državnem udaru v Kijevu in letos, s posebno vojaško operacijo v Ukrajini.

Pri tem je Rusija ravnala zelo podobno, kot so zahodne države, ki so kršile mednarodno pravo, ravnale prej.

Toda sedaj se v popolnoma licemerni maniri druga za drugo oglašajo države Evropske unije, NATO in predstavniki ZDA ter z najbolj ostrimi besedami branijo »suverenost in neodvisnost« Ukrajine.

Trdijo tudi, da je odziv na mobilizacijo slab, da je to poraz Vladimirja Putina, da na fronto odhajajo pijani ljudje proti svoji volji...

Vse to so poceni zavajanja iz ropotarnice zahodne propagande, ki jo radi kupujejo tudi slovenski mediji.

Prav tako so očitno neresnične informacije o množičnem upiranju mobilizaciji.

Povsem nasprotno - mnogo državljanov se popolnoma urejeno odziva na pozive vojaških oblasti.

Molčijo pa zahodni mediji o resničnih zločinih, vidnih s prostim očesom - napadi na mesta, na primer na mesto Energodar.

Kjer ni vojaških ciljev.

Znani komentator George Galloway se je ob tem, ko zahodni politiki branijo celovitost Ukrajine posmehnil in vprašal, ali morda ti politiki slišijo, kako se na njihove besede »smejejo v Beogradu«, kjer so jim več desetletij dopovedovali, da je popolnoma prav, če zahodne države iztrgajo Kosovo iz Srbije.

In ga priznajo kot samostojno državo.

Na to je za govornico Generalne skupščine OZN opozoril tudi srbski predsednik Aleksandar Vučić.

Kakšna je razlika med suverenostjo in ozemeljsko celovitostjo Ukrajine ter suverenostjo in ozemeljsko celovitostjo Srbije, ki je bila hudo kršena in kateri mnogi od vas dajete mednarodno priznanje in legitimnost? Na to vprašanje nisem nikoli od nikogar dobil racionalnega odgovora.

»Mnoge države so poteptale našo ozemeljsko integriteto in priznale Kosovo«, je dejal srbski predsednik.

»Srbija podpira ozemeljsko celovitost vseh držav članic ZN, vključno z ozemeljsko celovitostjo Ukrajine. Tako smo se v tej visoki hiši obnašali odgovorno, resno. Od številnih govorcev smo slišali zgodbe o agresiji in kršitvi ozemeljske celovitosti Ukrajine, mnogi pravijo, da gre za prvi spopad na evropskih tleh po drugi svetovni vojni. Vztrajno pa se zamolčuje resnica, da je bila prvič kršena celovitost države v Evropi, namreč Srbije, ki ni napadla nobene druge suverene države. Iščemo jasen odgovor na vprašanje, ki ga svojim sogovornikom, voditeljem številnih držav, postavljam že leta - kakšna je razlika med suverenostjo in ozemeljsko celovitostjo Ukrajine ter suverenostjo in ozemeljsko celovitostjo Srbije, ki je bila hudo kršena in kateri mnogi od vas dajete mednarodno priznanje in legitimnost? Na to vprašanje nisem nikoli od nikogar dobil racionalnega odgovora,« je poudaril Vučić.

Imam na tem mestu vso pravico citirati besede velikega Martina Luthra Kinga: 'Krivica, storjena kjerkoli, je tudi grožnja pravici povsod'.

»Naj vas spomnim – Srbija ni stopila na tuje ozemlje, niti ni ogrožala ozemeljske celovitosti katere koli suverene države, da bi kdo interveniral ali izvajal agresijo nanjo, kot se je to zgodilo leta 1999. Vendar to Natu ni preprečilo, da bi brez odločitve Varnostnega sveta Združenih narodov napadel suvereno državo.

Dejstvo, da je bil po koncu oboroženega spopada podpisan sporazum z Natom, katerega določila so predvidevala sprejetje resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov 1244, ki je potrdila in zagotovila delno suverenost in popolno ozemeljsko celovitost Srbije, ni preprečilo številnim zahodnim državam, da ne bi priznale enostransko razglašene neodvisnosti 'Kosova' in ponovno poteptale ozemeljsko celovitost naše države. Prav zaradi te izkušnje, skozi katero je šla in jo še vedno preživlja Srbija, sem prepričan, da imam na tem mestu vso pravico citirati besede velikega Martina Luthra Kinga - 'Krivica, storjena kjerkoli, je tudi grožnja pravici povsod'. Te besede so v opomin, a tudi v svarilo za vse nas,« je sklenil predsednik Srbije.

Medtem je tudi slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon obsodila »nezakonite« referendume na vzhodu Ukrajine.

In pri tem pozabila, da je Slovenija priznala in še naprej priznava odcepitev Kosova od Srbije celo brez referendumov – če ne štejemo tiste, ki so jih prav tako »nezakonito« izvajale de facto oblasti kosovskih Albancev same.

Njeno mnenje je prav tako v nasprotju s posvetovalnim mnenjem Meddržavnega sodišča v Haagu, ki je presodilo, da kosovska deklaracija o neodvisnosti sama po sebi ni nezakonita.

Ker je po zvitem mnenju zadevnega sodišča menda šlo za izražanje svobodne volje ljudi (»peoples«), ljudstva pa imajo tudi pravico do samoodločbe, ki velja za eno od kogentnih norm mednarodnega prava, posledično enak sklep velja za vse podobne referendume, ki so lahko nezakoniti s stališča notranjega ustroja držav, niso pa sami po sebi že kršitev mednarodnega prava.

Dvolično je spregledati dejstvo, da je tudi sama Slovenija iz SFRJ – vsaj v prvem koraku – izstopila na podlagi referenduma in nato z enostranskim in s stališča mednarodnega prava nezakonitim aktom odcepitve.

O nezakonitosti je mogoče govoriti šele ob priznanju enostranske neodvisnosti dela države v nasprotju z voljo matice (v tem primeru režima v Kijevu) ali priključitvi takšnega dela države – toda tudi to so zahodne države že počele v času »kosovskega presedana«, zaradi česar je njihova današnja kritika Rusije – skrajno licemerna.

Pri tem je prav tako dvolično spregledati dejstvo, da je tudi sama Slovenija iz SFRJ – vsaj v prvem koraku – izstopila na podlagi referenduma in nato z enostranskim in s stališča mednarodnega prava nezakonitim aktom odcepitve.

Danes pa zunanja ministrica v Golobovi vladi trdi, da Rusi v Ukrajini nimajo pravice do odcepitve.

Če gre sedaj za kršenje mednarodnega prava, potem ni dvoma, da je bila Slovenija med prvimi državami sveta, ki ga je na tako grob način poteptala.

Enako dvolično ravnajo drugi zahodni funkcionarji.

Jugoslavija 1999
Danes bi vsi zahodni politiki radi pozabili, da so z bombardiranjem ZRJ, kršenjem Ustanovne listine OZN in podpiranjem enostranskih odcepitev sami odprli Pandorino skrinjico. Sedaj ni več poti nazaj. Vir: razglednica iz časov bombardiranja ZRJ leta 1999.

Tudi generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je kritiziral referendume v Donbasu in dveh regijah vzhodne Ukrajine ter jih označil za »prevaro«, saj državljani med nenehnimi spopadi tehtajo, ali bi se radi uradno pridružili Rusiji.

Sedaj odhajajo – skupaj s svojim ozemljem. In ni nujno, da so se tovrstni 'odhodi' končali.

Glede na to, da bo v naslednjih dneh potekalo glasovanje v dveh osamosvojenih republikah Donbasa – Doneck in Lugansk –, ki ju Moskva že priznava, ter ukrajinskih regijah Herson in Zaporožje, je Stoltenberg vztrajal, da bo Rusija uporabila »navidezne« referendume »za dodatno stopnjevanje vojne,« in zatrjeval, da ne bodo imeli »nobene legitimnosti in seveda ne spremenijo ničesar.«

»Naš odgovor, Natov odgovor, je, da okrepimo podporo,« je dejal v petkovem intervjuju za CNN in dodal: »Najboljši način za konec te vojne je, da dodatno okrepimo Ukrajince na bojišču, da jim bo na neki stopnji uspelo doseči rešitev, ki je sprejemljiva za Ukrajino in ki ohranja Ukrajino kot suvereno, neodvisno državo v Evropi.«

Medtem glasovanje že poteka, ljudje pa so očitno zelo veseli, da se bodo lahko pridružili Rusiji.

Gre za odgovor rusko govorečih prebivalcev Volodimirju Zelenskemu, ki je dajal, da naj Rusi pač odidejo iz Ukrajine.

Sedaj odhajajo – skupaj s svojim ozemljem. In ni nujno, da so se tovrstni 'odhodi' končali.

Medtem ko natančen izid referendumov še ni znan, je Moskva izjavila, da bo, če bodo regije glasovale za pridružitev Ruski federaciji, napade na ta območja obravnavala kot napade na svoje ozemlje in se ustrezno odzvala.

Tisti, ki kršijo pravila, nimajo nobene moralne pravice drugim očitati iste kršitve.

Poleg tega referendumi sledijo napovedi, da bo Rusija mobilizirala (najmanj) 300.000 rezervistov, od katerih bodo nekateri po besedah ​​obrambnega ministra Sergeja Šojguja pomagali nadzorovati 1000-kilometrsko frontno črto med ukrajinskimi silami in ozemljem, ki ga nadzoruje Rusija.

Ruski zakonodajalci so v začetku tega leta že glasovali za uradno priznanje osamosvojenih republik Donbasa kot neodvisnih držav, medtem ko sosednji regiji Herson in Zaporožje ostajata del Ukrajine, čeprav je bila v obeh ves čas konflikta prisotna ruska vojska.

Zahodni mediji so polni navedb o tem, kako naj bi se mobilizaciji mnogi upirali, toda večinoma gre le za poceni zahodno propagando.

Velika večina Rusov mobilizacijo podpira. In z zastavami spremlja mobilizirane vojake, ki odhajajo v boj.

Številni zahodni voditelji so ne glede na to že izrazili nasprotovanje referendumom, pri čemer jih je nemški kancler Olaf Scholz, podobno kot Stoltenberg, zavrnil kot »navidezne referendume.«

A to ne pomeni nič.

Tisti, ki kršijo pravila, nimajo nobene moralne pravice drugim očitati iste kršitve.

In pri vsem skupaj, da bi bila zadeva še bolj katastrofalna, sledijo voditelju t. i. svobodnega sveta, ki očitno sploh ne ve, kje se nahaja...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek